26 Conținut pentru

În studio, așa că în studio! Șoferul nu-i păsa. Dar, cu toate acestea, este ciudat: ce relație ar putea avea acest vechi om de știință cu teatrul.

Când mașina se îndreptă în curtea studioului, o fată în rochie zburătoare se aruncă spre ea. Parul ei era turnat cu cupru. A deschis ușa, a ajutat profesorul să plece și s-au sărutat unul pe celălalt.







Conducătorul auto din spatele, împins să capac ochii îl privi, zgâriat capul, încet a cântat: „Dacă a avut numai de pe munte de aur și râul plin de vin, s-ar fi dat peste ochi, peste ochi frumoși“ Abia atunci a plecat fără tragere de inimă curte.

- Ca și în Kremlin? Întrebă entuziasmat Anfisa.

- Excelent! În general, Kolya dvs. va avea destulă muncă pentru viață.

- Ce este fericit! a răspuns Piotr Maksimovich. - Nu sunt fericit - sunt fericit.

În holul studioului, Peter Maksimovich îl aștepta pe regizor - un bărbat înalt, cu părul gri, cu mișcări amabile. El la condus pe Pyotr Maksimovich la birou, îl așezase la o masă rotundă unde erau vase de prăjituri și mandarine și cereau ceai.

- Sunt extrem de multumit de o astfel de ocazie fericita ", a declarat directorul. De la unul dintre studenții noștri am aflat că sunteți la Moscova pentru afaceri importante, dar totuși ați îndrăznit să vă deranjez.

- Ce anxietate! a protestat pe Petr Maksimovich. "Este o plăcere." Nu pot trăi fără tineret, știi, nu pot.

- Da? a intrebat regizorul si ia admirat ochii. - E minunat! Mi-a fost teamă că cererea noastră ar surprinde. Este o afacere:

cunoscut forestier, cel mai mare expert în această chestiune din țara noastră. Peter Maksimovich sa mutat pe scaunul său. - Îmi pare rău, dar sunt sinceră. un mare om de știință vine la noi să discutăm cu tineretul teatral despre afacerile din domeniul pădurilor. Nu știu dacă ați fost informat că lucrăm la "Unchiul Vanya" al lui Cehov?

Piotr Maksimovich dădu din cap.

- Imaginea lui Dr. Astrov, cu dragostea sa pentru pădure, cu ideea lui de a încorpora influența pădurii asupra psihicului uman, necesită cunoașterea actorilor implicați în această piesă, cu întregul complex de probleme forestiere. Aceasta este metoda noastră de educare a actorilor.

În acest moment, Tata Bazilevici a adus două pahare de ceai pe o tavă. Piotr Maksimovich sa uitat la ea și a fost surprins: ce fel de ochi are fata asta! Ei erau plini de o astfel de veselie infecțioasă pe care Petr Maksimovici o zâmbi.

Eroarea lui ușoară cu directorul de mare viteză a trecut imediat. Tata, așezând tava, ușor înclinată, se roșea și ieși din birou.

- Am un tânăr minunat ", a spus directorul într-un ton care a spus că toți acești tineri bărbați și femei erau într-o oarecare măsură proprietatea lui.

- Văd, văd, murmură Piotr Maksimovici. - Mă bucur.

Piotr Maksimovici a băut un pahar de ceai cu plăcere.

Din fereastra deschisă, o briză de seară blândă se revărsa pe fața lui emoționată. Da, viața, în general, este bună! Acest lucru este incontestabil.

Petr Maksimovici a fost condus într-o sală lungă, sumbră. Sa urcat pe scenă. Elevii s-au ridicat. Piotr Maksimovici îi făcu semn cu mâinile, se îndreptă spre marginea scării și începu să vorbească.

- Mai întâi de toate ", a spus el," aș vrea să mă familiarizez cu tânărul care va juca doctorul Astrov ".

În al doilea rând stătea un tânăr jenat.

- Ai fost în pădurile noastre? Îl întrebă Petr Maksimovici.

- Da, răspunse tânărului; numele său era Zhenya Gorbaciov. - Dar, desigur, nu este suficient.

- Deci, - a spus Pyotr Maksimovich, - vă pot ajuta, că ați petrecut două luni în pădurea rezervată actuală.

Tânărul se spulberă, zâmbi.

- Și despre noi? - într-o șoaptă înspăimântată, dar așa a fost auzit în întreaga sală, întrebă Tata.

- Cred că ar fi util să vă petreceți puțin timp în aceste păduri. Dar vom vorbi despre asta mai târziu.

Între timp, pot spune doar că tânărul care va juca doctorul Astrov trebuie să fie descendentul său. Trebuie să-i iubească pădurile și să înțeleagă bine semnificația lor în viețile noastre. Prin urmare, vă voi spune câteva cuvinte despre pădure, ca un factor economic, biologic și estetic puternic. Voi începe cu ultima.

Cehov, prin gura dr. Astrov, a exprimat unul dintre gândurile sale absolut uimitoare că pădurile învață o persoană să înțeleagă frumosul. În pădurile cu cea mai mare expresivitate se confruntă cu frumusețea și puterea maiestuoasă a naturii, întărite de o oglindă de mister. Acest lucru le oferă un farmec deosebit. Amintiți-vă Pușkin:

"pădurile misterioase?" Nu pot păstra tăcerea cu privire la faptul că, în adâncul pădurilor noastre a creat adevărate pietre ale poeziei noastre, chiar și cum ar fi „Un prieten de-al zilelor mele, aspru.“ Sau „pădure aruncă rochie de roșu aprins.“.

Îmi pare rău că citez doar pe Pușkin: poezia poeților mai târziu nu a putut fi ținută în memoria mea cu o asemenea claritate.

Pădurile sunt cea mai mare sursă de inspirație și de sănătate. Acestea sunt laboratoare gigantice. Ei produc oxigen și captează gaze toxice și praf. Imaginați-vă că un uragan prăfuit a lovit pădurea. Deja la un kilometru de la margine, îl veți simți doar ca un curent de vânt curat și proaspăt.







Fiecare dintre voi, desigur, își amintește de aer după o furtună. Este parfumat, proaspăt, plin de ozon. Deci, în păduri, o furtună veșnică invizibilă și inadmisibilă se înfurie și fluxurile de aer ozonat se împrăștie de-a lungul pământului.

Nu știu dacă ai auzit că în orașele mari pe metru cub de aer este de aproximativ patruzeci de mii de bacterii diferite, iar în pădurile din fiecare metru cub de numai 2-300, sau chiar mai puțin. Acolo respirați aerul, care este de două sute de ori mai curat și mai sănătos decât aerul orașelor. El vindecă, extinde viața, crește vitalitatea noastră și, în cele din urmă, transformă procesul mecanic, uneori dificil pentru noi, de a respira în plăcere. Cine a experimentat-o ​​eu, cine știe cum să respire în soare încălzit pădurile de pin, retragerea, desigur, o stare minunată, așa cum au fost bucuria inexplicabilă și puterea, acoperind-ne de îndată ce vom intra în pădure din casele orașului înfundat.

Dar lucrul principal nu este acest lucru. Pădurea este cel mai de încredere asistent în lupta pentru recoltare. Nu am prea mult timp să spun complet despre măsura în care pădurea contribuie la randamente mai mari. Păstrează umiditatea solului, înmoaie clima, oprește vânturile uscate și fierbinți, blochează drumul către nisipurile care curg liber - cercetași ai deșertului. Este un condensator de umiditate: roua, ceață, îngheț. Din mlaștini pădure începe râul. Și, în sfârșit, apele subterane din păduri și din pădurile din apropiere sunt mult mai mari decât în ​​zonele fără copaci.

Locurile în care pădurea este distrusă sunt supuse eroziunii severe din apele dezghețate și ploile. Destul de subțire, după cum bineînțeles știți, un strat de teren fertil este adesea spălat complet, iar râurile îl transportă în mare. Și faptul că ei au cruțat ploile, apoi flutură vântul. Uneori, uraganele ridică în aer continente întregi de sol fertil și o duc în mii de kilometri.

Acestea sunt așa-numitele furtuni praf sau negre.

Este imposibil să enumerăm toate dezastrele provocate de distrugerea pădurilor.

Dacă ați fi știut despre ele, atunci probabil că nu v-ați fi ridicat mâna chiar pentru a rupe ramura unei tei înfloritoare pentru un buchet.

În acele locuri unde pădurile distruse, terenuri bolnavi rigole nefertile si uscate ulcere. Nu este nimic trist decât spectacol efemere de râuri murdare, de tăiere, ars, toate aceste maidane, aduse la viață prin ignoranță, neglijență și lăcomia omului - prin calitățile respingătoare, grefat societatea veche, cu care ne luptăm violent și să le depășească cu succes.

Vă voi aminti de cuvintele profetice despre rolul pădurilor, vorbite de Engels:

„Oamenii care sunt în Mesopotamia, Grecia, Asia Mică și în alte părți dezrădăcinați păduri, pentru a obține în acest fel terenul arabil, și niciodată nu a visat că cei ce au pus bazele prezentei pustiirea aceste țări, lipsindu-i, împreună cu pădurile, centrele de dispersie și conservarea umidității. "

Astăzi eram în Kremlin ", a spus Peter Maksimovich după o pauză. - Acolo au discutat lucrările privind restaurarea pădurilor după război. În timpul războiului, am pierdut pădurile pe o suprafață de aproape douăzeci de milioane de hectare. Numai în Bielorusia germanii au ars, au tăiat și au aruncat în pustie cinci sute de mii de hectare de pădure. În primul rând, fasciștii au distrus pădurile excelente create de munca umană, plantarea de zada în regiunea Smolensk și pădurile de stejar din Ucraina. În regiunea Orel, au tăiat toate plantațiile cântate de Turgenevul nostru.

Trebuie să planim păduri nu numai pentru a restabili forțele naturale ale pământului, ci și pentru economia noastră. Avem nevoie de o mulțime de lemn. În economia noastră națională există cel puțin cinci mii de moduri de ao folosi.

Prin urmare, acum lucrăm la cultivarea pădurilor cu creștere rapidă și pentru a accelera creșterea și îmbunătățirea calității copacilor noștri familiari:

pin, aspen, plop. Sunt sigur că faimoasa problemă a "depășirii timpului", cu alte cuvinte - accelerarea creșterii copacilor, în viitorul foarte apropiat va fi rezolvată de oamenii noștri de știință.

Putem fi mândri de numele Dokuchaev, Timiryazev, Williams, pădurari nume talentați - cum ar fi târziu Visoțki ca de sex feminin pădurar Kolosov, a avut loc mii de kilometri de păduri, zone și binefaceri arse, topografie pădurile nordice.

Aceștia sunt toți adepții afacerii pădurilor, marii lucrători de dragul viitorului, în numele generațiilor care vin să ne înlocuiască. Conștiința că toată lucrarea ta este un dar pentru viitor, că nu-i vezi întotdeauna roadele, nu-i slăbește puterea. Acești oameni sunt lipsiți de vanitate și, prin urmare, pot fi numiți creatori adevărați.

A fost dr. Astrov. Acesta a fost însuși Cehov. Când a spus că vom vedea cerul în diamante, atunci poate că se gândea la strălucirea extraordinară a stelelor în aerul curat al pădurii. Cine știe!

Trecem prin momente de construcție și muncă grea la o viață perfectă. Ma gandesc la asta, îmi imaginez un om care, după ce a făcut o cale prin nisip și arderea, după o căldură istovitoare, vreme-bătut, ars de soare, intră în cele din urmă în adâncul pădurilor solemne și liniștite, și tot corpul acoperit frunziș răcoare. Din mirosurile balsamice de flori de pădure, ierburi, ace și coajă, oboseala dispare.

Marea putere a vieții este vizibilă în orice: în vibrațiile vârfurilor, în nașterea păsărilor, în lumină moale. Și în seara undeva în apropierea apelor de pădure un om stă lângă foc, iar lângă el sta liniștit. Stelele, de o sută de ori mai strălucitoare decât deasupra baldachinului prafuit al orașelor, se aprind în cer.

Când te uiți la ele, o persoană începe să înțeleagă toată măreția universului, începe să înțeleagă ce înseamnă o odihnă meritată și pace a minții. Noaptea se ridică deasupra lumii, plină de mirosuri proaspete, o lumină slabă, rouă, un strigăt de păsări de noapte. Și înainte de sute de astfel de nopți, de zori, zile și seara, când peste Rusia se răspândesc fie o ceață, fie un fum de focuri. Poate, Cehov sa gândit la asta. Nu știu.

Permiteți-mi să-mi termin mesajul scurt cu o veche zicală care spune că fiecare persoană trebuie să crească cel puțin un copac în viața sa, altfel este un om mort și un jurnal uscat.

Aplauzele nu s-au abătut prea mult și, de mult timp, tinerii și fetele, care încă fuseseră încăpățânate, nu l-au lăsat pe Petr Maksimovici și i-au cerut să ne spună ceva mai mult despre păduri. Dacă nu ar fi fost pentru Anfisa, nu ar fi putut pleca în curând. Ia luat brațul și o condusese în studiu.

Directorul ia multumit lui Piotr Maksimovici pentru o lungă perioadă de timp, și-a clătinat mâna și Anfisa șopti:

- Cum ma bucur de Kolya, Petr Maksimovich, daca stiai doar tu! Ce uimitor lucru a ales!

Mașina lăcuită sa întors deja și o aștepta.

Petr Maksimovich a stat în mașina Anfisa, Tatu și Zhenya Gorbachova, sa așezat și a ordonat șoferului să ia pe toți la stația de râu, în Khimki.

Acasă >> Diverse - cărți, diverse literatură.

"Rezumat Sunt propuse două scheme de diferențe pentru calcularea fluxurilor unui fluid Bingham vâscos incompresibil. Ca un model matematic al mediului, se ia în considerare inegalitatea variabilă a DuVo-Lyons. Unul dintre schemele de diferențe este o generalizare a schemei MAS bine cunoscute pe rețelele distanțate. O altă schemă utilizează o rețea pentru a aproxima toate componentele de viteză și o rețea pentru toate componentele tensorului de tensiune și presiune. Pentru această schemă, se introduce un aditiv de stabilizare special. "

«Regina balului de iarna Elena Nestera 2 Cartea Elenei Nestera. Regina mingii de iarnă este descărcată de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! 3 Cartea este Elena Nesterina. Regina mingii de iarnă este descărcată de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! Elena Nesterina Regina balului de iarna 4 Cartea Elenei Nesterina. Regina mingii de iarnă este descărcată de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! 5 Cartea este Elena Nesterina. Regina mingii de iarna este descarcata de la jokibook.ru, vino, avem. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: