10 Incidente amuzante care s-ar putea întâmpla doar pe scena teatrală 1

1. # xAB; Thunderstorm # xBB; Ostpovskogo. Scena finală, eroina intră în râu. Pentru a atenua efectele căderii, covorașele erau de obicei folosite. Dar în acea zi, în turbulențe au uitat să pună. Iar acum imaginați-vă o scenă: eroul cu croaker mușcă în cameră, audiența aude un crawlere asurzitor în spatele peisajului. Actrita nu se pierde și se întoarce cu cuvintele: Volga este înghețată! #BB;







2. Este o piesă despre Oleg Koshevoy. Actrița, care joacă rolul mamei lui Oleg, citește un monolog de lungă durată. În timpul monologului, o cortină cade în spatele scenei, în spatele căreia se găsește o treaptă de lucru, stând pe un scaun și înșurubându-i încet un bec. O pauză lungă, sala îngheață, tăcerea morții. Lucrătorul găsește o ieșire: # xAB; este Oleg acasă? #BBB;

3. Piesa despre Marele Război Patriotic. Într-o scenă, actorii au portretizat un grup de fasciști, unul dintre nazi jucând un evreu după naționalitate. Deci, cineva din spatele scenei șoptea în mod constant: # xAB; germani, germani, printre voi un evreu! #BBB;

4. Teatrul capitalei în excursii provinciale cu ceva shakespearean. A fost o scenă în piesă: cupidonul zboară peste iubitorii într-o grădină liniștită și melodii melodice: Sunt amator, dragoste. #xBB; Nu au existat dificultăți tehnice la domiciliu cu executarea trucului. Și în teatrul local sa dovedit că actorul pur și simplu nu avea timp să rostească întreaga frază în zbor la căruciorul la care era fixat cablul cu actorul.

Tehnicianul care se ocupa de troliu nu se gândea la nimic mai bine decât să aștepte momentul și să oprească brusc motorul pentru a permite actorului să spună textul. Și aici este final: grădina, lumina lunii, iubitorii se uită unul la celălalt. În acel moment, din spatele scenei, o cometă rapidă în cârpe albe, aruncând ceapa și săgețile pe capetele actorilor, un heruvim scutură cu un strigăt: Sunt Amid. mama ta! #BBB;

5. Există o piesă # xAB; Pescărușul # xBB; pe piesa lui Cehov. După cum știți, în finală ar trebui să fie o lovitură. Apoi Dr. Dorn vine pe scenă și spune: # xAB; Faptul este că Konstantin Gavrilovich sa împușcat # xBB; Pauza sa târât și nu a fost nicio șansă. Dorn își dă seama că trebuie să salvezi situația. Se duce pe scenă și se află mult timp, încă în speranța unei șuturi, care încă nu se aude. Apoi spune: # xAB; Faptul este că Konstantin Gavrilovic sa spânzurat # xBB; Și apoi se aude o lovitură. După un moment de gândire, actorul adaugă: Și eu m-am împușcat # xBB;

6. Un actor bine-cunoscut vine la teatrul provincial pentru a juca Othello. Și Desdemona este un tânăr debutant. Ea, firește, este îngrijorată. Și iată cazul la locul crimei ei, ea se culcă cu grijă în pat sub baldachin, dar. picioarele în direcția greșită! Othello deschide baldachinul dintr-o parte - și există picioare. Ei bine, ce să faci, să închizi, să descoperi cu ușurință reverie. Și Desdemona își dă seama că se află în direcția greșită și se întoarce. Otello deschide baldachinul din cealaltă parte și acolo. din nou picioarele!

7. Anii postbelici, GITIS. Elevii adesea lucrau cu jumătate de normă la Teatrul Maly în scenele de masă. Unul dintre studenți a jucat # xAB; țintă # xBB; - într-una din scenele de joc, în cazul în care eroul de scena împușcat dintr-un arc, o săgeată a zburat în spatele scenei, dar actorul-țintă, în acest moment a luat rapid o altă săgeată, pune-l la piept și a căzut peste mort.

Dar într-o zi la piesă au participat figuri politice respectate, astfel încât teatrul a apărut zeci de noi # xAB; scene de lucru # xBB; și # xAB; pompieri # xBB; Și în această scenă foarte atentă Pompierul # xBB; văzând un arc întărit, a sărit din spatele scenei și săgeata a lovit-o. Și ținta actorului a făcut totul ca de obicei.







8. # xAB; Eugene Onegin # xBB; Într-una din ultimele scene, Eugene ajunge la minge către vechiul său prieten și îl vede pe Tatyana (într-o beretă roșie). Urmează următorul dialog:

- Cine este acolo în bereta roșie cu ambasadorul turc?

- Deci asta e soția mea.

Dar de data aceasta totul a mers prost. În primul rând, rechizitorii nu au găsit beretul purpuriu și l-au înlocuit cu verde. În al doilea rând, actorul care a interpretat soțul lui Tatyana și actrița care a interpretat-o ​​pe Tatiana era un frate și o soră. Asta sa întâmplat.

Evgeny intră, se apropie de un prieten și își caută un ochi purpuriu luminos pe ochi. Nu este. Ea găsește ochii lui Tatyana:

Cine e acolo? în BERETUL GREEN cu ambasadorul turc spune?

- Deci este Sisterul meu! (confuz de întrebare)

- Deci ești un SISTER. (sentimentul că ceva nu merge bine, dar nu sa realizat pe deplin înainte de sfârșit)

Premiera a fost ruptă.

9. Actor în timpul spectacolului #xAB; Pe fiecare înțelept, este destul de simplu # xBB; Am uitat monologul final al lui Glumov, iar monologul este destul de mare, foarte faimos și puternic din punct de vedere al actorilor. Dar ceea ce a făcut acest parazit - nu poate fi transmis în cuvinte. El a spus doar o singură propoziție: Și tu, Sophia. #xBB; - și cu o subevaluare se uită la toți cei de pe scenă. Apoi se uită în hol. Și a plecat. Cât de emoțional a fost!

10. Un erou a fost ucis aproape la începutul piesei. În ea, actorul a jucat pentru suflet și a câștigat în principal rolul lui Moș Crăciun pe pomul de Crăciun, așa cum toată lumea știa. Programul a fost foarte strâns, așa că a încercat să moară repede și a alergat la următorul copac. El a murit, fiind împușcat, încercând să cadă în spatele scenei, ca să puteți pleca imediat.

Odată ce colegii au decis să joace un truc pe el. Ei au jucat în mod special scenă, astfel încât a trebuit să cadă, aruncat în jos, chiar în mijlocul scenei. Ce ar trebui să fac? Dacă rămâneți acolo, nu veți avea timp pe copac. În general, în timp ce colegii au jucat mai departe scenariul, el a găsit o cale de ieșire: a început să se strecoare în lateral, într-o imagine, suferind de răni. Dar colegii cruzi, observând, au oprit încercarea. Unul a spus: Ajungeți la acest bastard # xBB; iar al doilea a făcut o lovitură de control în cap.

scuză-mă, Klava podglyuchila. dar a mai existat încă un caz pe scenă. a avut loc o piesă foarte serioasă cu marele actor Mihail Tsarev, unde avea un monolog foarte tragic asupra sicriului fiului său. astfel, prințesă pe scenă, sau care nu a putut împărți, astfel încât a pierdut textul. vine la ei în teatru un actor tânăr și spune, da timp. divizat. trece ceva timp, tinerii intră în acest joc pentru rolul de fiu. atunci scena sa dezvoltat în felul acesta - tatăl inconsolabil, suferind de durere se află la mormântul fiului său și exprimând toată tragedia a ceea ce se întâmplă, își pune capul pe marginea sicriului. în acest moment tineri - fartori. tsarev el - de ce faci asta? iar cel în schimb - eu sunt un cadavru, mă descompun. țarul na putut să reziste, a râs. sala a izbucnit în suspine și aplauze.

Extindeți Sucursala 0

Când, în timp ce era încă un elev școlar, a cântat la teatru, a pus-o pe Karen în Samara Gtd. Eu, ca mulți, am avut rolul principal și câțiva mici, inclusiv jucând pe pattan în prima scenă, care ar fi trebuit să "joace" în aruncarea unei rg-minge. Sa întâmplat așa că am ajuns puternic în avans și am decis, deja costumat, să conducem "rapid" la cel mai apropiat McDonalds. Au trecut mai mult decât era de așteptat, și pentru că au cumpărat un burger, s-au grăbit destul de curând. Ei au fugit în clădirea teatrului, când muzica a început să se joace la un moment dat pe care trebuia să-mi arunc mingea "pe scenă și să iasă mai întâi, apoi câțiva băieți. Am alergat pe culoarul din spatele scenei la culmea mea și mi-am dat seama că "bila" nu este cunoscut unde, iar muzica este deja în momentul eliberării. La mâna a fost doar un burger, înfășurat într-o bucată de hârtie, care a zburat la scena, căzând exact în mijloc. Mi-a luat câteva secunde pentru a realiza ceea ce am făcut și oh, acele momente pe care publicul a văzut doar de zbor din spatele cheeseburger scene și situată în mijlocul scenei)))) Am fugit pe scenă cu restul și am văzut că noastre „minge“ în mâinile de la prietenul meu, burgerul era ca și cum ar fi trebuit să iasă din scena. Din acel moment, multe lucruri interesante au rămas, este minunat să vă amintiți. Ei bine, am râs din toată inima de la post, vă mulțumesc!

Extindeți sucursala 1

Profesorul meu mi-a spus din nou, nu știu dacă este adevărat sau nu, într-o producție a unei drame serioase, un anumit lucrător a fost în lumina lunii, într-o oarecare măsură, cu o întârziere în dezvoltare. Ce fel de producție nu-și amintește de unde și când mai mult nu știu. În general, minunatele oamenii după ce au stins luminile și ars doar rampă (este lumina din partea de jos în prim-plan) a avut în centrul atenției în fața mai închise scenele și a condus o privire lungă „în depărtare.“ Stânga și acțiunea a început. În urma prezentării la profesor - a fost director, a abordat colegii, spectatorii sau alte persoane, dintre care mulți au luat act de primire rece la omul de la început, că a „primele secunde, se cufunda in atmosfera dramei“)).

Extindeți Sucursala 0

Răsunat ca un cal! Mulțumesc!

Extindeți Sucursala 0







Trimiteți-le prietenilor: