5 Reguli pentru cartofii desăfuți perfect, rețeta pentru gătit

Și este puțin probabil să creadă că cartofii piure pot (și trebuie!) Fii o delicatesă reală.

După ce am comunicat timp de mulți ani cu mai mulți bucătari, am dedus pentru mine cinci reguli principale de pregătire a unui cartof ideal pentru piure. Sunt testate în mod repetat în bucătăria mea și dau invariabil un rezultat excelent.







Prima regulă

Cartofii din cartofi sunt curățați, dar nu tăiați, altfel își pierde gustul. Gatiti intr-o cratita mare sub un capac la foc mare.

A doua regulă

Acest piure necesită o cantitate foarte mare de unt. La una dintre clasele de maestru ale celebrului bucatar parizian, am vazut cu ochii mei cum a folosit 500 g de unt pentru 2 kg de cartofi. În Paris, a spus el, el folosește aceeași cantitate de ulei pentru 600 g de cartofi. Nu riscați să dați sfat, toată lumea determină cantitatea maximă de ulei pentru el (cu cât este mai mult, cu atât mai mult piureul este mai gustos decât caloric, desigur).

5 Reguli pentru cartofii desăfuți perfect, rețeta pentru gătit






Foto: Mann, Ivanov și Ferber

A treia regulă

Pentru a împrăștia cartofii fără o singură bucată, ar trebui să fie șters cu o unealtă specială - o moară de mână. Dacă vă place foarte mult cartofii piure, nu regretați eforturile, găsiți această moară și cumpărați. Este imposibil de comparat textura care rezultă din utilizarea sa cu cartofi piure preparați cu ajutorul unui alt dispozitiv. Apropo, cu moara sunt obtinute perfect orice piure de legume si fructe, inclusiv copii.

5 Reguli pentru cartofii desăfuți perfect, rețeta pentru gătit

A patra regulă

Următorul pas important în pregătirea cartofilor piure: un mic lapte se toarnă în cartofi bătut cu unt. Cantitatea de lapte folosit pentru a face un piure depinde în întregime de calitatea cartofilor. Faptul că funcția de lapte - pentru a ajuta la identificarea gustului de cartofi. Puteți determina raportul exact între cartof și lapte.

A cincea regulă

Pătrunjelul cu cartofi reali nu este a doua prospețime, nu poate fi lăsat în ziua următoare.

5 Reguli pentru cartofii desăfuți perfect, rețeta pentru gătit

Alte rețete din întreaga lume pot fi găsite în noua carte a lui Olga Baklanov, "Bucătăria neacoperită", publicată de Mann, Ivanov și Ferber.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: