15 fraze simple în limba latină, care vă vor permite să blocați erudiția - cumpăr

15 fraze simple în limba latină, care vă vor permite să blocați erudiția - cumpăr

Abilitatea de a cădea în timp, privind cerul înstelat, ceva de genul "Per aspera ad astra" vă adaugă instantaneu puncte în ochii celorlalți.

Latină - cea mai nobilă dintre limbile existente. Poate pentru că e mort? Pentru a deține limba latină - abilitatea nu este utilitară, este din categoria luxului. Vorbeste despre asta nu veti face, ci straluceasca in societate ... Nu exista nici un limbaj care sa-l ajute sa impresioneze!







Am trecut prin arhivele propriei noastre amintiri și am decis să împărtășim cu voi latiniști simple. Ele sunt ușor de pronunțat, amintesc - și de multe ori vor fi la locul lor.

1.Scio mi nihil scire
[сцио мэ нихиль сцире]

"Știu că nu știu nimic", potrivit lui Platon, a vorbit astfel de Socrate. Și el a explicat această idee: de obicei, oamenii cred că știu ceva, dar se pare că nu știu nimic. Astfel, se pare că știind despre ignoranța mea, știu mai mult decât oricine altcineva. Phrasochka pentru fanii ceții și a persoanelor reflexive.

2. Cogito ergo sum
[kogito, sumă ergo]

"Cred că, prin urmare, există" este declarația filosofică a lui Rene Descartes, element fundamental al raționalismului occidental al epocii noi.

"Cogito ergo sum" nu este singura formulă a ideii lui Descartes. Mai exact, sintagma sună "Dubito ergo cogito, cogito ergo sum" - "Mă îndoiesc, atunci cred că; Cred că atunci eu există. " Este îndoielnic, potrivit lui Descartes, unul dintre modurile de gândire. Prin urmare, sintagma poate fi tradusă ca "Mă îndoiesc, înseamnă că eu există."

3. Omnia mea mecum porto
[portul omnia mea maecum]

"Îmi port toate lucrurile cu mine". istoricii romani ne spune dacă în zilele cuceririi de către perși orașul grec Priene mulțimea de fugari, abia taschivshih pe o proprietate grea, a mers în liniște Bias salvie lumina. Întrebat unde sunt lucrurile lui, el a râs și a spus: "Îmi dau mereu tot ce am cu mine". El a vorbit grec, dar aceste cuvinte au venit la noi într-o traducere în latină.

Sa dovedit, adaugă istoricii, că era un adevărat înțelept; pe drum, toți refugiații și-au pierdut binele și, curând Beant, i-au hrănit cu darurile pe care le-a primit, învățând în orașe și sate conversații instructive cu locuitorii lor.

Prin urmare, bogăția interioară a unei persoane, cunoștințele și mintea sa sunt mai importante și mai valoroase decât orice proprietate.

4. Dum spiro, spero
[doom spiro, spero]

Apropo, această frază este, de asemenea, un slogan al forțelor speciale subacvatice - luptătorii de luptă ai Marinei Ruse.

"Omul este ciudat să se înșele" - Senora - aforismul senior. De fapt, este doar o parte din aforismul, întregul sună atât:. «Errare humanum est, stultum exista în errore Perseverare» - «A greși este uman, ci să persevereze în greșelile lor stupide“

6. O tempora! O moare!
[despre tempo, o mores]







"O ori! Despre morala! „- cel mai cunoscut expresia lui Cicero“ primul discurs împotriva lui Catilina „, care este considerat punctul culminant al oratoriei romane. Dezvăluirea detalii cu privire la complot, la o reuniune a Senatului, Cicero, această frază exprimă conspiratorului indignare și aroganță, care a îndrăznit, ca și cum nimic nu sa întâmplat să vină la Senat, iar inacțiunea autorităților.

De obicei, expresia este folosită, declarând declinul moralității, condamnând o generație întreagă. Cu toate acestea, această expresie ar putea fi o glumă amuzantă.

7. În vino veritas, în aqua sanitas
[în vinuri de vin, aqua sanitas]

"Adevărul în vin, sănătatea în apă" - prima parte a vorbirii este cunoscută aproape tuturor, dar a doua parte nu este atât de cunoscută.

8. Homo homini lupus est
[homo hominy lupus est]

"Omul este un lup pentru om" - o expresie proverbială din comedia Plautus "Donkeys". Ei o folosesc atunci când vor să spună că relațiile umane sunt un egoism continuu și o dușmănie.

Această frază a fost caracterizată în epoca sovietică de sistemul capitalist, spre deosebire de care în societatea constructorilor comunismului un om este prieten, prieten și frate.

9. Pe aspera ad astra
[stil aspera aster]

10. Veni, vidi, vici
[visi, aparent, vichi]

"El a venit, a văzut, a cucerit" - așa cum a scris Guy Julius Caesar într-o scrisoare către prietenul său Aminti despre victoria asupra uneia dintre cetățile din Marea Neagră. Potrivit lui Suetonius, aceste cuvinte au fost scrise pe tabla care a fost purtată în timpul triumfului lui Cezar în onoarea acestei victorii.

11. Gaudeamus igitur
[gaudeamus igitur]

"Să ne distrăm" - prima linie a imnului elevilor din toate timpurile și popoarele. Imnul a fost creat în Evul Mediu în Europa de Vest și, spre deosebire de moralitatea Bisericii-ascetice, a lăudat viața cu bucuriile, tânărul și știința. Acest cântec se întoarce la genul de a bea melodii vagane - poeți și cântăreți medievali vagabond, dintre care erau studenți.

Există două opțiuni pentru traducerea acestei fraze: "Legea este severă, dar este legea" și "Legea este legea". Mulți oameni cred că această expresie se referă la vremurile de drept roman, dar nu este așa. Propoziția datează din Evul Mediu. În dreptul roman, a existat un mod flexibil, care permitea să se înmoaie scrisoarea legii, legii și ordinii.

13. Si vis pacem, para bellum
[ses visem pakem pereche mai jos]

14. Repetitio est mater studiorum
[Rapiotio est mater studio forum]

Unul dintre cele mai iubite proverbe latine, în limba rusă, este tradus și de proverbul "Repetarea - mama doctrinei".

15. Amor tussisque non celantur
[amo tusiskwe non celantur]

"Dragostea și tusea nu se pot ascunde" - în latină, de fapt, multe vorbe despre dragoste, dar acest lucru ne pare cel mai mult. Și relevant în perioada premergătoare toamnei.

Iubiți-vă, dar fiți sănătoși!

15 fraze. Eh, facultatea de jurnalism și nu ceea ce fac oamenii. Un an întreg au studiat limba latină și au mers la examen cu teoria limbajului și 70-80 de proverbe.

Ne-a spus că se răcească au în unitățile institutului peste intrarea în cort a scris „In vino veritas“)))))))))))

Și nu mea mea culpa, nimic nu este o frază ("nu este vina mea"))) Și dacă îți amintești Dumas, atunci vor apărea în latină și câteva sute de fraze)

Vladimir Bogov, desigur! dar acestea sunt mai ușor de reținut))

Natalie Fokina, filofak, de asemenea. chiar și cunoștințele reziduale sunt suficiente pentru a face o impresie)

Apropo, nu am învățat limba latină la facultatea de jurnalism (

Vladimir Bogov, am avut chiar un curs special "Jurnalist în zona conflictului militar", am fost în primul an de învățare pentru a oferi primul ajutor, și la al cincilea trage. Poate că aceasta este specificitatea specialității "jurnalismul internațional"

  • 15 fraze simple în limba latină, care vă vor permite să blocați erudiția - cumpăr
  • 15 fraze simple în limba latină, care vă vor permite să blocați erudiția - cumpăr
  • 15 fraze simple în limba latină, care vă vor permite să blocați erudiția - cumpăr






    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: