12 Concluzii pe care le-am făcut în timpul celor 12 ani de căsătorie

12 Concluzii pe care le-am făcut în timpul celor 12 ani de căsătorie

În mod surprinzător, după 12 ani de căsătorie. Din câte îmi amintesc, nu mi-am stabilit niciodată obiectivele de a se căsători, de a da naștere copiilor și de a trăi viața mătușii mele până la sfârșitul zilelor mele. Dimpotrivă, scopurile vieții au fost grandioase, probabil ca multe persoane în vârstă de 15-17 ani care cred că întreaga viață este înainte și "încă reușește".







Am dorit foarte mult să obțin rezultate în sport, să câștig aurul olimpic și să trăiesc într-o altă țară. Căsătoria în planuri a inclus următoarea etapă de viață necesară, din categoria "născut-studiat-căsătorit".

Dar nu am înțeles niciodată entuziasmul din jurul "încercării de a obține țăranul, în mod necesar bogat". N-am înțeles niciodată hype-ul în jurul "Vreau să mă căsătoresc". Nu am căutat în mod specific un bărbat, făcând tot ce este posibil și imposibil, că mi-au acordat atenție. Dar, sincer, în sport a lua-împreună cu această problemă nu a fost.

Obiectivele mele nu au fost niciodată realizate, viața, ca de obicei, și-a făcut propriile ajustări. Leziunile din sport au incheiat cariera mea, aurul meu olimpic. A trebuit să-i atarnez pe perete.

Un sport gratuit a început. Dar acest lucru nu a dus la festivitățile noaptea, unele stil de viață fără centură nu a avut petreceri alcoolice și alte „farmece“ vârsta poslepodrostkovogo. Sportul sa obișnuit cu moderarea în tot, de la regim, până la disciplină.

În timp ce era totuși studentă, ea și-a întâlnit viitorul soț. În același timp, nu m-am gândit niciodată cât de mult sunt destinat să trăiesc într-o căsătorie. Am înțeles că viața se poate schimba în orice moment. La fel ca în sport. Astăzi sunteți un sportiv renumit, un campion și un câștigător, iar în ziua următoare mâine sunteți grav răniți, iar campionul și câștigătorul este deja altcineva.

Îmi amintesc cum antrenorul mi-a spus întotdeauna:

Pentru a câștiga, trebuie să fii mai puternic decât alții. Nu funcționează, nu poți - nu există astfel de cuvinte. Ridică-te și fă-o. Fă ce poți acum și fă cât poți.

Și, aparent, obișnuința de a gândi ca un campion, sa prăbușit strâns în viziunea mea asupra lumii. Acest lucru poate fi comparat cu un critic intern. Dacă criticul tău interior este tăcut - înseamnă că a făcut-o la maxim, dacă simți că ai "certat" - trebuie să-l termini.

Și sub îndrumarea eternă sensibilă a unui critic intern, viața mea de familie se întâmplă de asemenea.

Toate ca la toate: dragostea și romantismul, și pasiune, și suferința, au existat perioade de lepuit reciproc pentru a se cunoaște reciproc în viața de zi cu zi, stau, au existat perioade de dezacord, neînțelegere, resentimente împotriva celuilalt. Și tapetul a fost lipit, iar noi întotdeauna ne odihnim împreună. Voiam să mă divorțez și să mă omor. Toate ca de obicei.

Și acum am fost căsătorit timp de 12 ani și sunt gata să împărtășesc 12 concluzii despre acest proces:

1. Dragostea trece

Da, dragostea trece. Este cea impusă în societate, iar numele real este dependența de dragoste. Cu emoții nebune, suferințe, lacrimi, cu dureri mintale și incapacitatea de a gândi pe oricine, cu excepția obiectului unei astfel de "iubiri".

Relația ar trebui să fie bună. Fără isterie, îndepărtarea creierului, leagăne emoționale, injecțiile de adrenalină după mesaje fără răspuns, fără ca vasele sparte și îngrijire „pentru a rămâne mama“, fără angoasă și nopți nedormite mucos-lacrimale după un alt scandal.

Relația trebuie să fie STABILITĂ. Nu înseamnă că este plictisitor. Aceasta înseamnă că sunteți sigur că cel puțin 80% din soțul / soția dvs. nu va arunca o avere uimitoare atunci când nu sunteți gata deloc.

Relația trebuie să fie liniștită. Când te întorci acasă și știi că totul este bine acolo, nu ai un soț agresiv-bețiv și nu vei avea o față în față.

"Outbacks" poate fi prezent, fără îndoială, dar fondul general al căsătoriei pe termen lung este exact calm. Dacă nu este cazul, atunci unul dintre soți are o dependență emoțională.

2. Viața în căsătorie nu este o mare vacanță

Cenușăreasa și Prințul nu sunt altceva decât un basm. Nonsens romantic, la care fetele sunt ucise încă din copilărie. Și căsătoriile inegale se termină adesea în divorț. Chimia dragostei poate împinge oamenii unul la celălalt. Dar când iubirea trece, târască toate diferențele de educație, mentalitate, respect pentru viață, pentru bani, pentru a lucra, copii și alte manifestări ale vieții. Tot ce este prezentat în cinematografie nu este viabil și încercarea de a imita se termină într-un eșec grandios.

4. Soții ar trebui să se dezvolte împreună

Nu se poate odihni de ceea ce sa realizat. Nici unul, nici celălalt. Dacă soțul și soția nu se dezvoltă în principiu prin viață, rezultatul este trist. Cel care împiedică creșterea - aruncare. Mai devreme sau mai târziu. O soție lipită în tigaie, scutece, copii, precum și soțul ei, ale cărui interese principale sunt berea și televiziunea - balast, care vor fi abandonate. Fără opțiuni.







Prin urmare, concluzia - nu puteți interzice soțului să se dezvolte. Nu contează ce. Dansul, chitara, snowboard-ul, șahul, 101 felul de a găti pui - orice ocupație în care o persoană dorește să obțină un rezultat. Optimal - pentru a împărtăși interesele soțului, este bine - nu interfera.

5. O soție nu trebuie să se dizolve complet în soțul și copiii ei

Mai întâi iau timp pentru mine, apoi pentru soțul și copilul meu. O femeie care își trădează sinele de dragul unui bărbat - se plictisește repede și devine o povară. Nu poți dizolva complet în familie, nu poți trăi numai prin dorințele soțului tău, nu poți să te gândești doar la tigăi și copii. "Mătușa" nu este interesantă pentru nimeni. Personalitate interesantă alături de el, pe care doriți să o studiați, cu care doriți să vorbiți, cunoașteți opinia. O "mătușă" ca o canapea, pentru că nimeni nu va veni în minte interesat de opinia canapelei.

6. Trebuie să luați unul pe altul

La un nivel profund. Ei pot enerva și supăra anumite obiceiuri, nu pot fi de acord cu anumite manifestări ale caracterului. Puteți avea opinii diferite cu privire la unele probleme, procesul de creștere a copiilor. Dar la un nivel profund, o persoană trebuie acceptată. Cu toate "zamorochki", cu "gandaci" si alte animale. Aceasta este, este necesar să se permită unei persoane să fie ceea ce este. Poți, bineînțeles, să încerci să o remake, dar din starea de acceptare. Și asta ar fi "rework" a fost doar o opțiune. Va fi - bine, nu fi - același bun.

7. Sotul ar trebui să fie necesar și în același timp liber

În ultimii ani, trăiesc pe acest principiu. Nu mi-e teamă că soțul meu poate pleca, pentru că el, ca oricine, are dreptul la o viață mai bună pentru sine. Fără mine. Acest lucru este normal. Pe lângă faptul că am dreptul la o viață mai bună pentru mine. Fără ea. Da, viata veche va fi rupta, vor exista dificultati, dar catastrofa nu se va intampla. Nu poți menține cu forța o persoană lângă tine. Prin urmare, trebuie să îndepărtați în timp ochelarii roz, să uitați pentru totdeauna expresia "vom trăi împreună pentru o lungă perioadă de timp și vom muri într-o singură zi" și să fim pregătiți pentru orice. Acest lucru nu înseamnă că trebuie să trăiți în această stare tot timpul. Aceasta înseamnă că știind că oricând o persoană poate pleca și nu poate fi atrasă de această problemă.

8. Toată lumea poate avea propriile interese și dorințe

Toată lumea ar trebui să aibă dreptul la spațiu personal și timp personal. Toată lumea ar trebui să aibă propriile lor finanțe. Și asta este normal.

Acesta este axiul relațiilor. Deci ar trebui să fie, și acest lucru nu este discutat. Nu trebuie să-ți tragi sotul într-o excursie de cumpărături, pentru că nu trebuie să faci pescuitul bărbaților. Toată lumea ar trebui să aibă un timp personal, iar isterie ca o încercare de a priva de data aceasta este o ocazie să ne gândim la relație.

La mine, de exemplu, un astfel de timp personal este un moment de antrenamente, yoga, alergare. Pot să merg singur la lac să stau, să privească la apă, să mă gândesc. Există, de asemenea, timp pentru citirea cărților, pentru alte lucruri. Soțul meu merge în liniște la baie, la întâlniri cu prietenii, merge la pescuit pentru câteva zile. Nimeni nu urmărește pe nimeni, tantramentele nu sunt fericite. Toată lumea este fericită, totul este bine.

De asemenea, toată lumea ar trebui să aibă propriile finanțe. Fără dreptul soțului / soției să solicite o evidență a utilizării acestora. Este umilitor să cerem garnituri, precum și pentru țigări.

Personal, soțul meu și cu mine avem o serie de cheltuieli obligatorii pentru familie în fiecare lună. Și aceste costuri sunt împărțite între noi. Știu exact care dintre ele ar trebui să plătesc, iar soțul meu plătește "cheltuielile" lui. Tot ceea ce a plecat toată lumea este petrecut la discreția sa. Nu-mi cer soțului meu un raport privind cheltuielile, de asemenea, nu raportez singur.

9. Trăiască oameni căsătoriți cu temperament apropiat

Atunci când unul dintre slujitorii în preot și altul, ca Emelya, se află doar pe sobă și nu o ridică, atunci este puțin probabil ca această căsătorie să devină lungă. Puteți elimina unele diferențe în temperament, vă puteți adapta naturii și vitezei vieții altui. Dar, dacă aceste viteze sunt polare, atunci viața ta "Ferrari" este puțin probabil să se țină multă vreme lângă cazacii cu puține suflete.

10. Trebuie să fie un animal în casă

Și, de preferință, cu sânge cald. O pisică, un câine, un hamster, o persoană pe care o poți stoarce. În momente diferite avem pisici, câini, uneori ambii. Și trăiesc acum doi câini și un sfinț de șobolani.

11. Sexul în căsătorie nu este important

Sex nebun, nopți pasionale și romantism, ca și mai înainte, este imposibil să ai după 12 ani de căsătorie, chiar și după 3 ani totul încetează și se duce la un nivel mai calm. Pentru a menține nivelul ridicat al dorinței partenerului după mulți ani petrecuți alături, este nevoie de emoții foarte puternice, care, în principiu, nu pot fi. Numai dacă unul dintre soți nu suferă de dependența de dragoste. Atunci el, da, poate vrea pasiune și foc. În acest caz, celălalt soț locuiește împreună cu el din calcul, din confort, din lipsa de a schimba nimic.

Dar, de obicei, în relații normale și nu problematice, sexul se îndepărtează de cel de-al doilea, dacă nu de cel de-al zecelea plan, și într-adevăr nu este principalul lucru în căsătorie.

12. Deciziile trebuie luate împreună. Dar această femeie nu trebuie să urce într-o afacere pur maturină

Afacerile mici, de zi cu zi, nu necesită coordonare. Dar unele achiziții importante, deciziile fatete trebuie discutate. Și deciziile sunt luate de doi oameni. Nu "Am decis (a), a spus (a), așa că va fi așa."

Cum să ridici un copil, unde să mergem în vacanță, "să luăm un câine", ce mașină de cumpărat - este discutată. Dar nu este recomandabil să urci, de exemplu, în afacerea unui soț. Maximă exprima opinia dvs. dacă vi se solicită.

Și cel mai important pentru căsătorie pe termen lung - o dorință de a compromite, asculta și auzi reciproc, lăsând posibilitatea de a fi singur, nu se unesc unul cu altul ca doi gemeni siamezi, și lasă-te și o altă cameră de manevră.

În general, viața de familie este o combinație de iubire, încredere, asistență reciprocă, toleranță și putere de voință. Ordinul tuturor acestor schimbări la fiecare câțiva ani.

În același timp, nu am făcut niciodată acest lucru în viața de familie:

  1. 1. Nu bate plăcuțele sau nu bate mobilierul
    Maximul care poate fi atins de un astfel de comportament este o "durere de cap" suplimentară, cheltuieli financiare neprevăzute și un refuz în același timp din anumite achiziții sau divertisment necesare. Și apoi nu poți face față emoțiilor - "du-te bătându-ți capul de perete", așa cum a spus bunicul meu.
  2. 2. Nu distrugeți fotografiile, hainele și alte lucruri
    La fel ca în paragraful de mai sus. Stupiditate, asta se numește.
  3. 3. Nu a mers cu mama
    Mama merge la fete și băieți care nu au ajuns la maturitate, indiferent de vârsta lor de pașaport și care nu pot fi trași la răspundere pentru acțiunile și deciziile lor.
  4. 4. Nu încercați să faceți rău în mod deliberat unii pe alții
    Jură în viața de familie a tuturor lucrurilor. Nu coborâți la nivelul "femeii bazar", care, de asemenea, se străduiește să lovească mai dureros este un semn de bune relații. Și cine este în rolul "bazarului", această întrebare este secundară.
  5. 5. Nu manipulați copilul
    Niciodată și în niciun caz. În relații, copiii nu aparțin. Și în cea mai profundă convingere, doar idioții pot face un copil un cip de negociere în viața lor nereușită.






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: