10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Bună ziua, dragi Mumii MK. De data aceasta, eu, precum și săptămâna trecută, am fost aproape sigur că nu voi mai putea participa la proiect, deoarece Duminică, cel mai tânăr copil a început rotavirus (aparent din spitalul pe care l-au adus). Deci, boala celui mai tânăr, stresul acumulat în săptămâna trecută în spital, regimul îngropat la copii ne-au transformat într-un mic haos. Copiii nu au dormit în timpul zilei, s-au culcat și s-au ridicat cu mine, erau capricioși. Bineînțeles, nu se vorbea despre o curățare, dar până în weekend am reușit din nou să intrăm în viața de zi cu zi și acum, aproape în ultimul moment, scriu acest blog.







În ceea ce privește curățarea camerelor, eu încă atât de mică încât, dacă am scris un blog despre cum merg lucrurile, probabil dus la paragraful 2-3, așa că la început am decis să creeze o listă de secretele lor de a menține curățenia în casă, și apoi spune- direct despre curățare.

Așa cum am stau acasă toată ziua cu copiii și încerc să acorde o atenție la ei, nu acasă, aceste reguli simple ajută-mă la mai mult sau mai puțin să mențină curățenia în timpul săptămânii și numai o dată pe săptămână, curat mai bine:

1.Satilat pat și deschideți fereastra în dormitor imediat după somn

Acesta este primul lucru pe care îl fac imediat după ce am ieșit din pat. În weekend este datoria soțului.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

2. Curatarea a 30 de minute pe zi

Copiii au un regim, în funcție de programul imediat după micul dejun au 20-30 de minute de timp liber. De obicei, în acest moment le includem desene animate (alfabetul în limba engleză sau melodii) și am timp să merg rapid în jurul apartamentului. În acest moment, rapid vid, șterg praful cu șervețele ude, colectez lucruri murdare și arunc spălarea, umplem paturile din grădiniță.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

3.Urtati uscate in masina de spalat vase imediat dupa masa

Deși această regulă se aplică în bucătărie (pentru că mâncăm doar la masă), ea afectează în mod direct camera de zi, deoarece este combinată cu bucătăria. În consecință, o bucătărie curată = cameră de zi pe jumătate curată (și invers).

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

4. Ștergeți suprafața și aspirați imediat podeaua, dacă este necesar

Această regulă se aplică și în bucătărie. Încerc să șterg masa și să aspiră podeaua sub masă de fiecare dată când mănânc (copii). În ceea ce privește falsurile și desenele noastre, scoatem masa și podeaua imediat după ce terminăm.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

5. Pentru a învăța copiii să păstreze ordinea.

Copiii curăță jucării și nu numai că sunt reali. Suntem angajați în programul de dimineață. Mai ales pentru această cameră, cea mai mare și mai strălucitoare din casă, am fost echipați cu o clasă.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

În sala de clasă avem reguli și orare, din când în când, copiii trebuie să le reamintească.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

2 reguli simple ajută la menținerea purității claselor. Unul dintre ei, după ce a terminat să se joace cu jucăria, trebuie pus în funcțiune și numai după aceea se poate lua următorul.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

În al doilea rând, imediat după orele de curs, o jumătate de oră din programul nostru este alocată pentru curățarea sălii de clasă. Lecția se termină, sunăm clopotul și începem să cântăm melodia noastră pentru curățenie. "Curățați, curățați-vă, toată lumea de pretutindeni. Curăță-te, curăță-te, toată lumea îți face cota. Că literalmente: "Îndepărtăm, curățim, toată lumea și peste tot. Îndepărtăm, eliminăm, toată lumea își îndeplinește datoria. " Pentru copii, acesta este un semn și trage imediat aspiratoarele și șervețelele ude. Și împreună, înainte de plimbare, am pus clasa în ordine.







10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

6. Nu depozitați excesul

Am învățat acest lucru sau, mai degrabă, învăț încă de la cumnata mea. Pentru mine este un standard de curățenie. Deci, cel mai important lucru este regula nemuritoare din familia lor, nimic inutil. Nu au niciodată vestiare pentru îmbrăcăminte, în baie pe rafturi 1 șampon pentru copii, 1 gel de duș, 1 sticlă de șampon și 1 balsam și un astfel de minimalism în tot. Datorită acestui lucru este mult mai ușor de menținut ordinea în casă.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

7. Schimbăm lucrurile sezoniere

Pentru a se asigura că dulapurile erau mai spațioase și că efectul de dezordine nu a fost creat, lucrurile de iarnă sunt trimise la mansardă în timpul sezonului cald, în timp ce lucrurile de vară sunt stocate în dulap și viceversa.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Odată la fiecare trei luni petrec o revizuire a lucrurilor, încercați să nu regretați și să scăpați în mod răcit de lucruri inutile. Dau câteva lucruri, eu vând cealaltă parte. Acum am în depozitele mele mansardă lucruri inutile pe care aș vrea să le vând, dar durează mult. În această săptămână, am reușit încă să vândă unele dintre ele, și, ca urmare, am colectat suma cu care a achiziționat recomandat proiect fete cu abur curat de la Karcher, dar despre el explica mai jos.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

9. Orice lucru are loc, imediat pus în aplicare după utilizare

Aici, eu sunt, de asemenea, încă în proces, practic, fiecare lucru din casa are locul său, cu excepția cazului în dormitor (deoarece aspectul său nu a fost încă adus la modul în care mi-ar place să fie) bine, iar la mansardă încă încă haotic, speranță va ajunge în curând la organizația sa.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

10. O mulțime de lumini, flori proaspete și fructe

Ultima regulă, cu cât mai multă lumină, cu atât simțul purității este mai mare. De aceea iubesc culoarea albă în interior și nu-mi plac perdelele.

Locul meu preferat în casă este acest raft, îmi place să pun flori proaspete pe el, schimbându-i conținutul, în funcție de sezon, aceasta creează o atmosferă de vacanță. Și florile proaspete și fructele de pe masa de bucătărie adaugă prospețime la asta.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Acestea sunt secrete atât de simple. În ceea ce privește curățarea, nu menținerea curățeniei. Algoritmul acțiunilor mele este următorul:

  • Încep de la un capăt al casei și treptat mă schimb în altul.
  • Mai întâi colectez toate lucrurile care nu stau pe câmp și le duc în încăperile unde se află locul lor.
  • Când vine vorba de fiecare cameră, primul lucru pe care îl fac este să așez aceste obiecte în locuri.
  • Șterg praful de pe rafturi, mobilier și pervazuri, fream cadrele.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

  • Șterg podeaua.
  • Curățesc geamurile și oglinzile.

Pentru toate acestea, folosesc acest tandem (până de curând, în loc de un curățător de aburi, exista un mop obișnuit).

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Avem un aspirator de construcție, deoarece nici unul dintre cei anteriori nu a fost suficient de puternic. Acest lucru este doar dreptul de a curăța covorul cu gramada în camera de zi și pentru masina perfect. În curățenia zilnică folosesc wireless (am spus deja despre asta).
Șterg toate suprafețele cu șervețele umede. De asemenea, șterg laptopul. Nu avem televizor.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Ei bine, de curând am devenit proprietarul, deja cunoscut tuturor participanților la proiect, un curatator de aburi de la Kerher. Pentru scurt timp am reușit să găsesc atât plusuri, cât și minusuri.

De la profesioniști: perfect pentru curățarea frigiderului, podelei, pereților cu tapet lavabil, locuri greu accesibile.

Din minusuri: baia a eșuat (aparent avem un caz dur), podeaua lasă foarte umedă, îndepărtează vopseaua de pe pereții vopsite fără tapet. Poate că fac ceva rău.

Încă de marți vine duza pentru curățarea ferestrelor, sper într-adevăr. avem multe ferestre. De data aceasta, ferestrele nu s-au spălat; facem acum fațada și nu are sens să-l spălăm încă.

10 Secretele unei case curată - Clubul femeilor - Clubul mamei

Mai mult pentru noi toate zilele calde de primăvară.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: