9 Idioma de limba engleză pentru a descrie orașe, locuri și evenimente

9 Idioma de limba engleză pentru a descrie orașe, locuri și evenimente

Cu toții ne place să călătorim, să ne cunoaștem noi oameni și diversele trăsături culturale ale țărilor lor.

Dar dacă au existat cazuri cu tine, atunci când nu ai putut găsi cuvintele potrivite în limba engleză pentru a descrie un anumit loc sau un oraș am vizitat. Este adesea prietenii și rudele noastre sunt interesați, așa cum ne-am odihnit, ne-a plăcut orașul sau nu, au fost capabili de a vedea obiectivele turistice, etc.







Astăzi vă sugerez să învățați 9 idiomuri de limbă engleză pentru a descrie orașe, locuri și evenimente, precum și câteva adjective utile englezești, care vor fi utile pentru vorbirea colocvială.

1. Actul lui Dumnezeu

Acest termen poate fi numit un eveniment pentru care o persoană nu este responsabilă (cutremur, fulgere și alte fenomene naturale).

De exemplu: Compania de asigurări a refuzat să plătească daunele pentru că a fost cauzată de un act al lui Dumnezeu.

2. Curățați-vă ca un fluier

Acest idiom în limba engleză poate fi tradus în limba rusă ca "curat să strălucească", iar un idiom poate însemna că o persoană nu are un trecut criminal - "curat ca un pahar".

De exemplu: Bob a fost cu adevărat amuzat când a văzut că camera lui era curată ca un fluier.

3. Tăiat și uscat







Când se spune că situația este "tăiată și uscată", aceasta înseamnă că este extrem de clară, precisă și probabil va trece fără complicații.

De exemplu: Când Maggie a sosit la sediul principal, nu a găsit situația tăiată și uscată așa cum se așteptase.

4. Au trecut prin războaie

Acest idiom englez descrie un loc sau un lucru care prezintă semne de abuz sau de daune.

De exemplu: Casa aceea părea că ar fi fost prin războaie.

5. Dead ca un dodo

Semnificația acestui idiom este foarte simplă: ceva "a murit", a ieșit din modă sau a așteptat mult timp. "Dodo" este o specie de păsări care au dispărut, au dispărut.

De exemplu: floppy disk este o invenție care este acum mort ca un dodo.

6. Un stup de activitate

Un loc unde se întâmplă mereu ceva și toată lumea este foarte ocupată se numește "un stup de activitate".

De exemplu: Când am mers să oferim ajutor, bucătăria era deja un stup de activitate.

7. În al doilea rând

Acest idiom englez înseamnă "excepțional, mai bun decât restul".

De exemplu: Mâncarea de la restaurantul lui Ali nu are niciun loc. Îmi place locul ăsta!

8. În valoare de greutate în aur

În limba rusă există un echivalent al acestui idiom englez - "în greutate de aur".

De exemplu: Nu am putut conduce compania fără el. Merită greutate în aur.

9. Mijlocul nicăieri

Literal "mijlocul nicăieri" sau locul uitat de Dumnezeu, departe de civilizație.

De exemplu: Campingul era în mijlocul nicăieri, așa că nu te puteam telefona.

Adjectivele engleze pentru descrierea zonei

  • Ancient / istoric (ca Egiptul) - vechi, istoric
  • Plin de viață / vibrant (cum ar fi Barcelona sau Los Angeles) - plin de viață
  • Plictisitor / plictisitor - plictisitor
  • Atractiv / frumos / minunat (ca Agra) - atractiv, frumos
  • Foarte aglomerat și ocupat (cum ar fi New York sau Mumbai) - zgomotos, plin de viață
  • Contemporan / modern / actualizat (ca Manchester sau Singapore) - modern
  • Pitoresc / fermecător (ca Istanbul) - pitoresc
  • Turistic (ca Goa) - turist

Acum poți descrie cu ușurință ultimul loc care te-a impresionat sau invers, folosind idiomele și adjectivele de mai sus.

P.S. Unde ai plecat în această vară?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: