FK belshina, ca o oglindă a fotbalului din Belarus

getId ()> "class =" vote__count vote__count_align_tl "> 0

2 ani 10 luni în urmă

Clubul de fotbal "Belshina" se referă la acele colective pentru care apariția campionatului Belarusului independent a fost aproape singura șansă de a intra într-un nou nivel calitativ. La urma urmei, în vremurile de uniune, "Rubber" se mulțumea cel mai bine cu campionatul republican sau juca deloc în campionatul regiunii Mogilev. Și apoi - ocazia de a vedea Europa de fotbal! Și clubul de la Bobruisk a fost confiscat. Cel mai formidabil adversar, cu care sa redus cupa europeană, a fost "Locomotiva" Moscovei, un impuls pentru dezvoltarea ulterioară, deși mică, a dat-o.

Fotbal în Bobruisk: Shinnik și alții

Echipa Belshina înainte de meci cu "Neman"

Inițial, orașul a fost echipa națională, care, în primul Campionatele informale belaruse a avut loc al doilea, iar patru ani mai târziu, în 1926, a câștigat campionatul. În 1937 a existat „Spartacus“, în secolul al 60-unul pe lângă celălalt înlocuiește SKA, „Acasă“, „Dzerzhinets“ „Berezin“ „mobilier“, „constructor“. În 1961, echipa orașului Bobruisk (așa-numitul) aprins chiar și în campionatul național - o clasa „B“, Republica Federală, prima Zona, și a luat acolo penultima, locul 15. Din toate acestea cele mai bune clipuri au dovedit Spartacus și „constructori“, timp de două-trei ori a reușit să aducă în oraș „aurul“ din campionatul republican. Rotațiile între echipe au continuat până în 1976, când nu a apărut precursorul oficial al clubului Belshina Shinnik.

În primul sezon, câștigând locul 4 în campionatul regiunii Mogilev, a câștigat dreptul de a participa la competițiile republicane. Și din 1978 a început să colecteze trofee: "aurul" campionatului, "argint", Cupa BSSR. În 1981 a existat o recesiune, care a durat cinci sezoane. Schimbarea prelungită a generațiilor a adus rezultate numai în a doua jumătate a deceniului: primul, al doilea loc în campionat și Cupa BSSR. Apoi, din nou declin, zborul la nivel regional, în cazul în care "anvelopa" și a găsit apariția campionatului de Belarus independent.

FC "Belshina": de la campionatul regiunii până la Cupele europene

Umil stadion Bobruisk „Spartak“, conține mai puțin de patru mii de spectatori, UEFA de a organiza meciurile internaționale nu sunt permise. Deoarece istoria Cupei Europene, „Belshina“, a început să scrie la Minsk, pe 52000th „Dynamo“. Cu toate acestea, participarea nu este afectată în mod special. Vezi piesele de club în calificare Cupa estoniene Cupa Cupelor «Saddam» (4: 1) este de trei mii de spectatori, precum și în primul tur, cu scorul de 1: 2 produce viitorul semifinalist al turneului - Moscova «Locomotiva» - șapte mii.

Stele Bobruisk

Legenda fotbalului Bobruisk Gradoboev merge pe atac

Cel mai remarcabil elev al fotbalului Bobruisk este Alexander Prokopenko. A jucat pentru FC "Stroitel", unde a fost luat în 1972 de Minsk "Dynamo". Cu Minsk, a devenit campion al URSS în 1982 și a câștigat medalii de bronz la Jocurile Olimpice de la Moscova, ca parte a echipei naționale.

FC "Belshina": în căutarea hocheiului

Falling în timpul jocului "Dnepr" Mogilev - FC "Belshina"

Va reuși Bondarenko să lucreze cu personalul, în acest caz cu echipa lui Belshina, că va juca și va reveni la rolurile principale din țară? Aici, probabil, problema se află nu numai în clubul de la Bobruisk. "Autobuzul" a dispărut pe fondul celor mai importante echipe din Belarus, care, la rândul lor, au dispărut pe fundalul european. Ce păcat să ascundeți: un campionat slab - cluburi slabe. Cineva, mai puțin, dar mai puțin. Și această întrebare trebuie rezolvată la scară națională. Și acolo, vezi, în Bobruisk fotbalul va fi ajustat.

Clubul de la Bobruisk nu este nici lider, nici outsider în Belarus. Echipa medie: uneori poate trage și poate eșua. Aceasta se referă la întreaga gamă de fotbal din Belarus.