10 Greșelile obișnuite pe care le fac oamenii atunci când comandă feluri de mâncare în restaurantele pariziene

Odată ce stăteam în restaurantul Le Garde Robe, savurând vin. A fost ora 19 și am început să simt foame.

Lipsa de alimente (și sulfurile) a lansat cu o viteza fara precedent pentru a influența mintea mea și am început să mă gândesc cât de des am auzit povești de la vizitatori despre modul în care se spune chelner parizian care nu consuma carne, iar apoi au adus mielul. Sau comanda o salata, care ar trebui să fie însoțită de un sandwich, care este o frunză de salată.







Eu însumi, de asemenea, au fost în situații jenante similare: o dată ce am comandat un pahar de Lillet (pronunția seamănă Le lait (lapte), un fel de vin, care nu este prea bine cunoscut în Paris) și confuz chelnerul mi-a adus un pahar de lapte pe o tavă de argint cu un șervețel drăguț . Bineînțeles, toată lumea aruncă o privire ciudată asupra omului adult care comandă un pahar mare de lapte. Și cred că nu au privit-o din cauza sarfetochki-ului tăiat.

Cu toate acestea, am considerat meniul lui Le Garde Robe, în special în ceea ce privește secțiunea de cârnați și brânzeturi. Am văzut un filet mignon, gândindu-mă "este ciudat că o friptură este servită într-un bar de vin, mai ales dacă considerați că nu au o bucătărie deloc". Numai atunci mi-am amintit că inscripția era în franceză. Și dacă nu toți vizitatorii barului s-au uitat la idiotul cu un pahar de lapte, atunci toată lumea ar fi cu siguranță să mă observe cu friptura. Numai nu în Franța.

Mignon în franceză înseamnă "drăguț". Și asta înseamnă că pentru prietenii și cititorii mei, care adoră carnea de porc, aceasta nu înseamnă decât un lucru: porci. Francezii găsesc vacile atractive.

În măsura în care au produs chiar și branduri speciale cu o varietate de rase de vaci descrise pe ele. Dar, în acest caz fileul mignon este o lingură de porc și nu o friptură groasă, la care sunteți obișnuiți.

Acest lucru nu explică de ce Le Garde Robe, care nu are o bucătărie, are un mignon filet în meniu. Asta înseamnă că trebuie să mă întorc la barul de vin. Toate în numele științei. Bineînțeles.


2. Nu comandați un aperitiv într-un restaurant

Evident, nimeni nu comandă un cocktail numit kir. Este o băutură răcoritoare, aligot de vin alb și puțin cassis de lichior. Am aflat că nu mai beau băutura asta. Kir este un minunat aperitiv pentru o seară caldă de vară într-o cafenea. Recent, am fost informat că acest cocktail nu mai este în vogă, și așa cred că ar trebui să-l omită din meniu (și acest lucru este valabil și pentru „Royal Kira“, preparat cu adaos de șampanie. La naiba!).

De aceea, în restaurantele pariziene, atât de rar a fost comandat aperitiv. Majoritatea oamenilor merg la o cafenea pentru a sta pe terasă înainte de a merge la un restaurant.

Prin urmare, atunci când chelnerul te întreabă „Vrei să aperitiv?“, Nu ar trebui sa fie la toate costurile pentru a spune „sigur“, mai ales dacă se calculează că 4 pahare vă va costa aproximativ 25 de euro, și un set de „Royal Kirov“ chiar mai mult. Pentru aceiași bani puteți cumpăra o sticlă de vin bun. De exemplu, Sancerre. Sancerre taxiuri. Dacă aș avea dreptul să aleg ce fel de vin să beau toată viața mea, atunci aș alege Sancerre.


3. Nu beți niciodată nimic într-o cafenea pe Champs Elysées

M-am îmbătat când oamenii vin la Paris și beau apă minerală pe Champs-Elysées și apoi își înconjoară ochii când primesc un cec. Acest lucru este similar cu situația când veniți la un restaurant foarte scump din New York sau Los Angeles și comandați Coca-Cola. Vă aflați într-unul dintre cele mai scumpe camere din lume și trebuie să plătiți pentru privilegiul de ședere pe unul dintre scaunele din clădirea respectivă.

Dacă doriți să stați acolo și să vă bucurați de vederea, atunci este bine să comandați o cola pentru 8 euro și să o beți. De asemenea, urmăriți portofelul! Dar nu recomand să mergeți la o cafenea de pe acel bulevard pentru a bea apă și, în general, este necesar să beți vin în Franța, de exemplu, Sancerre și nu o apă minerală. Și dacă ești foarte sete, du-te la casa de pe Champs Elysées, la numărul 52, care este supermarket și să cumpere o băutură acolo.








4. Opriți comanda scoici

Odată ce am fost prins în el în Elveția, am comandat escalopi, anticipând că acum voi încerca cani moi de delicatețe marine. Nu aici a fost. În schimb, mi-au adus felii subțiri de carne de vită. De fapt, carnea nu era rea, dar nu simțeam răcoarea la mare.

În franceză, escalop se referă la orice carne sau file de pește (rar), tăiat în felii subțiri și prăjite într-o tigaie. Dacă doriți să gustați scoici de mare proaspăt, atunci comandați Coquilles Saint-Jacques, o porecla care le-a fost dată de americani pentru o felie de mușchi scoici servită în cochilii și cu mai multe ingrediente.

În Franța, escalope înseamnă dovlecei proaspeți care sunt vânduți în cochilia lor și pot fi gătite diferit. Întreabă-te cum e chelnerul tău prietenos. Cei care sunt serviți fără cochilii se numesc Saint-Jacques sau, uneori, noix de Saint-Jacques, chiar dacă nu există nuci (noix) acolo.


5. Spuneți "nu" uleiului, fie Breton

Îmi plac petrolul francez. Mai ales ulei de sare frumos din Normandia și Bretania. Dar în timpul zilei, cu focul, nu îl puteți găsi servit cu pâine. Doar în restaurantele artizanale din Paris.

Pâinea ar trebui să fie un acompaniament pentru un fel de mâncare, nu un fel de mâncare în fața primei feluri de mâncare, când este mâncat, de îndată ce un coș cu pâine este adus la masă. Se crede că pâinea este mâncată în bucăți care sunt proporționale cu mărimea gurii dvs., așezându-l între buze. Nu este obișnuit să vă arătați dinții atunci când mâncați în public. De aceea, de îndată ce mă aflu doar în lift, îmi musc dinții în bagheta pe care o aduc, amintindu-mă de un animal sălbatic.

De obicei, untul nu se răspândește pe pâine decât în ​​cele trei cazuri: 1) Uleiul sărat este combinat în pâine de secară, precum și cu stridii din Bretania sau din orice alt loc. 2) La micul dejun, pâinea este pătată cu unt, deoarece este ieri și este supusă la înmuiere. 3) Cu cârnați sau cu brânză, în special cu brânză cu mucegai. Este gustos! Încearcă!

nu Ofiatsianty folosit destul de faptul că au comandat uleiul, deci, dacă doriți să-l comandați și să vedem răspunsul nemulțumirea, spun că sunt din Bretania, o regiune în care locuiesc francez, care sunt mai mult ca uleiul, dar nu și brânză. Doar spuneți chelnerului că doriți amann, ceea ce înseamnă "ulei" în Breton. Nu știu cum să spun "am nevoie" în Breton, așa că oricine vorbește această limbă mistică, poate să mă lumineze.

Oameni buni! Evul Mediu din Franța, cu mult timp în urmă, a căzut în uitare. La gilyotinu nimeni nu va fi trimis anul din 1977, oamenii, de asemenea, nu utilizați o cârpă pentru a curăța trotuar, și da, robinetele de apă din Paris, puteți bea. Este chiar așa și mă bucur să vă spun despre asta.

Arată ca o mișcare pentru oprirea apei potabile în sticle de plastic. Este necesar să se oprească acest capriciu, din cauza căruia sunt cheltuite o mulțime de bani și resurse.

Prin lege, dacă cereți apă de la robinet într-un restaurant francez, atunci pur și simplu trebuie să o oferiți. Uneori este nevoie de timp să vă obișnuiți să nu cumpărați apă și să o obțineți așa. Nu fi intimidat de asta.

Dacă nu vrei ca chelneri să creadă că ești mizerabil, știi că ei înșiși o fac. (Se pare ca vânzătoare la magazinul Gucci c siluetă perfectă și arată bine care arata batjocoritor la tine pentru că nu își pot permite să cumpere o cămașă de 385 de euro, nu voi suferi, pentru că știu asta. Dacă nu fac au lucrat în acest magazin, nu vor purta niciodată o cămașă de 385 de euro).

Nu vă fie frică să comandați un pahar de apă doar pentru că sunteți în Europa și credeți că ar trebui să o faceți sau pentru că vă este frică de apă franceză. Spuneți "nu" apă îmbuteliată în orice limbă pe care o cunoașteți.

Din motive necunoscute, unii vizitatori cred că beau roșiié nu prestigios. Dar cele mai multe dintre roșué în Franța este bună, mai ales vara. În general, rosé vin alb a câștigat în Franța și pentru creditul meu, acesta este creditul meu.

Spre deosebire de acele vinuri dulci, stii de unde, rareori vei gasi un vin dulce roz in Paris: aici putini oameni beau vin dulce. Deci, puteți ordona roșu cu impunitateé și nu te simți ca un nebun sau un nebun. În paharul meu aș pune un cub de gheață. Și la Marsilia. Și parizienii știu că este mai bine să nu se certe cu locuitorii din Marsilia.


Dacă doriți să mâncați salată de la verdele proaspăt, cereți salate verte, o salată simplă "eco". Se potrivește perfect cu apa de la robinet pe care ați comandat-o.


9. Țineți vegetarieni

Dar în restaurante obișnuite, cei care nu mănâncă carne vor fi surprinși când vor spune chelnerului că nu mănâncă carne, cu ei îi va aduce o salată. oops. bacon sau cu șuncă.

Prin urmare, dacă spui că nu mănânci carne, atunci aceasta poate fi interpretată în moduri diferite. Dar, în caz contrar, am învățat cum va "nu mănânc carne de coaptă" în toate limbile europene. (Cu excepția celor din Breton, dar cred că nu am nevoie de ea).

Probabil am făcut o greșeală. Astfel, ți-am prezentat toate despre delictele mele și jene în restaurantele și cafenelele pariziene. Distribuiți-vă pe dvs. pentru a completa această listă?







Trimiteți-le prietenilor: