5 Reguli pentru dezvoltarea disciplinei la copii

5 Reguli pentru dezvoltarea disciplinei la copii

Disciplina este o condiție indispensabilă pentru dezvoltarea normală a copilului. Un copil care știe ce este posibil și ce nu poate și cine știe să se comporte corect face viața mai ușoară pentru sine, pentru părinți și pentru alții. Totul beneficiază de acest lucru. Cum să înveți un copil la disciplină? La urma urmei, nu toți părinții au o educație pedagogică și au studiat psihologia la universitate. Și toată lumea dorește să ridice membri vrednici ai unei societăți. În acest caz, ar trebui să ascultați sfatul psihologilor experimentați cu copii.







Deci, care sunt regulile pentru dezvoltarea disciplinei la copiii pe care ni le sfătuiesc:

1. Secvența

Părinții ar trebui să fie consecvenți în activitățile lor educaționale - psihologii și profesorii copiilor strigă în zadar. Copilul trebuie să știe ce fel de pedeapsă și pentru ce poate obține și ce recompensă îl așteaptă dacă se comportă într-un mod pozitiv. În acest caz, părinții nu ar trebui să fie impulsivi - îmbrățișarea imediată, și un minut mai târziu - țipă. Dar, dacă copilul este într-adevăr vinovat, trebuie să înțeleagă că acest lucru nu trebuie făcut. Pentru binele tău. Prin urmare, nu dați emoțiilor. Fii consistenta - tu si copilul tau vei deveni mult mai usor de inteles.







2. duritate

3. Comunicarea

Spune-i copilului de ce vrei să obții asta de la el. De ce unele lucruri fac bine, iar altele - nu foarte. Întrebați-i ghidul pentru un comportament corect. Aduceți povestiri din viața voastră, cum ați acționat în copilărie, ce au fost greșite, ce lecții ați învățat din greșelile voastre. Comunicați - copilul va fi mai ușor de înțeles de ce acest comportament este dorit de la el, și nu de altul.

4. Justiție

Pedeapsa trebuie să fie proporțională cu defecțiunea. Dacă copilul vostru a fost supărat la oaspeți sau prin neglijență a rupt un lucru valoros - nu merită să-i spank și să țipă. Deci îl sperii. Aceasta este, în primul rând, sarcina dvs. de a elimina lucruri valoroase din câmpul său de viziune, deoarece nu înțelege încă întreaga lor valoare. Dar o conduită greșită reală, de exemplu, o minciună, o promisiune de a împlini - și o neîndeplinire, nu ar trebui să o lăsați să meargă fără o pedeapsă corespunzătoare. Dar trebuie să fie adecvat și proporțional. Și nu uitați să lăudați dacă copilul se comportă bine, rețineți acest lucru. Lăsați copilul să știe că observați nu numai greșelile sale, ci și comportamentul bun.

5. Explicație

Cât de des auzim în locuri publice - un copil cere mama - „De ce?“ Și, ca răspuns la argumentul graba de neînvins „pentru că am spus așa“ sau „Taci, eu știu mai bine.“ Familiar? Nu face asta niciodată. "Prin cap" - acesta nu este un argument (sau argument, ci în armată). Mai ales pentru un copil. Mai ales pentru copilul tău. Pentru formarea unei percepții și o conștientizare mondială adecvată a locului său în această lume, el are nevoie de o înțelegere deplină a ceea ce se întâmplă. Pune-te în locul lui. Aici vin pentru a obține un nou loc de muncă, nu este nimic încă nu știu, și „de ce“ noi colegi să răspundă „pentru că am spus așa“ - și toate. Ce vei face? Vrei să lucrezi acolo? Cel mai probabil, nu, veți pleca. Și copilul nu are unde să meargă, și nu ești un fel de coleg pentru el, ci cel mai apropiat și mai drag din lume.

Vom fi recunoscători dacă împărtășim acest articol:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: