7 Lacate

Bine ai venit! Fiul meu are 4,2 ani. De la nașterea sa, el a rămas în urmă în dezvoltare. Nu voi spune că este catastrofic, dar am început să merg doar la 1,5 ani, spune încă rău, nu-mi amintesc poezia. Neurologul din clinică a tras totul cu un diagnostic, a prescris diverse medicamente pentru a stimula creierul. Dar acum am pus ADR. A spus că avem nevoie de cursuri de corecție speciale pentru copiii preșcolari. Spuneți-mi, vă rog, ce activități corective pentru copiii cu CPD se desfășoară la Institutul de Copii Indigo? Pot sa fac fara pastile? Și pot să sper că în timp, fiul meu va merge la școala obișnuită?







Recomandarea neurologului este corectă. Dezvoltarea copiilor cu PEP trebuie să li se acorde atenția cuvenită după ce este diagnosticată. Prognosticul pentru copiii cu diferite afecțiuni neurologice depinde direct de complexitatea diagnosticului, de amploarea tulburării și de bolile concomitente. Dar un rol enorm în acest rol îl are reabilitarea completă. Este necesar să folosiți toate posibilitățile: hipoterapia. (avem o lucrare individuală cu un psiholog și clase de grup), precum și tehnici hardware care stimulează creierul (stimulare magnetică, reflexologie etc.). Cu cât începe mai devreme operația corectivă, cu atât mai multe șanse un copil trebuie să devină o persoană cu drepturi depline, cu o imaginație dezvoltată și un discurs corect. La SRI, copiii Indigo încearcă să evite tratamentul medical. Medicii noștri preferă tehnici hardware și exerciții de corecție specializate pentru copiii cu retard mintal, întârzieri ale dezvoltării mentale și de vorbire. Programul de lecții este selectat individual pentru fiecare copil. Acestea pot include elemente ale terapiei artistice (skazkoterapiya, isoterapiya, animație nisip etc.), exerciții logopedice. sesiuni psiho-corecționale etc.

Fiica de 2 luni (5 ani) participă la cursuri corective la Institutul de Copii al Indigo. Copilul îi place aici, și văd primele rezultate și îmbunătățiri. Suntem foarte mulțumiți, dar aș dori să iau o pauză. Pot continua să studiez acasă acum? Este posibil să se organizeze un fel de formare pentru părinți? Voi putea să fac astfel de lecții acasă, fără a agrava rezultatele?







Continuarea studierii la domiciliu nu este doar posibilă, dar este NECESARĂ! Eficacitatea rezultatului va crește doar. Pentru a preda părinților noțiunile de bază ale muncii corective cu copii speciali, medicii Institutului Copiilor Indigo desfășoară cursuri speciale. Studiile pe termen scurt oferă o oportunitate de a stăpâni principiile de bază ale tehnicilor de reabilitare pentru dezvoltarea copiilor cu IDD. Pe lângă recomandări, părinții primesc un rezumat al activităților corective pentru copiii cu PPE. Utilizați astfel de note de activități corective pentru copii pot fi independent la domiciliu. Acestea nu conțin termeni medicali complexi și vizează facilitarea comunicării dintre părinți și copii cu trăsături de dezvoltare. Participarea la astfel de întâlniri cu specialiștii noștri este complet gratuită. Urmați anunțurile sau specificați programul pentru administratorii noștri.

Natalia: Bună ziua, am vrut să aflu exact ce prevede Institutul de Neurologie tratamentul pe baza diagnosticului de ZPR și ZRR?

Cu astfel de diagnostice precum ZPR și ZRR în SRI, copiii Indigo lucrează cu succes.

În primul rând, noi suntem singurii din regiunea Uralilor care au o metodă de diagnostic cu potențiale evocate asupra echipamentului unic al firmei americane Nicolet. permițând estimarea cât mai exactă a nivelului auditiv al copilului și identificarea motivului întârzierii abilităților de vorbire, evaluarea funcțiilor cognitive ale creierului și alegerea tratamentului potrivit pentru abaterile de răspunsuri comportamentale. Studiul este sigur pentru sănătate și poate fi efectuat în primele luni ale vieții copilului. Principalul său avantaj îl constituie capacitatea de a distinge natura bolii: fie că este cauzată de deteriorarea zonelor cerebrale responsabile de vorbire, fie că este asociată cu patologia aparatului auditiv.

Tratamentul este prescris în funcție de diagnostic, de imaginea clinică și de bolile concomitente.

În centrul nostru, preferința este acordată tehnicilor de tratament hardware care pot reduce încărcătura de droguri pe corpul copilului.

Rezultatele bune sunt oferite de corecția bioacustică a creierului, de micro-polarizare transcraniană și transvertebrală, de reflexoterapie cu microcurrent percutanat. Programul de formare muzicală prin metoda lui A. Tomatis este bine combinat cu principala metodă de tratament. stimulând în mod activ centrele de vorbire și memoria, ajutând la depășirea stresului.

Pentru a accelera formarea distribuirii corecte a sunetului, contribuie un masaj logopedic sub formă de joc, formarea cu un psiholog cu elemente de terapie de basm și terapie cu nisip.

Datele privind eficiența metodelor utilizate pentru tratarea acestor și alte boli pot fi găsite aici

În absența de a vorbi despre orice schemă sau plan de tratament concret, este complexă sau dificilă. Fiecare caz este unic.

Informațiile furnizate pe site nu reprezintă un substitut pentru sfaturile profesionale ale unui medic și nu ar trebui să fie un ghid pentru autodiagnosticare sau auto-tratament. Diagnosticul și numirea unui regim de tratament este posibilă numai după o consultare cu normă întreagă.

Dacă nu găsiți informațiile pe care le căutați, adresați-vă întrebarea pe site utilizând formularul de feedback. Toată corespondența rămâne anonimă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: