100 benzi metro cu obstacole

Un curs de obstacole de 100 de metri necesită un atlet-practician să-și concentreze pe deplin puterea și atenția. La urma urmei, pentru ao depăși cu succes, trebuie să ai viteza unui sprinter și a dexterității unei gimnaste. După 23 de metri după ce sportivul începe să depășească gardul de 2 metri, preia 2 furtunuri de incendiu cu greutatea de 5 kg. trece prin jurnal (braț), apoi conectează un manșon la ramificare, în picioare pe banda de alergat, iar celălalt pe trunchiul, care este în spatele spatelui din momentul începerii, apoi traversează linia de sosire. Marcajul la 100 de metri este foarte dinamic: cei mai buni sportivi efectuează exercițiul mai repede decât 16 secunde și, de exemplu, se apropie de cele mai bune rezultate în alergarea la 110 de metri cu bariere în atletism.

Potrivit rezultatelor trecerii benzii de 100 de metri cu obstacole, câștigătorii au fost determinați.

Echipa de tineret a fost cea mai bună echipă din Sankt Petersburg, sportivii din republica Komi, locul al treilea a fost acordat echipei de tineri din regiunea Vologda. Echipa de tineri din Republica Karelia a ocupat locul 7 în această etapă. Printre sportivii adulți în victoria de o sută de metri a echipei de la St. Petersburg, pe locul al doilea Republica Komi, pe locul trei regiunea Arkhangelsk. Echipa de adulți din Karelia se află pe locul 8.