100 Citat coco chanel best - revista pentru femei despre frumusete si sanatate

Coco Chanel: cele mai bune citate și aforisme

Celebrul Coco Chanel, al cărui nume real este Gabrielle Bonheur Chanel, este un idol și un ideal pentru multe generații. Această femeie franceză -Clothing timp de 87 de ani de viață a dat lumii stilul elegant de rochie, adus în pantaloni de moda pentru femei, mica rochie neagra, un sacou montate, bijuterii, genți confortabile, și-a stabilit parfum de brand, a fondat casa de moda Chanel, și ne-a lăsat o neprețuită sfaturi care au devenit deja aforisme. Vă oferim cele mai faimoase citate și declarații ale Coco Chanel, care vă inspiră și vă fac să vă gândiți.







1. Dacă vrei să ai ceva ce nu ai avut niciodată, va trebui să faci lucruri pe care nu le-ai făcut niciodată.

2. Toate în mâinile noastre, astfel încât acestea să nu poată fi omise.

3. Nu veți avea oa doua șansă de a face o primă impresie.

4. Este timpul să lucrați și este timpul să iubiți. Nu mai rămâne niciun alt timp.

5. Cel mai bun lucru despre iubire este să o faci.

6. Dacă te-ai născut fără aripi, nu-i împiedica să crească.

7. Oamenii nu știu cum să trăiască. Nu sunt învățați asta.

8. Nu-mi pasă ce crezi despre mine. Nu mă gândesc deloc la tine.

9. Adevărata fericire este ieftină: dacă trebuie să plătiți un preț ridicat pentru ea, atunci este un fals.

10. Omul. capabil să facă, este condamnat a fi iubit.

11. O femeie este îngrijorată de viitor până când se va căsători. Un om nu-și face griji pentru viitor până când se căsătorește.

12. Nu știu de ce femeile cer tot ce au bărbații. La urma urmei, femeile, printre altele, au bărbați.

13. Femeile tind să își aleagă cu mult mai multă atenție decât bărbații lor.

14. Fiecare fată ar trebui să știe întotdeauna două lucruri: ceea ce și cine vrea ea.

15. Restrânge-te când e ofensator și nu aranja scene, când doare - asta este femeia ideală.

16. Plătiți pentru iubire în rate, și mai ales, din păcate, când dragostea este deja încheiată.

17. Nu am sentimente calde pentru nimeni. Îmi place fie. sau - nu.

18. Destinul nu are nici un motiv, fără motiv, să reducă străinii.

19. Orice s-ar putea spune, o femeie din viața unui bărbat este doar una, restul fiind umbrele ei ...

20. Femeile nu au prieteni. Ele sunt iubite sau nu!

Spunând Coco Chanel despre dragoste. bărbați și femei

21. Cochetaria este victoria minții asupra simțurilor.

22. Pentru a fi indispensabil, trebuie să vă schimbați tot timpul.

23. Dacă o femeie se schimbă, nu este nevoie să căutați motive întemeiate: nu este vorba de rațiune, ci de sentimente.

24. Această generozitate este atunci când ingratitudinea este iertată.

25. Forța se bazează pe eșec, nu pe succes. Am devenit puternică când am înotat împotriva curentului.

26. Nu pierde timpul când bateți pe perete și sperând că se va transforma într-o ușă.

27. Așa este gloria: singurătatea.

28. Cu excepția afacerilor materiale, nu avem nevoie de aprobare, ci de aprobare.

29. Este încă posibil să te obișnuiești cu urâciunea, cu nesuferirea - niciodată!

30. Există un astfel de moment în care înainte ca opera de artă să nu atingă mai mult - atunci când nu puteți face și mai rău.

31. În căzerea în dragoste, mi-am dat întotdeauna tot sentimentele. Dar când trebuia să aleg între un bărbat și rochiile mele, am ales rochii. Am fost întotdeauna mai tare decât pasiunile mele; munca a fost pentru mine un fel de drog. Dar mă îndoiesc că Chanel ar fi devenit cunoscut tuturor fără ajutorul oamenilor ...

32. Nu trebuie niciodată să fii concediat. Trebuie să fii mereu în formă. Nu poți să arăți într-o stare proastă. Mai ales rude și prieteni. Sunt înspăimântați. Și dușmanii, dimpotrivă, experimentează fericirea. Prin urmare, indiferent ce se întâmplă, este necesar să ne gândim cum arată.

100 Citat coco chanel best - revista pentru femei despre frumusete si sanatate

33. Nu uita că, chiar dacă vă aflați în partea de jos de durere, dacă nu va avea nimic, nu un suflet viu în jurul valorii de - aveți întotdeauna o ușă pe care o puteți bate ... Acest lucru este - locul de muncă!

34. Nu puteți avea simultan două sorți - soarta unui nebun neînfrânat și a unui salvie moderat. Nu poți să rămâi în viața de noapte și să poți crea ceva după-amiaza. Nu vă puteți permite alimente și alcool care să distrugă corpul și totuși să sperăm să avem un corp care să funcționeze cu o întrerupere minimă. O lumânare care arde de la ambele capete poate, bineînțeles, să răspândească cea mai strălucitoare lumină, dar întunericul care urmează va fi lung.

35. Alimentele ar trebui să fie simple. Dormiți bine șapte sau opt ore, dacă doriți atât de mult, dormiți cu ferestrele deschise. Ridicați-vă devreme, lucrați aspru, foarte sever. Nu face rău nimănui, pentru că va crea o voioșie și spirit, la rândul său, să aibă grijă de soarta corpului. Nu stați târziu. În cele din urmă, ceea ce este atât de valoros în viața seculară este faptul că neglijezi o pernă pentru a sta treaz până dimineața devreme!







36. Casele noastre sunt închisorile noastre; Dar vom câștiga libertate în ele, dacă le putem decora la discreția noastră.

Aforismele lui Coco Chanel despre viață și despre femei

Aforisme și citate despre modă și haine

37. Moda trece, stilul rămâne.

38. Moda este ceva care iese din moda.

39. Moda, care nu se găsește în recunoașterea maselor largi, nu mai este o modă.

40. Îmi place când moda iese, dar nu vreau ca ea să vină de acolo.

41. Moda, ca și arhitectura, este o chestiune de proporții.

42. Moda este întotdeauna o reflectare a erei, dar dacă aceasta este o prostie, ei o uită.

43. Moda tinerilor - pleonasmul, moda senilă nu se întâmplă.

44. Feriți-vă de originalitate; în mod feminin, originalitatea poate duce la o masqueradă.

45. Oamenii nu iubesc moda, ci doar cei care o creează.

46. ​​Moda nu mai există. Este creat pentru mai multe sute de oameni.

100 Citat coco chanel best - revista pentru femei despre frumusete si sanatate

47. Chanel nu este o modă, Chanel este un stil.

48. Am învățat întreaga lume să poarte ceea ce se întâmpla cu mine.

49. Este imposibil să fii inovatoare tot timpul. Vreau să creez clasici!

50. Am creat haine pentru femei din întreaga lume, iar acum au tendința să meargă goală.

51. Nici o femeie atât de bătrână, ca un costum prea bogat.

52. Când sunteți îmbrăcați bine, alții vă văd când este rău - hainele voastre.

53. Dacă ați fost lovită de frumusețea unei femei, dar nu vă puteți aminti ce purta, înseamnă că a fost îmbrăcată perfect.

54. După amiaza, să fie o omidă, iar seara un fluture. Nu este nimic mai convenabil decât aspectul omizi și aspectul nimănui nu este potrivit pentru iubire mai mult decât apariția unui fluture. O femeie are nevoie de rochii târâtoare și rochii zboară. Butterfly nu merge pe piață, iar omida nu merge la minge.

55. Cu cât afacerea fată este mai rea, cu atât ar trebui să arate mai bine.

56. Ei spun că femeile se îmbracă pentru femei, că sunt inspirate de spiritul rivalității. E adevărat. Dar dacă nu mai erau oameni în lume, s-ar opri să se îmbrace.

57. Principiul femeilor este de a se îmbrăca nu pentru plăcerea oamenilor lor. Libertatea este mereu elegantă.

58. O rochie bine tăiată revine oricărei femei. Punct!

59. În rochie, căutați o femeie. Dacă nu există nici o femeie, atunci nu există rochie.

60. O rochie frumoasă poate arăta frumoasă pe un cuier, dar nu înseamnă nimic. Despre rochia trebuie judecată atunci când este pe o femeie, când o femeie își mișcă brațele, picioarele, îndoaie talia.

61. Astăzi puteți avea o întâlnire cu soarta și ar trebui să fiți îmbrăcați superb.

62. Când alegeți accesorii, eliminați ultimele lucruri pe care le puneți.

63. Uneori este mai bine să eliminați decât să adăugați.

64. Cel mai bun accesoriu de moda pentru o femeie este un bărbat frumos!

65. Nu-mi plac jachetele lungi - când vorbesc cu un bărbat, nu văd cum mă tratează.

66. O femeie trebuie să se îmbrace astfel încât bărbatul să vrea să o dezbrace!

67. Oamenii cu bun gust poartă bijuterii. Toți ceilalți trebuie să poarte aur.

68. Este imposibil să purtați o mulțime de bijuterii reale dacă nu există femei în jurul valorii de care sunt căptușite cu mărfuri contrafăcute.

69. O fată ar trebui să poată face două lucruri: să fie zână și elegantă.

70. Gustul rău are limite, numai bunul gust este fără sfârșit.

71. Saint-Laurent are un gust uimitor. Cu cât mă imită mai mult, cu atât mai bine îi descoperă gustul.

72. Spiritele vorbesc despre o femeie mai mult decât scrisul ei de mână.

73. Parfumul este un accesoriu de moda invizibil, dar de neuitat, de neegalat. Anunță apariția unei femei și continuă să-i reamintească când a plecat ...

74. Parfumul trebuie aplicat ori de câte ori vrei ca un om să te sărute.

75. Femeile care nu folosesc parfum - aceasta este o femeie foarte încrezătoare în sine, pentru buclă spirite alese în mod corespunzător, care se întinde de o doamnă frumoasă, însoțită întotdeauna de imagini create de ea, jucând în crearea acestei imagini nu este ultimul, și, uneori, chiar și primul rol.

76. În 20 de ani, fata ta îți este dată prin natură, în 30 de ani - sculptează viața, dar în 50 de ani trebuie să o câștigi singur ... Nimic nu devine atât de bătrân ca dorința de a crește tânăr. După 50, nimeni nu mai este tânăr. Dar știu că în vârstă de 50 de ani sunt mai atractive decât trei sferturi dintre femeile tinere îngrijite.

77. Vârsta pentru o femeie nu este cel mai important lucru: poți fi adorabil la 20 de ani, fermecător la 40 de ani și rămâi irezistibil până la sfârșitul zilelor tale.

78. După cincizeci, zilele trec!

79. Bătrânul nu protejează de dragoste, dar dragostea îi protejează de bătrânețe.

80. Când mă plictisesc, mă simt bătrân, și din moment ce mi-e frică plictisit de tine în cinci minute, dacă nu luați departe departe, voi fi vechi de o mie de ani.

81. Nu fiecare femeie se naste frumos, dar daca nu ajunge la varsta de 30 de ani, ea este pur si simplu proasta.

82. Nu există femei urâte, sunt leneși.

100 Citat coco chanel best - revista pentru femei despre frumusete si sanatate

83. Ramurile frumoase, frumoasele treceri.

84. Frumusețea rămâne, dar aspectul destul de dispărut. Dar, din anumite motive, femeile nu doresc să fie frumoase, vor să rămână frumoase.

85. Avem nevoie de frumuseți pentru a fi iubiți de oameni; dar prostia - că îi iubim pe oameni.

86. Îngrijindu-ne frumusețea, trebuie să începem cu o inimă și un suflet, altfel nici un machiaj nu va ajuta.

87. Dacă o fată nu pictează, atunci ea crede prea mult despre ea însăși.

88. - Unde să punem cosmeticele?

- Și unde vrei să te sărut?

89. Mâinile - cartea de vizită a fetei;

Gâtul este pașaportul ei;

90. Atunci când o femeie are o fizică bună și trăsături caracteristice obișnuite, ea este frumoasă; atunci când o femeie este complet imbracata in machiaj ei lumina care pune accentul pe demnitatea unei persoane, ea este capabilă să se miște și să vorbească - este elegant; și când este elegantă și frumoasă, are un "farmec".

91. Bărbații frumos nu ar trebui să fie, și urât nu se întâmplă. Există doar câteva culori și șampanie caldă.

92. Bijuteriile sunt o știință întregă! Frumusețea este o armă formidabilă! Modesty este înălțimea de eleganță!

93. Sunt oameni care au bani, dar există oameni bogați.

94. Luxul ar trebui să fie confortabil, altfel nu este un lux.

95. Este general acceptat faptul că luxul este opusul sărăciei. Nu, luxul este opusul vulgarității.

96. Luxul este atunci când interiorul este la fel de frumos ca și fața.

97. Modesty și lux sunt două surori.

98. Luxul devine o necesitate atunci când alte nevoi sunt deja satisfăcute.

99. Nu vă căsătoriți cu o pungă pentru minori.

100. Nu pot fi prea mulți bani pentru independență.

Citate celebre Coco Chanel







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: