Număr încoronat

HOME KEYWRAPH

Principala stea a acestui tineret a fost Ilya Kovalchuk de 17 ani. dar nu a fost destinat lui și partenerilor săi să ajungă la medaliile MCHM de acasă. În ultimul meci al etapei preliminare a rușilor a pierdut la finlandezii, cu un scor de 1: 3, le-a cedat primul loc în grup și au fost rivali pentru Suedezii trimestru dințat.

În sferturile de finală, echipa lui Peter Vorobyov a rezumat problemele cu disciplina - rușii au marcat două goluri decisive după ștergerea inutilă. Imediat după meci, care a părăsit gazdele turneului fără medalii, călăul a chemat echipa sa "incontrolabilă".

Șase ani mai târziu, rușii au rambursat suedezii în aceeași monedă. De data aceasta MCM a avut loc deja în patria "Tre Krunur" - în Leksand și Mura. Gazdele au pierdut în grupul Canada și Statele Unite, au învins în sferturile de finală Cehia, dar în semifinale au existat bătăi de către Cherepanov și compania. Pentru ruși, succesul a fost a cincea victorie consecutivă în turneu. Prima și ultima înfrângere pe care au suferit-o în meciul final cu canadieni.

CUM BOBROVSKI A SAVAT, DAR NU SPAS

Un an mai târziu, rivalii s-au întâlnit din nou în semifinale, iar acum în clasamentul favorite au fost deja suedezi. Ei au câștigat o echipă într-o singură poartă și au trecut în sferturile de finală la acel moment. De asemenea, rușii din primul meci al playoff-ului nu s-au întors prea mult: cehii au fost bătuți 4: 1, dar forțele și timpul trebuiau să fie cheltuite. În plus față de programul strict, o glumă crudă cu echipa noastră a fost jucată de golul lui Filatov în mijlocul celei de-a doua perioade. După acest puc, echipa națională sa concentrat pe apărare, sperând că Bobrovsky va ajuta. Viitorul proprietar al „Vezina“, a avut într-adevăr un joc remarcabil, a făcut o mulțime de salvează, dar în prelungiri, încă șovăit și a ratat Baklund a trimis un balon de la unghi de zero.

În finalul confuziei, rușii au bătut americanii 4: 2, iar suedezii în lupta pentru aur au pierdut în Canada.

Acest meci a fost una dintre primele manifestări ale caracterului corporativ al tineretului lui Valery Bragin. În etapa preliminară a rușilor a dat suedezii 0: 2, iar în timpul semifinalei a dus la un cont în oglindă, dar în cele din urmă, nu numai că a pierdut avantajul, dar, de asemenea, sa dovedit a fi în poziția de răzbunare timp de trei minute înainte de sirena. Cortina? Nu era acolo! Timp de 88 de secunde înainte de sfârșitul timpului normal, Kalinin și compania au împins împreună pucul în plasă și au egalat scorul. Și într-o serie de împușcături jucat strălucit Shikin: portarul nostru nu a pierdut nici unul din cele trei fotografii.

La următorul MCHM, rușii s-au întâlnit din nou cu suedezii de două ori și au început din nou cu o înfrângere în runda preliminară. Din păcate, nu a fost posibil să se răzbune în finală. Kuznetsov și compania au intrat în vigoare numai după ce Rakell aproape l-au stricat pe portar Makarov. Tineretul nostru a creat câteva momente ucigașe, dar Zemchenko și Gusev le-au ratat. Și în orele suplimentare totul a fost decis de scopul lui Zibanejad.

La domiciliu, tineretul nostru întâlni cu suedezii este contraindicat în același mod ca și echipa de adulți cu finlandezii. La UCM Ufa, rușii s-au ciocnit cu "Tre Kronur" în semifinale și în minutul zece au pierdut două goluri. Puternic împușcat Mironov și Grigorenko se mută de finisare au ajutat să egaleze, iar pentru câteva secunde înainte de sfârșitul orelor suplimentare Yakupov aproape creat un gol-o capodopera, dar, după ce a plecat de la apărarea, nu a putut bate portarul Lundstrem. Portarul suedez a devenit o piatră de poticnire și într-o serie de împușcături. El a respins toate loviturile, dar Vasilevski nu sa descurcat cu Kohlberg. Drept urmare, rușii au mers să lupte pentru bronz cu canadieni și au reușit să răstoarne medalii în orele suplimentare.

Pe lângă MCM a avut loc în Suedia și rușii au avut o mare șansă de a răzbuna rapid „Tre“ Kronor, dar nu a reușit nici în runda preliminară sau semi-finale. Ambele meciuri ale echipei Valery Bragin au pierdut cu un scor minim. În grup, echipa de tineret a pierdut la suedezii 2: 3, iar în play-off - 1: 2. După gol Zhafyarov ruși au avut, probabil, segmentul cel mai vibrant al jocului la turneu și a creat cel puțin trei moment, adevărat, terminând meciul în „șase patru“ format, dar chiar și scorul și nu a putut.

Amărăciunea eșecului din semifinale a luminat victoria asupra Canadei în meciul de bronz.