5 Gusturile omului

5 Gusturile omului
Bună ziua, dragi cititori. Am primit în mâinile mele o carte interesantă "Enciclopedia legilor ezoterice ale universului". Cartea nu este artistică, nu este la fel de ușor de citit ca ficțiune sau detectivi. Există o mulțime de mese și descrieri care trebuie studiate, dar nu vreau să te plictisesc cu asta. Cu toate acestea, vreau să vă arăt câteva puncte. Și mai precis - să spun. Din moment ce scriem des despre gătit, m-am gândit că ar fi interesant pentru tine. Anume, subiectul pe care vreau să-l acopere este 5 gusturi umane. Desigur, nu voi rescrie complet totul, cu zile lunare, cu elemente diferite, dar mă voi concentra pur și simplu pe cinci gusturi de bază. Despre modul în care acestea afectează o persoană, și ce impact au asupra sănătății și bunăstării noastre.







Și crede-mă, influența aromei asupra vieții noastre este enormă. Nu știu despre voi, dar am observat deja că există unele coincidențe după ce ați mâncat aceleași feluri de mâncare. Și se referă nu numai la sănătate, de exemplu, arsuri la stomac, dar și la schimbări în sănătatea generală.

Și punctele principale pe care voi încerca să le descriu. Și trebuie doar să subliniezi produsele, ierburile, care pot conține acest sau acel gust. Materialele au fost luate nu numai din această carte, voi indica sursa la sfârșitul articolului.

Cinci arome ale omului

Cinci gusturi corespund celor cinci gusturi. Sweet este conectat la pământ, ascuțit cu metal, sărat cu apă, acru cu lemn, amar cu foc.

În primul rând, propunem să luăm în considerare interacțiunea câștigului de-a lungul stelei elementelor, în sensul acelor de ceasornic.

  • Acidul intareste amar
  • Bitter intareste dulceata
  • Dulce intareste ascutirea
  • Acut intareste sarata
  • Sarea intareste acru

Mișcarea inversă într-un cerc acționează distructiv.

  • Acidul distruge săratele
  • Sarea distruge acutul
  • Acute distruge dulceața
  • Dulce distruge amar
  • Bitter distruge acru

Fiecare organ al corpului fizic necesită o senzație de gust proprie. Pentru inimă este necesar un gust amar. Pentru ficat - acru. Pentru rinichi - sărat. Pentru plămâni - acută. Pentru splina, pancreasul este dulce.

Și aceasta este o imagine pe care o face mai ușor să absoarbă informația.

5 Gusturile omului

Gust dulce

Dulce este necesar pentru noi, tk. crește cantitatea de sânge și țesut muscular, măduva osoasă, contribuie la o stare bună a ochilor și a părului. Consumul normal de dulce promovează împărțirea oaselor în fracturi. Sweet dă energie și consolidează corpul, exacerbează toate cele cinci simțuri ale unei persoane. Dulcele oferă calorii și nu numai în forma sa naturală (glucoză), dar și în zahăr obișnuit, la femeile gravide crește alocarea de lapte.
Consumul excesiv de persoană dulce poate provoca vătămări. Creșteți cantitatea de grăsimi, substanțe spumoase și bacterii putrefactive în intestine, care în cele din urmă conduc la formarea de gaze, fisuri în țesuturi, hemoroizi.

Înainte de dulce este mai bine să bei apă, dar nu după dulceață. Dacă vrei să bei, atunci doar puțin. Dulce poate fi consumat după masă, dar în proporții mici. Dulcele provoacă femeilor un sentiment de satisfacție și dragoste. Ei sunt sfătuiți să mănânce dulce în fiecare zi, dar nu și noaptea. Și cred că toată lumea înțelege de ce.

La bărbați, dimpotrivă, dulcea provoacă un sentiment de relaxare, iar acesta este apatia și lenea. Poate acționa ca liniștitor.

Dulce este mai bine să se utilizeze sub formă de zahăr fructe, miere, fructe.

Gust acru

Stimulează activarea activității umane și ajută la o mai bună colectare și răbdare.

Sour ajută digerarea alimentelor în stomac, facilitează retragerea alimentelor prelucrate din intestine, diluează sângele, normalizează tensiunea arterială.

Utilizarea excesivă a cauzelor acru subțire și ridurilor, articulațiilor și vederii suferă, potența și cantitatea de semințe scade. Dinții și întregul sistem digestiv pot suferi.

De asemenea, pot apărea curiozități, resentimente și invidie. Acest lucru este menționat în Vede. În popor chiar există o astfel de combinație "Expresie acru a feței". Și cred că ați auzit această expresie de mai multe ori, poate fi, desigur, un pic cam dur.







gust acru toate alimentele fermentate, fructe de padure (afine, afine, zmeura), lamaie, Tamarind, măcriș, oțet, smântână, brânză. Și toate alimentele care conțin acizi organici.

Se recomandă să mâncați alimente acide dimineața. Seara, acru aduce rău (în conformitate cu Ayurveda).

Gust acut

Acute promovează excreția de bilă, mucus, o cantitate mică de grăsime din organism, ajută digerarea alimentelor în stomac, stimulează pofta de mâncare, ucide germenii și viermii și curăță sângele. Există chiar și tratamente pentru cancer. Crește fluxul sanguin, datorită căruia o persoană se poate încălzi.

În cazul în care utilizarea excesivă a acute sunt dureri în mușchii brațelor și picioarelor devin os în vrac, există uscăciune în gât și pe buze, colectează bila neagră în organism și o persoană devine un ipohondru, iritabil, melancolic, agresiv, supărat, și poate chiar să cadă într-o furie.

Gustul acut se găsește în produse precum usturoiul, ceapa, ridichea, ridichea, ghimbirul, hreanul, muștarul, chili, ardeiul negru, marinatele. Se poate spune că aproape toate sunt antibiotice naturale.

Gustul sărat

Sarea conferă mâncării un gust și îmbunătățește dispoziția, promovează deschiderea blocajelor în diferite organe și îndepărtarea excesului de bilă. Crește pofta de mâncare, dând naștere la foame și sete. Prin urmare, nu trebuie să vă opriți să mâncați alimente sărate.

Puteți reduce chiar și temperatura cu sare. Luați o felie de lămâie, presărați-o cu sare și mâncați. Această combinație reduce temperatura, așa cum susțin vedele.

Dar, cu abuzul de soluție salină, există numeroase blocaje, tumori în organism. Un semn că un om este imoral folosește sare, poate fi scabie, erupții cutanate, dermatită și tot felul de erupții cutanate, precum și umflături. Se stie ca sarea atrage apa. Cu alte cuvinte, pur și simplu o întârzie în organism, nu-i permite să iasă. Întărește aciditatea.

Dar, interesant, cu ajutorul sarei, puteți lupta și împotriva arsurilor la stomac. De exemplu, atunci când aveți o eructație acru, puneți doar un bob de sare în gură, de preferință o sare, dar puteți, de asemenea, să o faceți. Datorită sarii, stomacul va începe să producă suc gastric și va închide supapa, fără a permite conținutul stomacului să intre în esofag.

Si sucul gastric va incepe sa iasa in evidenta, chiar daca tineti sarea in gura si scuipati-o. Dar pentru a închide supapa va trebui să ia o saliva sarată.

La pacienții hipertensivi, poate apărea o creștere a presiunii, cu o salivare excesivă. În special băuturi sărate în momentul crizei, poate exista chiar un accident vascular cerebral. Băuturi adevărate sărate, de obicei, mergem pentru o mahmureală, de exemplu, saramură.

Excesul de sare poate provoca nemulțumire și lăcomie, apatie. Am simțit-o chiar și pe propria mea experiență. Nemulțumirea, acesta este primul lucru care ne împinge la dezvoltare.

Conține sare în forma sa pură, sub formă de sare (piatră mare și obișnuită). De asemenea, prezent în alge marine și mușchi irlandez.

Iată o altă versiune a imaginii cu gusturile și influența lor asupra noastră. Adevărat, este rotit, față de prima imagine. Dar am semnat gusturile.

5 Gusturile omului

Gust amar

Bitter promovează purificarea stomacului, intestinelor și digestiei alimentelor. Îndepărtează bilele și limfurile excesive, curăță sângele și creierul. Bitter bine face față cu constipatie. Are efect antiinflamator, calmează iritarea pielii și mâncărimea.

Se crede că gustul amar stimulează intelectul.

Cu utilizarea excesivă de amar, navele suferă - devin fragile. Poți câștiga aritmie. Se pot produce crampe, amețeli, dureri de cap, buze uscate. În organism, bilele negre se acumulează și persoana devine agresivă. În altele, poate fi viceversa, depresie, resentimente, durere.

Bitter nu poate doar să sublinieze dulcele, dar și să o neutralizeze. Dacă aveți prea multă dulciuri, mâncați câteva fructe cu fructe de palmier sau o felie de grapefruit.

Produsele care conțin un gust amar de cafea, ciocolată, alcool, andive, grapefruit, merișor, scorus (roșu), pelinul, vetrice, turmeric, frunze halo, schinduf, cuișoare, frunze de dafin, echinacea, aloe, spanac, măcriș, păpădie, rubarbă, vinete, măsline.

Sursa: TN Zurnyaeva "Enciclopedia și legile esoterice ale universului".

Vă mulțumim pentru revizuirea cărții, asigurați-vă că ați cumpărat și studiați cu atenție, îmi place esoteric. De la mine pot adăuga că trebuie să avem încredere în corpul nostru și să ascultăm dorințele lui.
De exemplu, îmi place foarte mult varza, dar o mănânc numai în iarna și toamna sau când mă îmbolnăvesc. În acest moment al anului și în caz de boală, este nevoie de vitamina C, care este în lapte de măsline mai mult decât în ​​lamaie, poate încă gust acru ajută la distrugerea bacteriilor.
Am devenit vegetarian de mai multe ori în viața mea, mi-a fost ușor să o fac, doar mă uitam că mai întâi toate legumele au fost mâncate.
Ultima dată când vegetarianismul meu a durat 7 ani. Acum mi-am dat seama că vreau carne, nu capul meu, dar corpul meu dorește un organism. Nu este destul de subiectul a 5 gusturi, scriu pentru asta, este foarte important să-ți ascult corpul, el îți va spune ce are nevoie

Sunt total de acord cu tine, Catherine. Mai întâi de toate, trebuie să ne ascultăm sentimentele și dorințele. Corpul nostru este un mecanism ideal, complex și în același timp ușor de înțeles pentru noi *. Și dorințele noastre, adică arome, la această confirmare.

Doar adesea corpul nostru este atât de zgârcit de noi încât nu mai ascultăm. Și nu ne poate ajunge la dorințele lui. De aceea, când îl ajutăm puțin să-l curățăm și să scăpăm de zgură - totul intră imediat în loc - și începem să simțim ceea ce corpul nostru are nevoie în acest moment.

Cuvintele de aur, Lena ... de multe ori nu ne ascultăm. Mulțumesc, Anatoli, pentru revizuirea cărții ... A fost interesant. De asemenea, am gusturi diferite în funcție de perioada din an .... Da, cred, mulți așa.

Gusturile sunt diferite, asta e sigur. De-a lungul anilor, gusturile se schimbă. Îmi place acum viburnumul, în ciuda gustului său amar. Sau lămâi.

Deci, corpul are nevoie de ele. Acum este sezonul atât pentru viburnum cât și pentru lămâi - răsfățați-vă corpul cu utilități, Olya.

Și eu am avut puțină cunoaștere a efectelor aromei asupra corpului când am studiat Ayurveda. Vroiam să-mi echilibrez dosha cu ajutorul gustului. De ceva timp am încercat să mănânc în conformitate cu regulile gustului. Imaginile sunt mai bine înțelese. Acum ascult corpul. El îmi spune ce gust îi lipsește.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: