7 Reguli de psihologie care vă pot schimba viziunea asupra lumii

Regulile psihologiei care vă pot face viața mai strălucitoare, mai pozitive, mai interesante. Completați-l cu un înțeles special, înțelepciune și dragoste.

Citiți și înțelegeți - aceste sfaturi vor fi utile pentru fiecare dintre noi:







1. Regula privind oglinda

Oamenii din jurul meu sunt oglinzile mele. Ele reflectă trăsăturile personalității mele, adesea nerealizate de mine. De exemplu, dacă cineva este nepoliticos pentru mine, atunci vreau așa, îmi permite. Dacă cineva mă înșeală din nou și din nou, atunci am tendința să cred pe oricine. Deci nu este nimeni care să fie jignit.

2. Regula de alegere

3. Regula de inexactitate

Sunt de acord că pot fi greșit. Nu întotdeauna opinia mea sau acțiunile pe care alte persoane ar trebui să le ia în considerare sunt corecte. Lumea reală nu este numai alb-negru, mai sunt încă gri deschis și alb întunecat. Nu sunt un IDEAL, sunt doar o persoană bună și am dreptul să fac o greșeală. Principalul lucru este să îl recunoști și să o corectezi în timp.







4. Regula de conformitate

Am exact asta, și exact atât de mult, ceea ce corespund, ceea ce merit, nu mai mult, nu mai puțin, fie că se referă la relațiile cu oamenii, munca sau banii. Dacă nu pot să iubesc o persoană la maxim, e ridicol să ceri ca această persoană să se simtă ca mine. Deci toate afirmațiile mele sunt lipsite de sens. Și, în același timp, când voi decide să se schimbe - oamenii din jurul meu (spre bine) se schimbă și ei,

5. Regula de dependență

Nimeni nu îmi datorează nimic. Eu pot ajuta pe altcineva fără egoism. Și e distractiv pentru mine. Pentru a deveni bun, trebuie să devii puternic. Pentru a deveni puternic, trebuie să crezi că pot face orice. Și cred! Dar este necesar și capabil să spună "NU!"

6. Regula de prezență

Locuiesc aici și acum. Trecutul nu este, pentru că fiecare secundă vine în prezent. Viitorul nu este, pentru că nu este încă. Atașamentul în trecut duce la depresie, preocuparea pentru viitor dă naștere la anxietate. Atâta timp cât trăiesc prin prezent, Eu sunt REAL. Există un motiv să te bucuri.

7. Regula de optimism

În timp ce noi ne certăm viața, trece. Ochii văd, picioarele plimbă, urechile aud, inima funcționează, Sufletul se bucură. Starea mea de fitness este o vară însorită, o pajiște și un mic râu. În timp ce mă mișc, în timp ce vântul suflă pielea - trăiesc. Când mă uit la televizor, întins pe canapea sau vorbesc cu prietenii într-un Internet - nu sunt în asta, ci în cealaltă lume.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: