Spartacus "a depășit" Benfica "

Spartacus

Marți, o victorie cu un scor de 2-1 în favoarea gazdei a încheiat întâlnirea în Liga Campionilor în "Luzhniki" între "Spartak" din Moscova și portughezul "Benfica". Si victoria a mers Spartacus dupa sfarsitul primei reprize, apărătorul portughezului a tăiat mingea în propriul său gol.

Spartacus

Deja în minutul 3 Spartak Rafael Carioca a lovit poarta lui Arthur după transferul lui Jurado. Oaspeții au înscris golul de întoarcere în minutul 33, marcat Lima. Și nu în ultimele minute ale reprizei, Jardel a tăiat mingea în propria plasă după un lumbago din flancul lui Makeyev. Acest obiectiv și a devenit victorios pentru Spartak. Astfel, "Spartacus" a înscris în etapa de grup a Ligii Campionilor primele trei puncte și totuși nu a pierdut șansa de a merge la playoff-ul principal al turneului de fotbal european al cluburilor.

Din acest meci depindea mult - în caz de altă înfrângere, roșu și alb ar fi lipsiți de aproape toate șansele de a intra în playoff-ul Ligii Campionilor. Cu toate acestea, moscoviți au reușit să câștige și să continue lupta.

În ajunul meciului, pariul pe "experții Spartacus" nu a făcut-o. Mijlocașul Zenit Axel Witsel și-a împărtășit așteptările din meciul de la Spartak cu Benfica în Liga Campionilor.

"Este clar un lucru - și" Spartacus ", și" Benfica "sunt obligați în" Luzhniki "să câștige. Cred că dacă Benfica joacă la nivelul său. ea va câștiga. În același timp, trebuie să înțelegeți că zborul de la Lisabona la Moscova nu este cel mai simplu lucru. Sper că Benfica va "ucide" pe Spartak ", a declarat Witsel într-un interviu acordat Sport Express.

Vom reaminti, în clubul din Petersburg, belgianul sa mutat de la "Benfica", în care a petrecut sezonul trecut.

Fostul apărător al Moscovei „Spartak“ Eugene Bushmanov a spus că roșu și alb, după victoria în meciul etapei a treia din cadrul etapei grupelor a Ligii Campionilor peste „Benfica“ încă mai au șanse de a se califica din grupa.

După meci sa dovedit că mai mult de 40 de fani au fost reținuți pentru diferite infracțiuni. Potrivit poliției, 45 de mii de fani au vizionat meciul de pe stadion.

"În prezent, ofițerii de poliție au reținut 41 de persoane pentru diferite încălcări administrative", - a declarat în comunicatul de presă al Moscovei pentru Moscova, emis la scurt timp după meci.

Menținerea ordinii publice pe teritoriul „Luzhniki“ stadionul din 1414 ofițerii de aplicare a legii au fost implicați, inclusiv 458 de angajați SWAT SPC afaceri de cercetare din Rusia de la Moscova, precum și 1600 de soldați ai trupelor interne ale Ministerului de Interne rus.

Amintiți-vă că cluburile ruse au început în Liga Campionilor din mâna rău. "Zenit" a pierdut "Malaga" (0: 3) și "Milan" (2: 3), și "Spartacus" a suferit o înfrângere într-un meci cu "Barcelona" (2: 3) și "Celtic" (2: 3). Petrograderii așteaptă două meciuri cu Anderlecht (primul va avea loc astăzi la stadionul Petrovsky), iar echipele roșii și albii vor concura în Benfica două săptămâni mai târziu în Portugalia.

"Dacă ne prefacem la un nivel mai înalt, ar trebui să câștigăm atât la Petrovsky, cât și la Bruxelles. Apropo, faptul că în cel mai apropiat meci împotriva noastră nu se va juca rănit Mbokani - un mare plus. Acesta este un jucător foarte puternic ", a declarat mijlocasul Zenit Axel Witsel într-un interviu cu SE.