2 Principalele deficiențe ale tuturor masculilor alfa pe care îi ascund

Bună, eu sunt un bărbat alfa.

Sunt un soț, un tată, un fiu, un frate și un fan al sportului, dar nu mai sunt arogant și prea competitiv Alpha, al cărui ego îi dictează viața.







Pe măsură ce cresc pentru a supraviețui, am învățat să fiu cu un pas înaintea celorlalți și să purt armura emoțională puternică. Astăzi recunosc că sunt doar un alt pasager pe acest tren de viață și nu mai mă străduiesc să stau pe scaunul șoferului.

De ce? Pentru că de cele mai multe ori, în timp ce stăteam la locul inginerului, "îmi atingem scopurile", era în detrimentul altor bărbați și femei. Dacă v-ați afla în calea mea (conștient sau nu), te-aș bate fără să mă gândesc la consecințe.

În tinerețea mea m-aș trezi, m-am trezit, m-am uitat în oglindă, mi-am admirat privirea și am spus: "Doamne, arăți astăzi minunat!".

Dar deja mai aproape de 30 de ani, am început să cresc chel. În 30 de ani, mi sa făcut rău articulațiile. Pe măsură ce puterea fizică și aspectul meu s-au schimbat, am încercat să fiu mai mult un "muzhik" în alte locuri, până când aveam 40 de ani, mi-am dat seama că, dacă nu mi-aș schimba comportamentul, mi-aș pierde soția și cei mai buni prieteni. Și până la 50 nu pot fi așa de frumos, nu am presa care a fost, sunt riduri, dar înăuntru am devenit un bărbat mai puternic și mai bun.

Astăzi în inima mea sunt încă un bărbat alfa, dar acum înțeleg că relațiile sunt mult mai importante. Și de cele mai multe ori mă simt fericit în simplitatea și în umanitatea mea.







Această experiență mi-a ajutat să înțeleg că majoritatea bărbaților alfa împărtășesc aceleași temeri, complexe și incertitudini. Poziția lor ostentativă este doar o deghizare a problemelor interne. Deci, dacă iubiți bărbatul alfa (dar nu vă place întotdeauna), iată două dintre adevărurile sale principale pe care vrea să le ascundă de lume:

1. Este foarte îngrijorat de cum arată fizic.

Masculii alfa se bazează de obicei pe abilitățile lor fizice de a domina și de a concura agresiv cu alți bărbați. Ei nu recunosc, dar de fapt au aproape aceleași complexe și experiențe despre aspectul lor, precum și despre femei. Sunt mereu nefericiti.

De aceea, atât de adesea oamenii se grăbesc la extreme și recurg la steroizi, sporturi extreme și exerciții excesive, încercând să-și păstreze locul în fruntea pachetului - da, pur instinctiv. Este o compensație pentru insecuritatea interioară.

Ajutați alfa-ul tău de sex masculin, nu-l compara cu alți bărbați, concentrează-te asupra eforturilor sale în relații, astfel încât el înțelege că nu este apreciat pentru aparență. Dar, în același timp, nu uitați să spuneți că o considerați atractivă.

2. Pentru a arăta și a se simți slab, vulnerabil este kryptonitul lor.

Stimația lor de sine depinde în mod direct de realizările lor. Cei mai mulți bărbați alfa nu sunt indivizi încrezători în sine, care se concentrează pe sine și care au puțin timp pentru alte persoane și sentimente. Dar vulnerabilitatea este o trăsătură asociată cu mândrie autentică: când te consideri reală, nu mai presus de ceilalți, și prețuiește-te pentru ea.

Cum să ajuți bărbatul alfa să-și accepte vulnerabilitatea? Arătați-i că apreciați sentimentele sale, alocați timp pentru revelații personale și schimb de gânduri și sentimente, ascultați-l, nu-l dați vina pe el, convinge-l că îl înțelegeți.

Există mult mai bine la bărbații alfa, dar acest lucru este de obicei pierdut pe fondul comportamentului lor dominant. Dar dacă îl înțelegeți și îl ajutați să facă față incertitudinii sale, atunci puterea sa interioară va străluci în cea mai bună lumină.







Trimiteți-le prietenilor: