Spectacular meci, ore suplimentare și lovituri de departajare real - triumful Ligii Campionilor!

Ambele cluburi reprezintă capitala spaniolă, dar au concurat de zeci de ani. Și victoria în acest meci ar fi specială pentru oricare dintre echipe. Înainte de final, opinia comunității de fotbal a fost împărțită în aproximativ aceleași procente, dar favoritul era încă Real Madrid. Dar Atletico trebuie să crezi în tine, când în etapa a sferturilor de finală și semifinalele Ligii Campionilor a părăsit turneul este astfel de giganți precum Barcelona și Bayern Munchen.

Meciul în sine a fost demn de finala Ligii Campionilor. După fluierul de început, Real a luat inițiativa. Ei, probabil, de statutul este necesar. Și la începutul meciului am creat un moment periculos la porțile din Madrid, „Atletico“, dar a fost la înălțimea gărzii poarta „saltea“. Cu toate acestea, după câteva minute de la Real a fost în măsură să deschidă scorul: după depunerea de pedeapsă și puțin tulburări la poarta lui Jan nori. Cel mai rapid a fost căpitanul "cremei" Sergio Ramos, care a împins mingea în plasă. Următorul meci a fost mai prudent: „Real“ cont, pentru prima jumătate a anului, aranjate, și „Atletico“ nu mai putea curge, este de multe ori s-ar complica sarcina deja dificilă. La pauză, echipa și a lăsat cu un scor de 1-0 în favoarea "Galaktikos".

Începutul celei de-a doua jumătăți a finalei Ligii Campionilor a confirmat că meciul va fi spectaculos. La începutul reprizei, a fost acordată o penalizare țelului Real Madrid, dar scopul golul a fost împotriva schimbării. Grizman a lovit bara transversală. Jocul a devenit mai deschis și mai interesant, Atletico a început să atace mai mult: au trebuit să schimbe situația, iar Real a prins adversarii contraatacului. Și deja, când se părea că totul va rămâne așa, secțiile lui Diego Simeone au putut egaliza și transfera meciul în ore suplimentare.

În acest moment, mulți au experimentat deja vu, deoarece în finala Ligii Campionilor acum doi ani, când aceste echipe s-au întâlnit, totul sa întâmplat exact. Cu toate acestea, atunci întregul meci a câștigat "Atletico", și în cele din urmă a egalat "Real" și în extra-timp, a smuls victoria.

"Real" a unsprezecea oară în istoria sa câștigă în Liga Campionilor - în cel mai prestigios turneu din Europa. Zinedine Zidane, în primul său sezon ca antrenor face parte din numărul mic de persoane care au fost în stare să ridice capul deasupra cupei și Liga Campionilor ca un jucător și ca antrenor.