19 Citate de neuitat - câine nebun - generalul James Mattisa

Președintele nou ales al SUA, Donald Trump, a selectat drept candidat pentru postul de ministru al apărării, generalul marin, James Mattis, care este un tip de cult al armatei americane. Extrem de venerat de marinari și respectat de militarii altor arme, el a fost în fruntea numeroaselor bătălii.







Pentru legendarul său carieră de 44 de ani ca Marine, "Raging Dog" a exprimat destul de multe fraze colorate care caracterizează în mod vizibil opiniile sale.

"Dead Bjoli" a strâns câteva dintre cele mai bune zicale ale lui Matthias.

1. "Nu trebuie să permiteți niciunuia dintre oamenii voștri să evite faptele crude. Va fi rău dacă vor începe să trăiască într-o lume fictivă ".

Mattis a vorbit adesea cu comandanții marinei despre necesitatea de a fi mereu în alertă.

"Lumea fictivă" din gură este o referință la satisfacția, care poate costa vieți dacă personalul militar nu este vigilent.

2. "Dacă pentru a ucide un inamic trebuie să ucizi un nevinovat, nu trage. Nu creați mai mulți dușmani decât voi distrugeți în timpul unor acțiuni imorale ".
3. "Am venit în pace, nu am luat artileria cu mine. Dar te rog, cu lacrimi în ochii tăi: ... Dacă vrei să mă dai cu mine - te omor pe toți.

După invazia inițială a Irakului „Chaos“ (indicativul de apel radio) a trimis înapoi tancuri și artilerie lor și folosite pentru a comunica cu liderii politicii de „morcov și băț“ triburi irakiene.

4. "Pentru prima dată, ți-e dor de ocazia de a pedepsi pe cineva pentru o infracțiune minoră. Cu toate acestea, există o serie de capre în lume pe care trebuie doar să le împușcați. Există vânători și există victime. Pe baza disciplinei dvs., veți decide dacă sunteți un vânător sau o victimă. "

Întorcându-se cu pușcașii de război în bazinul aerian din Irak, a încercat să-i motiveze să fie în alertă și să-și continue misiunea.

El și-a terminat discursul, spunându-le în stilul generalului Patton: "Îmi pare rău pentru fiecare fiu de cățea care nu poate servi cu tine".

5. "Fiți politicoși, fiți profesioniști, dar aveți întotdeauna un plan de a ucide pe toți cei pe care îi întâlniți".

Unul dintre "crezul său de viață" pentru marinarii săi din Irak a fost chemarea de a rămâne vigilent și nu-l pierde niciodată, chiar și în compania celor care par prietenoși.

Acesta a fost un sfat bun în țară, unde militanții se îmbină ușor cu populația locală.

6. "Ne-am retras, ghidat de bunăvoință, în încercarea de a vă oferi o șansă să rezolvați singur problema. Dar o să vă cer o clipă. Te voi implora - nu păstra răul. Pentru că dacă refuzați, supraviețuitorii vor scrie despre ceea ce vom face aici de zece mii de ani ".

Mattis arată în propriile sale cuvinte că este gata să întindă ramura lumii, dar nu exclude folosirea întregii puteri de foc a Corpului Maritim al SUA, dacă asta nu merge.

7. "Nu voi pierde somnul de noapte din cauza posibilității de eșec. Nici nu pot scrie acest cuvânt.

În general, Mattis era întotdeauna încrezător în abilitățile sale, ca și în marinarii săi.

Datorită succeselor din bătălie și a geniului strategic, Mattis are aproape un statut divin în rândul marinarilor din Statele Unite.







8. "Țara care la ajutat pe Stalin să înfrângă pe Hitler, desigur, poate interacționa cu dușmanii Al-Qaeda pentru a învinge al-Qaida".

Istoria generală a studiilor și este un cititor pasionat.

El accentuează adesea importanța educației și formării pentru comandanții eficienți viitori.

9. "Mergeți în Afganistan, la băieții care au bătut femeile din jurul lor timp de cinci ani, pentru că nu purtau un văl. Știi, tipii ăștia, în orice caz, nu aveau demnitatea unui bărbat. Deci e foarte drăguț să tragi la ei. Știi, este de fapt destul de distractiv să-i lupți. E ciudat. Este distractiv să tragi la unii oameni. Voi fi acolo cu tine. Îmi plac luptele. "

Unele citate Mattis la grade diferite de contradictorii, inclusiv aceasta.

10. "Sunt oameni care cred că trebuie să-i urăști pentru a le împușca. Nu cred că o faci. E doar muncă ".

Mulți marini se uită încă la Mattis ca pe o figură de cult. Cu toate acestea, el a fost întotdeauna considerat un profesionist de neegalat.

Corpul US Marine Corps a spus: "Cu cat am invatat mai mult despre el, cu atat mai mult am vazut ca lucrurile pe care le faceam parea sa fie direct legate de filosofia echipei sale".

11. "Marinarii nu știu cum este scris cuvântul" înfrângere ".

Ca un general înalt de patru stele, Mattis poate scrie cu siguranță acest cuvânt, dar dorește ca marinarii să știe că nu ar trebui să permită acest lucru.

12. "Pe câmpul de luptă, cele mai importante 6 inchi sunt între urechi."

În relațiile cu subordonații, el subliniază adesea că trebuie să poată rezolva problemele care utilizează puterea de foc doar ca o ultimă soluție.

Și, deși una dintre poreclele sale este "câine nebun", mulți marinari îl cunosc ca pe un "călugăr războinic" - un general care învață și citește în mod constant și nu a fost niciodată căsătorit.

13. "PowerPoint ne face prost".

Se poate presupune în siguranță că ponderea generalului general Mattis a avut multe briefing-uri folosind PowerPoint. Fiind responsabil pentru Comandamentul Central al Statelor Unite, Mattis a interzis de fapt utilizarea de software pentru briefing-uri, care de obicei a fost folosit de alți generali mai mari.

14. „La această vârstă, nu-mi pasă cât de vedere tactic sau mai repede sunteți genial, dacă nu se poate crea armonie - chiar și armonie vicios - în domeniu, bazată pe încredere, trecând atât prin frontiera oficială, coaliție și naționale limite, și prin frontierele civile / militare, trebuie să te duci acasă, pentru că comanda ta este depășită. Trebuie să avem ofițeri care să poată crea armonie în toate aceste limite. "

Mattis are nevoie de comandanți educați, care trebuie să fie bine citiți și capabili să îndeplinească misiunea.

15. "Găsește inamicul care vrea să pună capăt acestui experiment (democrația americană) și să-i ucidă pe fiecare, până când se plictisesc de crimele pe care ni le-au lăsat și libertățile noastre intacte".

Mattis consideră că cel mai bun câmp de luptă este departe de coasta Statelor Unite.

16. "Trădarea va exista atâta timp cât există războaie și există întotdeauna niște oameni în care nu puteți avea încredere".

În locuri precum Irakul și Afganistanul, alianțele se pot schimba adesea.

Mattis a adresat Congresului această chestiune după o serie de atacuri așa-numite "verde pe albastru", care au forțat comanda militară să depună toate eforturile pentru a găsi soluții la astfel de probleme.

17. "Luptă cu o inimă fericită".

În scrisoarea pe care el a făcut apel serios la trupele sale, spunând că „ne vom muta rapid și agresiv împotriva celor care rezista, vom trata pe alții cu decență, demonstrând noblețe și soldați compasiune pentru oamenii care au trăit toată viața lor sub jugul lui Saddam Hussein.“

18. "Faceți parte din forțele cele mai îngrozitoare și de încredere din lume. Utilizați creierul înainte de a vă aplica arma. "
19. „De dragul misiunii, de dragul țării noastre și pentru oamenii care au purtat culorile de diviziune în lupte recente -“ care au luptat pentru viață și nu a avut picioare reci „- pentru a-și îndeplini misiunea și de a salva onoarea nepătată. Demonstrați lumii că "nu există un prieten mai bun - nu există un inamic mai rău" decât marinarii americani ".

El continuă să vorbească despre nevoia de a-și "păstra onoarea de onoare". Mattis, un iubit pasionat de istorie, vrea ca marinarii săi să trăiască în conformitate cu tradițiile soldaților din trecut.







Trimiteți-le prietenilor: