11 Clasa

Aranjați accentul în cuvinte.

Flint, dispensar, mai frumos, prăjituri, neacoperit, investit, catalog, premiu, bucătărie, în profunzime, apel, pus.

Care sunt următoarele cuvinte dialect utilizate în diferite regiuni ale Rusiei?







1. Student, Kiput, Krinitsa

2. Drygwa, mshara, lyagva, zybun, mușchi și kachi

3. Bolshak, plimbări, drum de iarnă, cusătură, iaz, sens giratoriu

4. Livrarea, inundarea, udarea, aratul, scurgerile,

5. Kurzheven, bulevard, oxid, îngheț, coroană

Găsiți istorismele și arhismele în următorul pasaj.

Bătrânul sa întors la bătrână.

Ce vede el? Turnul înalt.

Pe verandă este o bătrână

Într-o sablă scumpă,

Brocade pe delfin,

Perlele și-au descărcat gâtul,

Pe mâinile lui sunt inele de aur,

În picioare sunt cizme roșii,

Înainte de ea sunt slujitori asidui,

Îi bate, le trage în spatele unui choprun.

Notați cuvintele deschizând parantezele. Formați regulile de ortografie pentru astfel de cuvinte.

(Lamaie), galben (lamaie) acide (fier beton) (lumina) aripi, (distinct) pronunțat, (San) Francisco (San) frantsistsy (vagon) locomotivă (auto) de întreținere.

Traduceți bine-cunoscute proverbe și zicări din limba oamenilor învățați în limbajul uman normal.

Când vizitezi unul dintre punctele rutei post-zbor, trebuie să renunți la o rudă de sânge a generației mai în vârstă.

O porțiune egală cu aproximativ douăzeci de grame din produsul de semisolidare a combustibililor solizi conduce la o stare de neputință de a folosi un recipient din lemn cu un produs de prelucrare a polenului de către un reprezentant al insectelor Hymenoptera.

În prezența audienței, rezultatul letal dobândește un moment estetic pozitiv.

Tendința unui individ la memoriile reprezintă o amenințare pentru înlăturarea unuia dintre cele mai reflective și mai emoționale organe ale oglinzii care reflectă realitatea din jur.

Tratamentul termic al metalului ar trebui să aibă loc înainte de începerea reducerii regimului de tratare a temperaturii.

Persoanele cu un intelect redus nu sunt ghidate în acțiunile lor prin acte legislative existente.

Determinați tipul de denumiri geografice care nu pot fi decolorate, în funcție de adjectivele acestora.

Modern ... Helsinki, departe ... Capri, adânc ... Colorado mic ... Monaco, are multe fețe ... Delhi, frumos ... Kilimanjaro, Rapid ... Missouri, verde ... Batumi, este larg. Ontario, mare creștere ... Ulan-Ude.

Scrieți o pereche de cuvinte care sunt legate în mod istoric. Dovedeste-o.

Start - end eco - cerc, patruzeci-patruzeci iaz - port de gât - un colier, inamicul - o râpă, un cadavru - o cârpă, praf - jart - prastie, nor - față de pernă.

Amintiți-vă perifrazi la următoarele concepte: Kiev, mor, ulei, om, Canada, vânzătorul.

Citiți (ascultați) textul. Specificați încălcările normelor gramaticale în această parodie poetică

Cerul se aprinde, trezeste vantul, Se trezeste zgomotul vocii pasarilor - Curcand totul in lumea alba, am fugit din nou in tara de padure. Ei fura prin animale, alergând să le întâmpine. Cu picioare prietenoase, Masha: Voi petrece toată seara aici, scriu creaturi nemuritoare. Dar, pentru o clipă, crăpând din noroi, mlaștina, creatura verde îmi aruncă cu un zâmbet grozav, un dicționar Big Orthographic.







Introduceți semnele de punctuație care lipsesc.

Plyushkin așezat într-un scaun și a luat în mână stiloul pentru o lungă perioadă de timp chiar și aruncat și se întoarse pe toate laturile celor patru facturile care vin în sus, dacă este imposibil să se separe de mai multe uncii ei, dar în cele din urmă convins că nu poate fi blocat în pen-ul în cerneala cu un lichid mucegăite și o mulțime de muște de pe partea de jos și a început să scrie expunerea scrisori, cum ar fi note muzicale pe minut se țin de mâini agilitate agățându cumpătat o linie la alta, și nu fără regret în considerare faptul că există încă o mulțime rămâne spațiu pur. (N. Gogol)

De obicei, m-am așezat pe treapta de jos am chinuit terase nemulțumire simțit rău pentru viața ei scurs atât de repede și neinteresante, și m-am gândit cât de frumos ar rupe din pieptul meu inima care a crescut atât de grele. (A. Cehov)

A devenit deosebit de dificilă pentru o fată când un doctor care a tratat piciorul ei rănit a cerut ca ea să facă zilnic plimbări mici pe bagheta ei care o obosise teribil, forțând-o să creadă că nu va mai merge niciodată. (L. Tolstoy)

Determinați tipul de subordonat.

Vreau să mă înțelegi.

Traduc poezia, astfel încât nu este atât de plictisitor.

A supărat-o atât de mult încât a strigat.

Este o minciună că nu există locuri în teatru.

Când m-am trezit, am văzut din nou strălucirea albastră a toamnei rusești.

Nu și-a putut aminti când la auzit prima oară.

Citiți textul și completați sarcinile.

Odată ce am întâlnit-o pe Uralsul de Nord. Stăteam într-un zgură stâncoasă a uneia dintre pinteni.

Scutul se termină cu decolarea dealurilor, care sunt excluse de vânturi. Boulders în jurul valorii de casa, pe dealuri se afla zapada. Iar în urma stropirii unei mici pietricele, lângă o bradă mică, dar deja de modă veche, văd trei flori violet-roz mari.

Mai jos, pe versanții Uralilor, cresc puiet, rădăcini de treizeci, frunze în cap la foaie. Și florile sunt luminoase, cu elevi galbeni. În popor se numesc rădăcinile lui Mariny.

Cum au ajuns aici? Ce soartă a adus la talusul nemilos în cerul pietruit semințele lor grele? Poate pasărea la adus în cioc? Poate că ar fi fost în săpături.

Tulpinile lor sunt subțiri, iar frunzele sunt ca și cum ar fi staniu, iar aceste frunze devin violete pe felii de frig.

Ce viață înțeleaptă! Ramurile florilor sunt acoperite, iar elevii galbeni nu pot fi văzuți. Florile stau ca niște copii în capace luminoase cu urechi legate de ochi și nu lăsa frigul să ardă semințele. Iar petalele florilor sunt îngroșate și sunt carne, groase. Întreaga putere a acestei culori este de a salva semințele și nu se vor deschide în măsura în care nu privesc soarele aflat la lumină. Nu au încredere în acest soare. Ei au suferit prea mult înainte de a se trezi dintr-un somn rece printre pietrele goale, calcinate.

Anii vor trece, și stropi de flori strălucitoare, purpuriu stropi pe scree. Pentru moment, sunt doar trei dintre ele, curajoase, flori indiscutabile, și în ele un angajament de frumusețe viitoare.

Cred că ei vor supraviețui și-și vor lăsa semințele puternice în pâraie și vor fi aduse de-a lungul rocilor și vor găsi o crăpătură din care vine o respirație puțin palpabilă, dar caldă pe pământ. Cred în asta, pentru că acum 80 de ani nu era un singur copac aici. Și acum, în decăderea pădurilor joase, semi-goale, dar solide. Copacii goi, aproape goi, atât de puternici încât rădăcinile lor împărțesc piatra. Copacii conduc un atac constant, greu și sunt temperați într-o campanie veșnică. Unii dintre ei cad, mor în mișcare, ca și în atac, dar totuși ei merg. Du-te și du-te!

Și pista de pădure păsări care zboară sunt animale, există o viață nouă, și cu ea vin flori violet-roz, cu un semințe rădăcini tenace greu de lucru și. Și toate acestea stralucitoare la partea de jos a luncii palide lămpi kupavki, cocosului galben și ghiocei încrezător privesc cu admirație pe locuitorii din altă lume, trei cercetași, ca și în cazul în care umplut cu creaturi cu sânge fierbinte. Lăsați să se răcească roșii din sânge în venele sale culori fine! (VP Astafiev)

Determinați tema textului.

Ce tip de discurs face textul?

Ce cuvinte sunt formațiunile ocazionale ale scriitorului?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: