12 Maeștri de arhitecți și pictori de icoane, portarul

12 maeștri de arhitecți și pictori de icoane

12 Maeștri de arhitecți și pictori de icoane, portarul

Biserica magnifică Lavrskaya a fost aranjată de voința și Providența Domnului Dumnezeu însuși prin rugăciunile preoților mănăstirii Pechersk a călugărului Anthony și Teodosie.







Unul dintre descendenții lui Norman Prince Africana numit Shimon, condus de rudele lor din țara sa natală, a venit în Rusia cu prințul ortodox Yaroslav, care l-au primit cu onoare, și a pus în fiul său Vsevolod. Acest Shimon a intrat în curând Vsevolod încredere și sa bucurat de o mare influență. Principatul Izyaslav Yaroslavich la Kiev, a venit la Polovtsy pământ rusesc. Împotriva lor au fost făcute de trei Prince Izyaslav, Sviatoslav și Vsevolod cu Shimon.

Mergând într-o excursie pe jos, Shimon sa dus la antoniul călugăr pentru binecuvântarea de a lupta. Stareții au prezis sincer moartea care le-a așteptat. „Dar tu, - a spus bătrânul binecuvântat - va fi salvat și plasat aici, la biserică, care va fi creat aici.“ Și când Simon era culcat pe teren, rănit, el a văzut o biserică mare, și a strigat: „Doamne, dă-mi de la moartea amară a rugăciunile Preacuratei Ta Născătoarei și Sfântul Antonie și Teodosie“ Și există o forță invizibilă l smulsă dintre morți, el a fost vindecat de la răni și a revenit în siguranță la Kiev.

Ei au venit la Sfântul Antonie și-a spus ce sa întâmplat, el a adăugat: „Tatăl meu Africanul a traversat mărimea unei zece coți, cu imaginea pe care a fost răstignit Mântuitorul. Și, ca un semn de respect deosebit de altar, el a pus pe coapsele ori răstignit împreună cu cincizeci de aur hryvna, iar pe cap o coroană de aur. Când am fost expulzat din casa familiei mele, m-am dus în Rusia, a luat cu el de pe cruce, iar coroana a centurii; în același timp, am auzit o voce: „Să nu pui, omul, această coroană pe cap, dar să-l pe locul pregătit, în cazul în care reverendul este construit biserica mamei mele,-i dea o mână, astfel încât el atârna deasupra altarului, meu“ În tremur, am căzut la pământ și am murit. Apoi, în timpul călătoriei mele pe mare, odată ce am stat pe mare o furtună mare, așa că toți ne-am pregătit pentru moarte. Apoi mi-am adus aminte cureaua și vocea misterioasă, a strigat: „Doamne, iartă-mă, sunt pe moarte de la centură, care a luat cu imaginea sfântă a crucii.“ Dintr-o dată am văzut o biserică înaltă pe cer și m-am gândit: "Ce fel de biserică este asta? - și am auzit o voce de sus: „Cel care este construit în numele reverendul Maica lui Dumnezeu, iar dimensiunile sale determina centura de aur de 20 de centuri în lățime, 30 - lungime și 50 - în înălțime, și în ea va fi pus.“ După aceea, marea a dispărut brusc. " După ce a descris toate acestea, Simon a adaugat, „Pana acum, Părinte, nu știu în cazul în care este construit pentru a-mi arăta biserica încă nu a auzit de cuvântul tău sincer că voi pune aici, în biserică, care este construit - și, în același timp, a depus o curea Monk cu în cuvinte, aceasta este măsura fundamentării acestei biserici ". Apoi, dând coroana, el a spus: „Fie ca această coroană va fi atârnat deasupra altarului sfânt.“ Elder lăudat pe Dumnezeu și a zis: „Fiule, de ce, de acum încolo nu va lăsa să nume Simon, dar Simon.“

La câțiva ani după reverendul Simon predat centura și o coroană, a venit la Constantinopol patru arhitecți ai bisericii foarte bogat Anthony și Teodosie, și a spus: „În cazul în care doriți să înceapă construirea unei biserici?“ Călugărul a răspuns: „Atunci Domnul va arăta acest loc“ Masters a spus: „Un lucru minunat, știi momentul morții sale, dar până acum nu au alocat un loc pentru biserica mea, oferindu-ne să lucreze atât de mult aur.“ Apoi sfinții, în prezența fraților Sway mănăstirii, grecii a cerut să explice ce înseamnă cuvintele lor. Cei spus, după cum urmează: „Într-o zi mai devreme, la răsăritul soarelui, pentru fiecare dintre noi în casă a venit bărbați tineri comely, spunând:“ Tu 3ovet țarină în Vlaherna“. Și ne-am adunat toate rudele și prietenii săi au venit în Vlaherna dintr-o dată și, în același timp, a anchetelor a aflat că aceleași cuvinte acelorași oameni tineri chemat pe fiecare dintre noi. Dintr-o dată am văzut pe regină și pe mulți războinici din jurul ei - și i s-au închinat. Și a spus: "Vreau să-mi construiesc o biserică în Rusia, la Kiev. Vă poruncesc să luați aurul timp de trei ani și să-l construiți. Cu toate acestea, ea ne-a indicat să meargă la Antonie și Teodosie, adăugând că Antonie, a binecuvântat începutul construcției, va pleca în veșnicie, și Teodosie du-te după el în al doilea an. Prin trimiterea, Regina ne-a dat puterea celor șapte sfinți martiri - Artemia, Polievkt, Leonti, Akaki, Aretas, James, și Teodor, așa că le-a pus la baza bisericii. Despre dimensiunea acestei biserici Regina de Notă: „Căci Eu sunt Fiul măsurilor trimis centura mea, în funcție de comanda lui, dar lasă un spațiu deschis și veți vedea dimensiunea de ea.“ A ieșit din biserică, vedem biserica din aer și sa întors și a plecat la Regina și a întrebat: „Lady, în al cărui nume este Biserica?“ Ea a spus: „Vreau să-l sun în numele meu.“ În același timp, ne-a dat această icoană sfântă, spunând: "Ea va fi vicepreședinte." Prin trimiterea, Regina a promis să ne recompensa pentru acest lucru, și să dea ceea ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit, nu a crescut, și în inima omului. "







După ce au ascultat această poveste, toți călugării au glorificat pe Dumnezeu și pe Sfânta Maică a lui Dumnezeu. În acest caz, Rev. Anthony a declarat că arhitectul, că nici unul dintre noi nu a venit niciodată la tine, ceea ce arhitecții a răspuns: „Țarina de aur am primit de la tine în timpul numeroși martori și o lună de la primirea ne-am dus pe drum, iar acum a zecea zi am plecat din Constantinopol ". După aceea, Sf. Antonie a explicat că toate acestea este voia lui Dumnezeu ca aurul a dat el erau îngerii lui Dumnezeu și Regina la Vlaherne - foarte Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. În ceea ce privește asemănarea noastră cu cei care ți-au dat aur, numai Dumnezeu știe. Când grecii întrebat despre al doilea rând, în cazul în care ei vor construi o biserică, reverendul Anthony a declarat: „Vom petrece trei zile în rugăciune, iar Domnul ne va arăta.“ În timpul rugăciunii, Sf. Antonie a apărut în Îngerul lui Dumnezeu și a spus: "Ai găsit har înaintea Mea". Apoc umilință a spus: „Doamne, dacă am găsit har înaintea ta, apoi lăsați-l să fie mâine pe întreg pământul cu rouă și locul pe care l-favourest sfințești, lăsați-l să fie uscat.“ A doua zi am găsit locul în care biserica este acum, uscată și în jurul ei era roua. În noaptea următoare Sf Antonie rugăciune a strigat: „Doamne, lasă-l să fie în tot pământul este uscat, și locul de roua sfântă!“ Și așa sa dovedit, și astfel, Domnul însuși va avea un loc pentru noua biserică.

Toți frații au adunat în jurul locului numit pentru biserică, iar Sf Antonie lățimea și lungimea zonei de templu, a adus Simon a binecuvântat acest loc, și ridicând mâinile cu voce tare a spus: „Ascultă, Doamne, ascultă-mă în această zi de foc, astfel încât ei să înțeleagă voi toți, tu ești, cu toate că acest „foc și a căzut din cer și Pozega toate vreascuri și spini și a distrus roua, și să facă o gaură, ca un șanț, la fața locului contorizat. Toți cei prezenți au căzut din teamă ca morți. În acest loc părinții reverenzi Pesteri Antonie și Teodosie a fondat biserica de piatra Lavra Adormirii Maicii Domnului în 1073. Temelia bisericii a fost pus moaștele Sfinților Mucenici numite mai sus, acești constructori în biserica Vlaherne.

Prin definiție, Regina Cerului, Sf. Anton după un timp, chiar în anul înființării bisericii, a murit în pace, și Teodosie îngrijit cu sârguință pentru construirea templului și un an mai târziu, când zidurile bisericii au fost ridicate deasupra fundației, de asemenea, a murit în pace. Biserica a fost finalizată de construcția în al treilea an al hegumenității Sf. Stephen (1074-1094 gg.), Succesorul Sfântului Teodosie.

După expirarea unui termen de zece ani de la momentul în care voința și puterea Fecioarei Maria să-i fi fost trimis de la constructori Constantinople Crypt Biserica, a venit la starețul Pechersky Nikon (U 1088), din aceleași pictori ai Constantinopolului și a apelat la abatele cu un discurs minunat: „Arată pentru noi cei care ne-au convins cu privire la pictura icoană a bisericii. Dorim să se răfuiască cu ei, din moment ce persuasiunea ei ne-a arătat un mic templu pentru decorarea iconografică, deoarece această biserică este foarte mare. Sau să luăm de la noi aurul care ne-a fost dat în negocieri și ne vom întoarce la Tsargrad ". După ce am ascultat pictorii de vorbire de neînțeles, abatele a întrebat: „Și ce aparent a fost de a te convinge?“ Pictorii, subliniind caracteristici ale aspectului și a persoanelor lor, au adăugat că o convinge numit Anthony, iar celălalt - Teodosie. Atunci starețul le-a răspuns cu umilință, „O copii, nu vă pot arăta aceste persoane, deoarece mai mult de zece ani au trecut de când au plecat la Dumnezeu și este acum rugați-vă neîncetat pentru noi, paza biserica, protejarea mănăstirii și îngrijirea lor luptând în ea. " A îngrozit acest raspuns pictorilor de icoane. Ei au adus mulți martori în prezența care a avut loc o afacere, iar starețul a spus: „În prezența acestor oameni ne-a chemat călugării au fost de acord cu noi și în prezența lor, am primit aurul din mâinile călugărilor, și nu doriți ca noi să le arătăm. Dacă au murit deja, arătați imaginea lor, astfel încât noi și martorii să vedem dacă sunt. " Apoi starețul înainte de toate imaginea emisă de Sfântul Antonie și Teodosie. La vederea imaginii, pictori de icoane și martori aruncat cu fața la pământ și a spus: „Ei sunt cei care au fost cu adevărat, și noi credem că acestea sunt în viață și după moarte, și poate ajuta la protejarea și întorcându-se spre el“ În același timp, martorii-negustori ai Greciei au adus un dar de culori adus de ei spre vânzare. Și pictori, Rask de păcatele lor, asta e ceea ce sa spus de sosirea lui: „Când am ajuns cu barca în orașul Kanev, în depărtare pe deal a văzut o biserică mare și apoi a cerut foștilor oameni:“ Ce este biserica „Cei care ne-am cunoscut:“ Pecherskaya, pe care trebuie să o decorați. " Noi, nemulțumiți de faptul că biserica este atât de mare, ne-am hotărât să înotăm imediat înapoi pe râu.

În noaptea care a urmat o furtună teribilă sa ridicat și barca noastră a navigat în susul râului împotriva curentului, așa cum ar fi fost un fel de putere ciudat de dependent - în dimineața ne-am găsit în Tripoli. Frica a căzut peste noi, iar a doua zi am speculat că acest lucru înseamnă că, pentru o noapte, nu cu vâsle, am călătorit o cale care este, de obicei, a avut loc timp de trei zile. În noaptea următoare din nou am văzut biserica și namestnuyu icoana Sfintei Fecioare Maria, care ne-a spus: „De ce oamenii în zadar rezista voia Fiului Meu și Meu? Dacă mă asculte, și naviga în jos - Te voi duce și a pus în biserica mea, și știu că tu nu ieși, dar shorn acolo, în mănăstire, a încheiat viața lui, - și să-ți dau mila mea în Viața de Apoi, pentru rugăciunile acești constructori Anthony și Theodosius. " Noțiuni de bază în dimineața, încă inotat în jos, dar barca este nu numai că nu se deplasează în jos, cu toate eforturile noastre, iar pe de altă parte, înotat în amonte, împotriva noastră. După eforturi lungi și lipsite, am ajuns la simțurile lor și ascultători de voia lui Dumnezeu, și foarte curând barca noastră a ajuns la zidurile mănăstirii. " Când pictorii au terminat povestirea, toți să audă și să fie aici glorifice pe Dumnezeu și Maica Preacurata a Lui, și Antonie și Teodosie.

Pictorii de icoane au început să decoreze și să decoreze biserica sfântă, iar Domnul Însuși ia ajutat în mod miraculos prin semne și minuni.

Toată lumea a stat să privească privind la icoana yavivshuyusya în mod miraculos la altar, și dintr-o dată din nou porumbel a zburat de pe buzele Maicii Domnului și a zburat la imaginea Mântuitorului. În picioare în partea de jos oameni strigând: „Prinde-l,“ - a apelat la artiștii care au lucrat la partea de sus, aceste brațe întinse porumbel înconjurat să-l prindă, iar el a zburat din nou în gura Mântuitorului, și o lumină strălucitoare fulgeră din nou în jurul pictogramei, iar fostul este maestru prosternat și sa închinat Domnului cu recunoștință sinceră, care au fost onorat să vadă acțiunea Duhului Sfânt Cel care locuiește în biserică Crypt.

Dupa ce a absolvit decorarea icoane bisericești și picturi, pictori au rămas în Pechersk, practicând rugăciunea și decorarea ei înșiși faptele și viața virtuoasă. După ce au acceptat tonsura monahală, au murit și în mănăstirea în vârstă înaintată. Deci împlinit profeția care a auzit pictori binecuvantate de icoana imaculată a Maicii Domnului, care le-a spus: „Nu pleca de acolo, dar, shorn sa terminat și viața.“

Cel mai binecuvântat și purtătorul de Dumnezeu părinților, nostru / dvoenadesyatitse cinstit, / dispensă Bisericii Mare a Kiev-Pechersk servit și / scene ravnoangelnym din viața lui pentru a te lui Dumnezeu / și Togo, pentru îndrăzneala de guvernământ el pentru că a atins, / vă rugăm sârguință / cere sufletele noastre de purificare și veliyu și bogat în îndurare.

Bogăția de har și synopolozheniya styazhavshe / multe exploateaza si dobrodetelmi, / dragul ihzhe lui Hristos să locuiască sufletele în Rai din sat are propriile sale, / grație dăruindu nestricăciunii și minuni moschem / De aceea, noi strig către Tine. / Bucură-te, dvoenadesyatitse echitabil / Biserica Mare Pechersk creator original și / fețe de laudă și afirmare monahală.







Trimiteți-le prietenilor: