40 Fapte despre traiul în Polonia

35 pluses 17 cons

  • Sus în partea de sus
  • Mai întâi deasupra
  • Topical Top

Sunt de acord, în general, mai ales cu privire la clădirile înalte. În Cracovia, casele nu sunt construite deasupra bisericii principale din Piața Rynok. Nu a fost acceptată.






9. Din contul transportului sunt de acord, singurul lucru care se înfurie este că în direcția mea ultimul tramvai merge întotdeauna mai devreme decât în ​​opusul!
13. Sunt de acord aici - Internetul polonez este chiar mai rău decât medicina poloneză.
15. În general, nu respectat, pentru a fi cinstit. În Cracovia, sigur.
16. Peștii sunt cu adevărat costisitori. Și râul, atât de familiar cu un om rus, nu îl veți găsi. Este crapul și apoi înainte de Crăciun. Polonezii sincer nu înțeleg cum puteți smulge untul pe pâine. Se prăjește pe smaltse, se marchează margarina pe pâine. Uleiul aproape nu cumpără. Semințele de sărare prăjită și în coji sunt, în general, nerealiste. Și dovleac. Apropo, rușii numesc doar vareniki cu cartofi și, din anumite motive, sunt supuși gustului. Gradul de prospețime nu are nimic de-a face cu asta.
17. Chiar și inspectorii biletelor poartă uneori terminale mici pentru amenzile fără numerar. Am văzut-o personal.
19. Polonezii adoră hrană nutritivă, carne și alimente grase. Sushi pentru ei, un fel de muck incomprehensible. Cu toate acestea, și în general întregul pește.
21. Și pe fiecare colț există un chioșc unde puteți cumpăra un card pentru completarea contului, precum și un 1000 și unul mic. La stațiile din centru, în astfel de scaune veți avea și un buton cusut, fermoarul va fi schimbat și pantalonii vor fi scurtați.






25. Și pentru a vedea o femeie de 40 de ani cu un fiu de 3 ani este destul de normală. Polonezii termină școala în 19-20 de ani. De aceea, copilăria durează mai mult. Dar moral - același lucru. Studenții noștri la 17 se comportă uneori.
26. Sunt de acord. Este mai bine să mori decât să ajungi la spital. Am așteptat cumva 5 ore când piciorul meu a fost dislocat. În ciuda faptului că au fost mulți doctori și nu au existat aproape nici un pacient - 10 persoane, nu mai mult. Dar medicii de aici sunt în general leneși. Recepția uneori o lună puteți aștepta, la întâlnire. Deja și perebolsh.
27. Da, politețea este peste tot și întotdeauna. Este normal să ceară oamenilor din pânză de tramvai, în cazul în care pryanichek scuipă copil mestecate pe haine pentru a ajuta fata de a aduce pungi grele. Arunca punga în tren pe raftul pentru bagaje și îndepărtat pentru a da mod de a transporta și bunicile doar obosit (am de cateva ori cu locul de muncă a mers cu un baston, picioarele rănit - am cedat locul), îmi pare rău / Îmi pare rău să te aud poate mai des decât orice alt cuvânt. Scuzați-vă de obicei și pe cei care au împins și pe cei care au împins.
Din propria mea experiență - Polonezii sunt iubitori teribil fura bani pentru tot ceea ce, ideea unei linii întrerupte ban nu este necesar. Am vrut o confirmare a permisului meu de ședere, pentru că am pierdut primul - 17 zł. A vrut să devină un supervizor - să plătească 300 pe curs, plus 100 pentru ajutor de la un psiholog și un medic, în general, să fie pregătit să plătească)), în Polonia, este practic imposibil de a obține un permis de a transporta arme - recomandări trebuie de la vecini, un psiholog (Și există un test dat pentru a merge, crede-mă ca psiholog, ar dori să mintă - dar nu va), o grămadă de instanțe trec. Se pot atașa chiar și la un cuțit elvețian. Îmi amintesc doi dintre colaboratorii mei sincer indignată atunci când călătoresc în tramvai, și acolo stătea un om cu un cuțit pe centură. Oru la locul de muncă era la fel de mult ca și cum ar fi călătorit cel puțin cu toporul sângeros.
Polonezii sunt mândri. Foarte. Fiecare om de știință din lumea a doua, în opinia lor, a avut de-a face cu Polonia, jumătate atât de în general, polonezi ascunși. Asta a înfuriat-o înainte de mult.
Bunicile vechi lucrează. Ei angajează în mod special mai multe fabrici, le pun în locul lor, "îndoiți, curățați, înfășurați" și plătiți bine. Pensia minimă aici nu permite să trăim în mod normal. Deci, în transportul de bunici multe. Foarte. Întotdeauna.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: