2 Ministerul Educației al Federației Ruse Institutul Pedagogic de Stat Pskov

10. Puneți, dacă este necesar, semne de punctuație în propoziții cu adrese.

1. Cum mergeți o fetiță 2. Dragă prieten, prietene, vă felicit cu ocazia aniversării.







3. Treziti-ma maine devreme despre mama mea pacient (S. Yesenin).

4. Hei în pălărie, cum ajung la cel mai apropiat magazin? 5. Adio prietenul meu, slujitorul meu credincios, să se împartă cu noi timp (Pușkin).

11. Puneți, dacă este necesar, semne de punctuație la intervale.

1. Nu sunteți voi înșivă.

2. De fiecare dată, din păcate, am dat peste o neînțelegere completă a ascultătorilor.

4. Ei bine, vremea astăzi.

5. Și fata despre ce ochi.

12. Aranjați, dacă este necesar, semne de punctuație în propoziții cu cuvinte afirmative, negative și exclamatoare.

1. Nu, nu sunt de acord cu asta.

2. Mă duc la o plimbare da.

3. Ce se întâmplă dacă rămânem astăzi acasă 4. Ne dorim dorințele noastre.

5. Da, erau oameni în epoca noastră (Lermontov) Semnele de punctuație într-o propoziție complexă 13. Aranjați semnele de punctuație în propoziții compuse.

1. O lună tânără a atârnat peste pădure, iar lumina ei blândă strălucea în picături de apă.

2. Seara se plimba și vântul suflă în coș.

3. Ocazional, cineva putea auzi pași sau brusc cineva a bătut la fereastră.

4. Mă grăbesc acolo și există deja întregul popor.

5. Nu toate acestea sunt un vis și îmi voi vedea din nou familia 14. Aranjați semnele de punctuație în propoziții complexe.

1. A fost atât de întunecat încât nu ați putut determina distanța.

2. Puteți realiza această lucrare, din care, dacă o faceți cu un suflet, vă veți bucura.

3. Cine caută noroc, trebuie să trăiască în suspans.

4. Cine este vina pentru cei care au dreptate să nu ne judece (Krilov).

5. Pentru că nu putea să meargă, a strigat el.

15. Aranjați semnele de punctuație necesare în construcțiile cu AS.

1. Știa cum să muște o albină (Tolstoi).

2. Adulți cum ar fi copiii dulci.

3. Știu cum să te ajut.

4. Tatăl și mama ca străini.

16. Aranjați semnele de punctuație necesare în următoarele fraze.

1. El a blestemat pe cine voia doar.

2. Vizitatorul a căzut ca zăpada pe cap.

3. Era mai mult decât un prieten pentru mine.

4. Părinții au ajutat întotdeauna când a fost necesar.

5. Fratele a plecat, nimeni nu știe unde.

17. Aranjați semnele de punctuație necesare în propoziții complexe.

1. E timpul să dormim deja la miezul nopții.

2. Ei au început să nu caute nimic găsit.

3. Vântul sufla copacii și începu să plouă.

4. Vei pierde un minut vei pierde ore (proverb).

5. Aerul este mai clar decât drumul mai clar cerul este câmpuri verzi (Turgenev).

6. Vântul a suflat totul în viață și a râs (Gorky).

7. De seară, o ploaie rară, dar mare, a căzut, iar seara a încetat să fie puternic acoperită de nori (Serghev-Tsensky).

8. Aveți grijă la următoarele evidențiați anteturile.

9. Spune că este bolnav.

18. Aranjați semne de punctuație în propoziții cu diferite tipuri de comunicare.

1. Totul a început și oamenii au apărut în curte când am terminat de lucru.

2. Dar fata a dormit atât de calm și respirația ei a fost atât de nereușită încât nu îndrăzneau să o trezească.

3. Există o legendă că primul lingou de sticlă a fost găsit de un bărbat într-o cenușă de foc și oamenii au învățat că nisipul se poate topi.

4. Și mai târziu, microscopul a fost inventat, el a pus la dispoziție ceva care anterior a fost invizibil.

5. Orbul știa că soarele se uită în cameră și dacă își întinde mâna din tufișuri, roua (Korolenko) va stropi din tufișuri.

Punctul de punctuație în transferul discursului altcuiva 19. Aranjați semnele de punctuație necesare.

1. Bunicul meu a arat cu mândrie Bazarov (Turgenev).

Ur a strigat Petya (Tolstoi).

3. Și numai când a șoptit Mama Mama, a simțit că era mai ușor (Cehov).

4. El a spus că mâine se va întoarce de la călătorie târziu.

5. În Groza, AN Dobrolyubov a subliniat că există ceva răcoritor.

6. Secretarul a intrat și a raportat Inginerii au așteptat mult timp.

7. În capul meu mi-a strălucit un gând prin minte. E mai bine să plec de aici.

8. Tânărul a răspuns că nu intenționa să plece.

9. La revedere Onegin, e timpul pentru mine. Nu te țin; dar unde vă petreceți serile la Larins (Pușkin).

10.LN Tolstoi a spus despre priceperea scriitorului cehov Cehov: "Pușkin" în proză.

Cheia cheile testelor pe aluat ortografiei 1 a) o, o, o, o, și b) e, e, e, u, și 2) o, o, o, o, o b) e, e și, și, și 3 a, a, a, de aproximativ 4 și e, e, și f 5. o, e, o, g, aproximativ 6 g, b, f, n, g M, m, m, m, n, c, -, n, n, 10, 11, împreună, separat, 12 -, -, împreună, -, 13. e separat, s, s, s, s și 14, e, u, și e 15 e, u, și e 16. și, e, u, e, și 17 separat, separat, împreună, împreună, separat 18 - - separat separat separat 19.Razdelno, împreună, separat, separat, separat PDF creat cu pdfFactory Pro versiune de încercare www .pdffactory.com 20. -, - separat, impreuna, separat 21. Conectat, separat, separat, separat, sectiunea Cheile dictaturii. Dictiune.

Linia capricioasă a liniei de traseu se deplasează de-a lungul hărții după ei și se lovește în adâncurile țărilor Vladimir.

Doi băieți de doisprezece merg cu noi pentru șoferi. Una este numită Kolya, cealaltă este Nikolai. Așa că au cerut să fie numiți astfel încât să nu existe confuzie. Aceștia sunt aceeași vârstă, aceeași bătrână, cu păr brun, inteligent, inteligent. Se pare, și întreaga diferență între ele numai în pronunția aceleași nume. Se simte că Kolya și Nikolai cunosc drumul în mod necuviincios și sunt îngrijorați, ca și cum nu ar fi să-i facă pe străini acolo unde nu este necesar.

"Faceți-vă confortabil", sugerează Kolya.

Băieții mici intră în tufișuri și se întorc cu două brațe de iarbă proaspăt cosită amestecată cu flori. Ei o așează pe coș.

Mergem încet. Pe urcușul spre munte, am sărit de pe coș și m-am plimbat încet, Kolya și Nikolay au sărit de asemenea.

Așa că mergem: într-un loc echitabil pe un cărucior, în picioare pe jos, și dintr-o jogging de munte și chiar sari. Ne înotăm spre copac, o grovă veche este lăsată în urmă, și curând intrăm într-o pădure adevărată, amestecată, astfel încât să nu putem trece fără un topor. Aceasta, în esență, nu este doar o pădure, ci un câmp de luptă care nu se oprește nici zi, nici noapte.

Mai departe am mers în adâncul pădurii de-a lungul unui drum îngust, de-a lungul căruia aproape că nimeni nu călătase în ultimele două luni, cu atât mai șovăielnic, Kolya și Nikolai șopti. Dintr-o dată, în fața noastră apărea un șanț îngust, dar adânc, din care au ieșit două bușteni rupte, alunecoase.







Obligațiile au fost distribuite după cum urmează: am tras calul pe căpăstru, Kolya a condus și Nikolai a îndemnat calul încăpățânat.

"În lateral!" - dintr-o dată, unul dintre băieți strigă în vocea sa. În mod instinctiv, am răcit în lateral și, în același moment, o coptă de cal falsă a strălucit în aer la nivelul feței mele.

Era necesar să nu existe niciodată o experiență boieră pentru a anticipa saltul unui cal și pentru ai avertiza în timp.

Iar calul, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic, stătea pe cealaltă parte, înecându-se într-o varietate de culori și iarbă pestriță. O jumătate de oră mai târziu am urcat în Dubki, adică am ajuns pe un drum asfaltat între Vladimir și Kolchugin.

A fost bine să mă uit înapoi de aici. La orizont, pădurea era complet acoperită, cele negre aproape și albastrul închis în depărtare.

În spatele lui, sa întins un fir invizibil al căii pe care am călătorit-o.

Tastele pentru testarea punctuatie 1. 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 2. 1, 2, 3, 4, 3. Virgula: 1, 2, 3, 7, 8 11, liniuță, virgulă: 6, 10, două puncte, virgulă: 4. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 11, 14, 15, 18, 19, 5. virgula: 1 anvelopă: 6. 1 , 2, 7, 9, 1 7, 2, 8 virgulă (virgulă): 1, 2, 3, 5, 6, Tire, 7, 8, 9. virgulă (virgulele): 1, 3, 4, 5 6, o liniuță (sau paranteze): 8, 10. 1, 2, 3, 4, 11. 1, 12. 1, 2, 3, 13. 1, 14. 1, 2, 3, 4, 15. 1 3, 16. 17 virgulă 3, 5, punct și virgulă: Colon: 1, 7, anvelope, 2, 4, 1. 18. era destul de lumină naturală și oamenii erau în curte, când am terminat. 2. Dar fata a dormit atât de calm și respirația ei a fost atât de nereușită încât nu îndrăzneau să o trezească. 3. Exista o legenda ca primul lingou de sticlă a fost găsit în cenușa unui om un foc, și așa oamenii au învățat că nisipul poate fi topit. 4. Și mai târziu a fost inventat un microscop; el a pus la dispoziție ceva care anterior fusese invizibil. 5. Omul orb știa că soarele se uită în cameră și că, dacă își întinse mâna pe fereastră, roua ar cădea de pe tufișuri.

19. "Bunicul meu a arat pământul!" - Bazarov (Turgenev) a răspuns cu mândrie. - Ura! Strigă Petya. 3. Și numai când a șoptit: "Mamă! Mamă! - a devenit mai ușor pentru el (Cehov). 4. El a spus că mâine se va întoarce de la călătorie târziu. 5. "În Groz," a subliniat Dobrolyubov, "există ceva răcoritor". 6. Secretarul a intrat și a raportat:

"Inginerii au așteptat mult timp." 7. În capul meu mi-a strălucit un gând: "E mai bine să plec de aici." 8. Tânărul a răspuns că nu intenționa să plece.

9. - Adio, Onegin, e timpul pentru mine.

"Nu te țin; dar unde vă petreceți serile? La Larins.

10. Leul Tolstoi a spus despre abilitățile scriitorului cehov: "Cehov este Puskin în proză".

Principiile ortografiei ruse Conceptul de bază al ortografiei este ortografia. O ortografie este o ortografie într-un cuvânt sau între cuvinte care pot fi reprezentate de semne grafice diferite (două sau trei), dar numai una dintre ele este corectă.

Ortografia nu este cuprinsă în fiecare cuvânt, nu pe nici o limită de cuvânt etc. Miercuri cuvinte: casa, resturi, cum, minge, etc. Nu există ortograme. Într-un cuvânt, trageți patru ortograme. pentru a desena.

Sfera este o ortografie, unde există teoretic posibil mai multe variante de ortografie, dar una este aleasă ca fiind cea corectă. De exemplu, forma cuvântul [WADA] poate fi scrisă în limba rusă, iar apa și WADA (ambele scris, nu se va schimba în mod corect, pronunție literară a cuvintelor [WADA]. Credincioșii trebuie să scrie apă, ca și în acest caz, fixat la pronunțarea litere de sunet într-o poziție puternică sub stresul [apei].

Ortografia rusă este construită pe mai multe principii. Luați în considerare.

1. Principiile morfologice constau în scrierea uniformă a morfemurilor, indiferent de pronunție. Se ia baza pentru a desemna litera (e) de sunet (e) într-o poziție puternică:

ciuperci (ciuperci) poveste (afecteaza) un vesel (hilar) Rolul morfem în scris uniformă este foarte mare, deci ar trebui să fie bun pentru a împărți cuvântul în părți semnificative - morfeme. Principiul morfologică (ortografia uniformă a rădăcinilor, sufixele, prefixe) este un lider de limba rusă.

2. Principiul fonetic este că scrierea de scrisori-orfogrammy, se bazează de obicei pe pronunțat. Nu există prea multe astfel de ortografii în limba rusă. unitate grafică morfem absentă în acest caz, una și aceeași morfem are două (mai des) sau trei (rar) ortografia corectă. De exemplu, ortografia diferită a prefixului în cuvinte este inutilă și nedureroasă, deoarece primul cuvânt după prefixul este litera „p“, indicând consoană surdă și al doilea cuvânt după prefix este litera „b“ indicând zvonPDF creat cu pdfFactory Pro versiune trial www.pdffactory.com tac consoane.

3. Principiul tradițional este că litera - ortograma are pe litera o singură transmisie grafică, care nu poate fi explicată prin legile sănătoase acționând. exemple:

1. Alegerea literei e pentru a indica [și]:

nisip, durere, kerosen, mullet, debut.

2. Alegerea literelor a și i pentru a indica [și]:

o broască, o rebeliune, un păstor, un turban și o limbă.

3. Alegerea literelor u și s pentru desemnarea [e]:

În școală, cuvintele care corespund scrisului tradițional sunt studiate într-un ordin de dicționar - amintit.

Principiile discutate mai sus nu se aplică în cazul fuzionărilor, cratimelor și ortografiilor separate legate de problema unui singur cuvânt. În mod tradițional, dificile în acest sens sunt: ​​1) îmbinarea și separarea scrisului; 2) scrierea unor adjective complexe; 3) ortografierea adverbelor.

Principiile de ortografie, aplicate unui număr mare de cuvinte, sunt specificate prin reguli separate de ortografie rusească. Aceste reguli sunt prezentate în manualul nostru sub formă de tabele și algoritmi.

Algoritmi și tabele privind ortografia vocalelor nedorite în rădăcina cuvântului 1. Găsiți rădăcina cuvântului.

2. Aflați tipul de vocală nefixată în rădăcină:

Rădăcinile cu vocale alternante și modalități de a le verifica Ortografia vocalelor alternante la rădăcina cuvântului depinde:

PDF create cu versiunea pdfFactory Pro trial www.pdffactory.com vocalele și - N și C, după sfârâit După shipyashih După TA și (dna Shi) și N (viață, auto) (citare, cu excepția romilor (tați, sestritsyn) pe. vârful picioarelor, pui, tsyts și derivații lor) vocalele O și e, după șuieratul consoane necesare pentru a determina în care morfeme este PDF orfogrammy creat cu pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com consoane ortografiei în rădăcină discutabile dublat cuvânt nepronunțabil inrudit uite vezi. caută dicționar cererea cognate - cere programul, recursul aroganți -vlast ortografiei b și b PDF create cu pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com console ortografice PDF create cu versiunea pdfFactory Pro trial www.pdffactory.com N - Și la rădăcina cuvintelor după limba străină prefix rusesc prefix prefix pe o vocală într-o consoană și este de așteptat să joace și obscur dezinformare supergame persistă după prefixe inter-, peste (inter-instituțională, sverhinteresny) și cuvinte compuse (echipament sportiv) Explicitarea sufixelor ortografiei substantiv substantive -IR (-nik, -chik) -ek Fără vocale fluenta au vocalelor fluenta -IR (-nik, -chik) - ploaie - mazăre de ploaie - mazăre e // -ets, m Aspectul său. p. Ei bine. p. Miercuri p.

accent accent pe Chania -ets pe bază Aspectul său okon- (a) -ets (o) Aspectul său (e) frate scrisoare rochie sora PDF creat cu pdfFactory Pro versiune trial www.pdffactory.com -ichk-, echkobrazovano de cuvinte - its- în alte cazuri -ichk- -echk pugovichkami --pugovitsa Zoyatchka - Zoe -onk-, enkosnova pe baza consonant tare pe o -onk- moale consoană (polosonka - band) -enk- (Vassenka - Vasya) Less - -enk- (Mama - Mama) -chik, baza -schik pe baza d-t la alte consoane z-cu-w / -chik -schik traducător, un legător, un cioplitor, toboșar peddler defector In unele cuvinte cu inoyaz chnymi înapoi după ce a fost scris -schik T în cazul în care cele două consoane din fața lui: brilliantschik.

Ortografia finală a substantivelor Dacă trebuie să decideți să scrieți într-o poziție neimpresionată E sau I, atunci amintiți-vă că Și este scrisă în substantive:

1) a 3-a scl. (cai cal - (k));

2) în flacără (flacără - (k));

3) on -ия, -ие, -ий (stație - (о) stații, știri (despre) știri, sanatoriu - (о) sanatorii);

4) genul. pad. 1 st skl. (râul - (y) al râului).

În alte cazuri, E.

PDF creat cu pdfFactory Pro versiune trial www.pdffactory.com substantive compuse Spelling Spelling Spelling adjective -iv- sufix adjectiv, un accent -evpod fără stres -iv- -EV luptă leneș în sufixul și -liv- -chiv- derivate din -IV -, scris și (o grijă, încredere) -ov- (-ovat-, -ovit-) -ev- (evat-, evit-) după consoane dure după consoane moi, sfarait si C -ov- (-ovat-, -ovit-) -ev- (evat-, -evit-) blănuri, vina, umbra-business cum ar fi, PDF facial creat cu pdfFactory Pro versiune trial www.pdffactory.com -sk-, -k calitate relativ adjectiv etc. ilagatelnoe (nici o formă scurtă) (formă scurtă) -sk- -k Franceză close - caz Spelling aproape finaluri PDF create cu pdfFactory Pro versiune trial www.pdffactory.com Spelling adjective compuse PDF create cu pdfFactory Pro versiune de încercare www.pdffactory. com Spelling of H și NN în sufixe de adjective, adverbs, participles -Notes:

1) zi vântoasă, om vânt, dar: vreme fără vânt, vremea este fără vânt;

2) varicelă, moară de vânt;

3) ulei (obținut din ulei, pentru ulei), vopsea pe bază de ulei;

4) uleiat (forma de ulei, care este, "ulei"): clătite uleioase, ren. înțeles - ochi grași; de asemenea săptămâna Maslenitsa.

Adjective NN cu algoritmul -NSChem:

Tăiere (vedere nonsovy) - cosit - deconectare - cosit în iarba dimineții - înclinat (genul jos-sovietic) - nefolosit.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: