20 de întrebări către Gerard Butler

Traducere de Tatyana Matveeva

Gerard Butler salvează vieți - ca în noul său film "Fall of London", și în viața reală. Steaua militantă vorbește despre eroism și despre cine ar avea un glonț pentru adevărat.

20 de întrebări către Gerard Butler







Aici și mai multe fotografii Rex / Fotodom.Ru

PLAYBOY În filmul „Olympus Fallen“ teroriști a distrus Casa Albă, în „Căderea de la Londra“ jumătate din oraș se află în ruine. Poveștile teroriștilor sunt catastrofele noului mileniu?

PLAYBOY Nu-ți este rușine să folosești frica oamenilor de teroriști ca bază pentru film?

BUTLER Nu. Același lucru a fost întotdeauna. Amintiți-vă filmul despre ambele războaie mondiale, despre războiul din Vietnam, despre războaie de bandiți, despre revoluții etc. În mod similar, este, ca și "Căderea Londrei", în primul rând o simplă divertisment, un spectacol. În plus, aici vorbim despre valori morale - de exemplu, despre curaj, disponibilitate pentru sacrificiu de sine și devotament.

PLAYBOY Probabil, aceste valori sunt foarte importante pentru tine. Sunteți gata să obțineți un glonț pentru cineva?

BUTLER Nu pentru nimeni, desigur, dar pentru binele femeii mele, mi-aș risca viața. În ceea ce privește mama, fratele sau sora mea. Sau de dragul prietenilor. Așa am aranjat. Dar dacă mă întrebați dacă mă pot imagina pe mine în calitate de gardă de corp în viața reală, atunci nu - mi-aș fi spus sincer. Dar jocul acestui personaj este destul de răcoros.

20 de întrebări către Gerard Butler

PLAYBOY Ce crezi că face o persoană un adevărat erou?

BUTLER Depășirea. Când oamenii se luptă cu temerile lor, prejudecăți, atunci când în creștere de mai sus în sine, să demonstreze curaj și dăruire pentru a se ridice în picioare pentru țara lor și a altor oameni - asta e ceea ce eu numesc eroism.

PLAYBOY Cât de curajo ar trebui să fie un om adevărat?

BUTLER Nu pot să vă răspund exact la această întrebare, nu am criterii clare. Totul depinde de situație. De exemplu, am observat că în Los Angeles am fost considerat mai degrabă bărbătesc. Și când mă plimb acasă în Scoția, sunt doar unul dintre mulți băieți duri. Apropo, știi când trebuie să-mi strâng tot curajul?

BUTLER Când la barul din pub - a fost la începutul anilor 90 - am mărturisit prietenilor mei scoțieni că vreau să devin actor. Chiar mi-a costat un efort extraordinar. La început băieții credeau că glumesc. Nu numai că nu cunoșteau niciun actor scoțian, cu excepția lui Sean Connery, și ei considerau această profesie un om nevrednic.

PLAYBOY Dar dacă ești un jucător de rugby sau un jucător de fotbal, pur și simplu ar fi fost omul cel mai respectat în cerc?

BUTLER Asta este! Ei bine, bine. Nu mi-am regret niciodată alegerea. Veți râde, dar, în ciuda multor roluri pe care le-am jucat în militanți, nu am învățat niciodată pregătirea fizică pe primul loc. Adică, vreau să spun că toată lumea poate sari arma din mașină, face un salt și apoi trage cartușe goale. Dar nu toată lumea este capabilă să-și pronunțe indicațiile, astfel încât acestea să sune sincer și să ia spectatori pentru suflet. Nu vreau să joc personaje de suprafață - sunt interesat de tipuri de personaje, emoționale, cu o experiență bogată de viață.







Am sărit în apă și, din fericire, am reușit să înot cu tipul și să-l trag pe pământ

PLAYBOY Și totuși, eu sunt mult mai ușor de imaginat vă aflați în sala de sport decât în ​​seara literară.

Dar, de asemenea, am citit lecturi literare. Deși aveți dreptate, îmi urmează forma fizică. Dar nu mă torturez ca un nebun doar de dragul unui corp atletic. De fapt, eram destul de pompată și înainte de a acționa.

PLAYBOY spune că teribil de supărat, atunci când au existat zvonuri că blocurile de presă pentru rolul regelui Leonidas in filmul „300“, le-ați făcut pe computer, folosind Photoshop.

BUTLER De fapt, era o aroganță nemaiauzită. Am totul și am prezent. Dacă jucați un erou antic, atunci fiți amabili, arătați corespunzător. Sau m-am înșelat? În promovarea filmului "300 de spartani" a avut loc o poveste minunată. La premiera în New Delhi, am întâlnit un tip care mi-a spus că regele meu Leonid a avut frica de a deveni mai curajos în viața lui. Încă mai am ochi într-un loc umed când mă gândesc la asta.

PLAYBOY Curajul este și despre tine. Este adevărat că ați salvat odată o persoană care se îneacă?

BUTLER Da. Sa întâmplat în timpul unei vacanțe în Scoția. Într-o zi frumoasă însorită, m-am așezat pe malul râului Tay și mers, când am auzit brusc plâns de ajutor. Și-a deschis ochii și la văzut pe tipul care purta un curent puternic, era mereu sub apă. Fără să mă gândesc de două ori, am sărit în apă și, din fericire, am reușit să înot și să-l trag pe uscat. Dar a fost mai mult un reflex. Cu câțiva ani în urmă, aproape m-am înecat - și eu, de asemenea, am fost salvat.

PLAYBOY Ce sa întâmplat?

BUTLER A fost în filmul "Cuceritorii valurilor" de pe coasta californiană de nord. Am împușcat mai multe scene surferi periculoase în vreme furtunoasă și un val puternic mi-a bătut de la bord. Apoi au mai vărsat câteva valuri uriașe, care nu au permis să se ridice și să mă lovească pe recif. Dacă nu ar fi fost pentru acest salvator, aș fi fost ucis.

20 de întrebări către Gerard Butler

PLAYBOY Și cum te-ai simțit după ce te-ai dus aproape în lumea următoare?

BUTLER Mare! Nu pot fi luată atât de ușor.

PLAYBOY Ai studiat pentru un avocat. De ce nu au lucrat în specialitatea lor?

BUTLER Pentru că mă simt complet plictisit de studierea și mai presus de toți oamenii, acești așa-zici avocați viitori. Nu mă înțelege greșit: am făcut bine ceea ce mi-a fost cerut. Dar am fost mai puțin și mai puțin ca acel mod de viață ultra-ușor, care a fost adoptat în aceste cercuri în timpul zilei și mai ales noaptea. Aparent, chiar și atunci am avut destule abilități pentru a pretinde că totul era bine. Dar, de fapt, m-am simțit profund nemulțumit. La acestea s-au adăugat mai multe alcool în cantități mari, și droguri - pentru a umple golul din mine.

Pentru mulți foști alcoolici, atunci viața pare plictisitoare. Nu știu

PLAYBOY Odată mi-ai spus că nu poți să nu mai bei.

BUTLER A fost un cerc vicios. Știi, sunt o persoană foarte sociabilă, îmi place să merg și să vorbesc cu oamenii. Și, bineînțeles, după muncă am mers să bem bere. Două sau trei bere nu au fost niciodată o problemă, dar nu mă puteam opri. M-am trezit adesea în patul altcuiva sau sângeam într-un șanț - și nu mi-am amintit cum am ajuns acolo. La un moment dat, m-am uitat în oglindă și nu m-am recunoscut. Pentru cei pe care i-am văzut acolo, nu mai voiam să fiu.

PLAYBOY Și ce ai făcut?

BUTLER Primul lucru pe care l-am făcut a fost să mă îmbăt. Și acum, aproape 20 de ani, nu beau deloc. Și nu iau droguri. Pentru mulți foști alcoolici, atunci viața pare plictisitoare. Pentru mine - nu. Pentru că am schimbat această existență auto-distructivă până la cea mai interesantă profesie care poate fi.

PLAYBOY Ești foarte ofensat atunci când ești numit un feminin?

BUTLER Deloc. Există caracteristici mai grave. Dar dacă sunt corecte pentru mine - mă îndoiesc ferm.

PLAYBOY Bine, te întreb altfel: playboyul lui Gerard Butler?

BUTLER Cu siguranță nu. De fapt, sunt un om de familie la bază. În plus, am o fată de mult timp, cu care sunt foarte fericit. Adevărat, ieri ne-am certat foarte mult.

PLAYBOY Din cauza unei alte femei?

BATLER Mai rău! Din moment ce sunt pe set, de multe ori apelăm și comunicăm prin Skype. Ieri am stat la calculator într-o imagine, nu am schimbat hainele și, din moment ce eroul meu este căsătorit în film, purtam un inel de aur de aur. Când prietena mea a văzut inelul, ea a fost teribil de lichidare și începe să-mi reproșeze: „?! Ești căsătorit pe haiducul viclean“ Desigur, a fost doar o glumă. Și îmi place foarte mult când ne distrăm unul pe celălalt. (De fapt, nu părea o glumă). Gerard a vorbit despre Morgan Brown, un designer american cu care tocmai s-au despărțit.

PLAYBOY Îți poți imagina că într-o zi te căsătorești cu adevărat?

BUTLER Știți, mi-a fost surprinzător de repede să mă obișnuiesc cu inelul de nuntă. Și trebuie să recunosc că am fost încântat să o port.

BUTLER Scuzați-mă, dar nu pot. Chiar și pentru Playboy, e prea puternic.

Acest lucru este interesant:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: