27 de puncte pentru distrugerea zăpezii în Moscova

27 de puncte pentru distrugerea zăpezii în Moscova


27 PUNCTE DE CLEARING FUNCȚIONEAZĂ ÎN CAPITAL

Îmi amintesc cincisprezece ani în urmă, în timp ce într-o călătorie de afaceri în Extremul Nord, sunt incredibil de surprins când am văzut soția Chukchi Chukchi a trimis soțul ei pentru a aduce o cuvă de zăpadă să se topească și să facă ceai. Pentru orășeanul procesului de topire a zăpezii uitat de acțiune exotice, aproape șamanistice ... Acum, pentru a vedea cum topit zapada, nu merg neapărat la marginea permafrost. Cei implicați în capitală, și nu în scopuri personale, ci pentru public, în beneficiul orașului.







Punctele Snowsmith sunt un fenomen pur Moscova în Rusia. În alte regiuni, zăpada poate fi scoasă din oraș, avem aceeași zonă în afara Moscovei, unde legile lor, în primul rând. și dezvoltarea intensivă, în al doilea rând. Deci, dacă nu ar fi pentru obiecte speciale, în cazul în care zăpada de capital este luată. apoi în câteva zile viața de la Moscova ar fi paralizată.

Primele elemente de acest fel au apărut la Moscova în anii '80. Înainte de aceasta, zăpada a fost pur și simplu aruncată în râul Moscova și Yauza. Simplu, ieftin, dar nu nesănătos. Nu avem zăpadă cu Chukchi, avem în el o mulțime de substanțe, toate extrem de dăunătoare

( „? Și tu poți bea“) În întrebarea mea naivă și amatorist despre calitatea apei care se formează după procesarea zăpadă Șeful de operare Managementul snegosplavnyh puncte SUE „Waterworks“ Mihail Bogomolov, sarcastic a zâmbit și a spus: - Nu sfătuiesc. După concasor, apa trece prin colectoare speciale și de acolo intră deja în conductele de canalizare. Deci nu va fi posibil ...







Vom întrerupe explicațiile lui Mikhail Valerievich și vom trece direct la procesul de producție.

În primul rând, echipamente speciale din oraș elimină zăpada. sparge gheața și o încarcă în mașini cu inscripția de pe geamul din față "Îndepărtarea zăpezii". Impuscat "de globulele oculare", mașinile sunt trimise la punctul de topire a zăpezii

Deci, automobile încărcate cu zăpadă - de regulă, acestea sunt basculante solide KamAZ și MAZ - du-te la locul de "înregistrare". Și aici așteaptă deja lăcătușele care lucrează direct în acest punct

Pe site-ul - o camera profunda. Autovehiculele încarcă zăpadă în ea. Concasorul o mănâncă. Apoi apa intră în colector, și nisip și alte resturi - într-o groapă specială, numită o capcană de nisip. Apropo, concasorul - unitatea nu este deloc simplu. În orice caz, puternic. În caz contrar, nu poți, pentru că ea trebuie să pismească gheața ciupită și tot felul de obiecte capturate cu zăpada. Înainte de ochii noștri, ca și în cazul în care în glumă, a fost tăiat în bucăți mici, cu o duzină de sticle de plastic și făcut praf și pulbere nu mai puțin - de sticlă. Sunt în locul peskolovke

- Pentru o mie de metri cubi de zăpadă, 60 - 70 de metri cubi de nisip, adică 6 - 7%, spune Bogomolov. - Este pe drumuri sunt colectate, în curți

De ce ar trebui să fie curat? După cum am aflat, o mașină ar trebui, în principiu, să fie petrecută 3-5 minute, dar, de fapt, nimeni nu este întârziat mai mult de un minut. Cel mai "timp fierbinte" pe stațiile de topire a zăpezii - între orele 23.30 și 04.00, deoarece drumurile din capitală sunt în mare parte curățate noaptea

Desigur, fără norme, oriunde. În acest moment, acesta - 2100 metri cubi de zăpadă pe zi. Cu toate acestea, se suprapune mai mult de două ori: punctul reciclează 4,5 - 5 mii de metri cubi de zăpadă

Sau aproximativ 400 de mașini! De trei ori pe zi, la întâlniri speciale, se oferă informații despre vremea următoarelor trei zile. Să spunem că, dacă se așteaptă miercuri ploaie, atunci joi și vineri punctele de snowmobile vor funcționa cu încărcătură sporită. Un capac de zăpadă de 10-15 milimetri este deja o urgență.

În ceea ce privește atitudinea față de ninsori, aici este diferită de emoția sau deliciul obișnuit. Căderile de zăpadă pentru acești oameni - este o urgență și o responsabilitate personală față de locuitorii unui oraș imens. Dar mi sa spus când am împărtășit zvonuri despre furtunile de zăpadă care au amenințat Moscova într-o săptămână: "Nici o problemă". Și o vom scoate și o vom îneca. Nu pentru prima dată

Versiunea Internet a "Evening Moscow" Sursa: httr: //www.vmdаily.ru/







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: