20 Regretă oamenii de pe patul lor de moarte, care îți vor schimba viața, dezvoltarea personală

20 Regretă oamenii de pe patul de moarte care îți vor schimba viața, dezvoltarea personală

Într-o zi vei muri.

Poate că aceasta este cea mai puternică frază mi-a spus vreodată. Nu contează ce simțim nemuritori, care trece prin UPS vieții și coborâșuri, trebuie să se uite vreodată moartea în ochi, și înainte de aceasta, să-și reconsidere viața lui. Bineînțeles, viața este complexă și multilaterală, prin ea însăși. Dar dacă într-adevăr crezi pentru un moment, pe patul de moarte, te va simți în legătură cu viața trăită una din cele două sensuri:







Triumf sau regret

Din fericire, în fiecare zi este o mare oportunitate de a te îmbogăți. În fiecare zi este ziua perfectă pentru a schimba direcția parcursului tău de viață, lăsând posibilități devastatoare de a pierde timpul.

Regret să mă comparăm cu ceilalți.

Regret că nu mi-am asumat riscuri și nu am luat măsuri.

Îți voi spune un mic secret: nu există "o cale corectă". Prin urmare, mulți oameni sunt paralizați de ideea că ei doresc să fie, deoarece sunt îngrijorați că acest lucru nu se va întâmpla cât de repede vor ei. Ce se va întâmpla. Dar, ce ar putea fi mai rău decât să-ți dedici timpul în vis în fiecare zi și să vezi progrese extrem de lente? Viața este irosită când faci lucruri pe care nu vrei să le faci.

20 Regretă oamenii de pe patul lor de moarte, care îți vor schimba viața, dezvoltarea personală

Regret că am încercat adesea să mulțumesc lumii exterioare.

Toți cei din jurul tău încearcă să dicteze cine ești sau cine ar trebui să fii, dar nu-i lăsa. Nimeni nu ar trebui să te evalueze, cu excepția ta, și într-o zi vei regreta profund faptul că au trăit încercând să-i placă împrejurimile. Nu vă faceți griji pentru a vă place părinții, prietenii sau șefii. Mai întâi de toate trebuie să vă faceți griji cu privire la lumea voastră interioară. Întotdeauna.

Regret că am amânat "pentru mâine"

Există întotdeauna multe scuze pentru că sunt foarte ușor de făcut. Veți găsi întotdeauna motive pentru a vă justifica lipsa de acțiune și veți regreta acest lucru la sfârșitul vieții. Lucrurile pe care vrei să le faci mâine se pot transforma cu ușurință în lucruri pe care ai vrea să le faci acum 50 de ani.

Regret că nu m-am agățat de șanse.

Frica de eșec sau eșec disipă în fața morții. Fata frumoasă pe care nu ați invitat-o ​​la o întâlnire; lucru pe care nu l-ai primit, pentru că nu s-au aplicat pentru că nu s-au simțit suficient de calificați; sau afaceri în care ați crezut, dar nu a început - toate acestea în viitor vor fi o povară mai mare decât ceea ce ați putea obține chiar și în caz de eșec.

Regret să nu se întâmple.

Chiar dacă sunteți suficient de curajoși să luați o șansă, există căderi. Aceste căderi pot degenera într-un regret profund și se poate ajunge la o decizie de a renunța la tot. Când permiteți presiunii unei mici greșeli să învingă dragostea în efortul vostru, pierdeți. Continuă.

Regret să nu le spun rudelor mele cât de mult le iubesc.

Toată lumea vrea să se simtă nevoită, dar foarte puțini sunt gata să le spună celorlalți cât de mult îi prețuiesc. Adesea suntem înconjurați de dragostea oamenilor care ne sunt dragi, dar nu oferim în schimb aceeași dragoste. Spune-le mai des aceste cuvinte, până când este prea târziu.

Este păcat că nu am fost mulțumit de ceea ce am.

Chiar dacă avem mai mulți bani, mai multă recunoaștere sau mai mult decât orice altceva, vom dori mereu altceva. Foarte puțini sunt capabili să recunoască sincer că ceea ce au este mai mult decât suficient. Desigur, nu este rău - să vrei mai mult de la viață, dar este, de asemenea, important, să puteți aprecia cu adevărat ceea ce aveți.

Regret că nu am mai avut grijă de corpul meu.







Societatea de astăzi ne arată că "a avea grijă de tine" este un sinonim pentru o figură frumoasă. Acest lucru este departe de adevăr. O alegere sănătoasă este importantă în toate aspectele vieții și nu este doar un exercițiu fizic. Nu mâncați alimente dăunătoare, nu fumați un pachet de țigări pe zi și nu beți în fiecare weekend - acești 3 pași simpli sunt suficienți pentru a începe.

Regret că deseori nu am ascultat pe alții.

Toată lumea crede că are întotdeauna dreptate, pentru că toată lumea are propria sa opinie, care nu coincide cu opiniile altor oameni. Având o opinie este grozavă, dar mai importantă este abilitatea de a asculta. Chiar dacă nu sunteți de acord cu punctul de vedere al altcuiva, restrângeți dorința de a vorbi și de a asculta alții.

Regret că am păstrat această insultă de foarte mult timp.

Când cineva te face rău, mai ales dacă această persoană înseamnă multe pentru tine, te va bate jos. Dar, ținând cont de plângere, vă provoacă o durere și mai mare pe termen lung, mai degrabă decât ceea ce a fost inițial.

Regret că nu mai călătoresc.

Oamenii fac adesea greșeli, gândindu-se că "călătoria" înseamnă o țară străină și câteva mii de dolari. Nu e deloc așa. Săriți în mașină, conduceți la următorul oraș și cercetați ceea ce nu ați mai văzut înainte și nu știați. Nu vă închideți în închisoare în propria casă din cauza unor idei greșite despre ce înseamnă să călătoriți.

Aș fi vrut să râd de toate astea.

Te iei prea serios. La naiba, noi toți facem asta. Unul dintre principalele regrete ale oamenilor din viață este că au luat viața prea în serios. Desigur, se întâmplă lucruri rele. Dar ele sunt aproape întotdeauna nu atât de teribile pe cât le facem în capul nostru. Și nu este viața mult mai distractivă dacă vom chicotească cu ea?

Regret că nu am părăsit locul de muncă, pe care am lăsat prea mult timp.

Oamenii sunt strict legați de datoria de a lucra și îi oferă pe cei pe care îi iubesc. De multe ori, cu toate acestea, lucrarea are nevoie de timp ne-am putea petrece cu cei dragi, pentru că ne petrecem atât de mult timp dodelyvaya de locuri de muncă urât la birou sau de a petrece câteva ore la locul de muncă de e-mail la sfârșit de săptămână. Iată o bucată de știri: munca ta va rămâne și va continua să existe acolo, și după moartea ta, dar ea este ocupat cu altcineva, neglijând familia lui. Nu lăsa să se întâmple asta.

Regret că nu am ținut legătura cu prietenii mei.

Este normal ca oamenii să cadă din vedere, dar de cele mai multe ori duce la gândirea că "ei nu mă sună, așa că nu-mi lipsesc". Dacă chiar ți-e dor de cineva și te întrebi cum fac, există șanse ca cealaltă parte să se simtă la fel. Fiți primul - apelați, scrieți sau vizitați. Veți fi bucuroși că ați făcut-o.

Este păcat că nu știam lumea reală din jurul meu.

Aș vrea să am mai multă încredere în sine.

Toți sunt timizi și jenanți, timizi, mai ales celor care par foarte insolent și încrezători în sine. Oamenii fac o mare greșeală în viață atunci când nu cred cu adevărat în abilitățile lor. Sunteți atât de des timizi, deoarece acest comportament este foarte simplu de exprimat. Dar numai tu trebuie să arăți ceea ce merită.

Regret că nu aveam încredere în intuiția mea.

Această mică voce se află în adâncurile conștiinței voastre pentru un motiv. Din nefericire, pentru mulți dintre noi, această voce poate duce la auto-distrugere și o viață destul de greu. Cu toate acestea, există multe alte cazuri în care această voce din inimă vă spune ceea ce într-adevăr doriți și doriți cu toată inima. Ascultă-o. (7 modalități de a-ți dezvălui intuiția)

Regret că nu mi-am urmărit împrejurimile.

Fie că credeți sau nu, sunteți o consecință directă a oamenilor din jurul vostru. Dacă sunteți în permanență în contact cu idioții, șansele sunt mari, veți deveni unul dintre ei. Frumusețea vieții constă în faptul că avem o alegere conștientă în legătură cu cine și ce contează să ne pierdem timpul. Încerc să găsesc oameni care vor întotdeauna provocare, inspira și mă împing spre creștere.

Regret că am acționat mai puțin.

Prea mulți oameni sună bine ceea ce vor de la viață, dar se confruntă cu teribilitate cu aducerea planului în acțiune. pentru a obține. Nu e suficient doar să visezi cu voce tare sau să-l ții în cap. Aveți absolut nevoie să vă depășiți și să vă grăbiți în luptă.

Cu toții ne confruntăm cu problemele și dificultățile vieții, dar asta nu înseamnă că trebuie să ne aplecăm sub ei și să o luăm ca dată. Fără îndoială, este foarte dificil, dar multe în viață merită eforturile noastre. Totul se reduce la o alegere simplă: lupta pentru împlinirea dorințelor acum sau regretul pentru că nu a fost făcut în ultimele ore ale vieții.

Doar tu poți face o alegere.

Tu, ca oricine altcineva, vei muri mai devreme sau mai târziu. Singurul lucru rămas după tine este moștenirea ta. Iar valorile materiale lăsate de tine mai devreme sau mai târziu vor fi uitate, spre deosebire de cele spirituale. Impactul moștenirii tale poate fi etern, dar pentru asta trebuie să o construiești în mod corespunzător.

Încearcă să fii cel mai bun din ceva. Încercați să obțineți ceva. Găsiți-vă calea și puneți-o ca și cum toată viața depinde de ea. Veți vedea pentru voi înșivă cum vă va schimba pe voi și atitudinea oamenilor față de voi. În timp ce toată lumea va aștepta situația ideală pentru a începe să facă ceva, vă veți mișca deja.

Veți fi urâți de cei care nu fac nimic. Ei vor spune cât de norocoși ești cu asta, atât de norocos. Iar cei care știu de unde ați început călătoria și cât de greu ați fost pentru voi, vă vor admira. Cum vrei să te uiți de alții? Cum vrei ca copiii tăi să te privească?

Dacă începeți azi, atunci mâine veți obține un rezultat. Deplasați-vă pas cu pas spre obiectivul dvs., iar drumul prin spini spre stele va fi amintit. Istoria nu-și amintește nici un ratat, dar își amintește toți câștigătorii. Acționați, în timp ce puteți lăsa încă o marcă în inimile altor oameni, pentru că în timp ce vă aflați în inimile lor și veți fi amintiți, veți fi încă în viață.

LEAVE ANSWER Anulează răspunsul

Alegerea aleatorie:

Alăturați-vă:

Suntem pe Facebook

Noi VKontakte:

Suntem în Odnoklassniki:

Scrieți CSS SAU MAI MULT și salvați lovitura. CTRL + SPACE pentru completare automată.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: