1911 Întâlnire cu Sergey Efronom

Întâlnire cu Serghei Efron. Începutul familiei

Marina Ivanovna Tsvetaeva:

1911 ani. Eu după pojar au o tunsoare. Mă așez pe țărm, roi, alături de Voloshin Max.

"Max, mă voi căsători numai cu unul care, din toată coasta, va ghici ce piatră mea preferată este."







- Marina! (Vocea insinuatoare a lui Max) - iubitorii, după cum probabil știți - sunt proști. Și când cineva pe care îl iubești, te va aduce (voce dulce) ... o piatră de pietre, crezi sincer că aceasta este piatra ta preferată!

- Max! Sunt inteligent de tot! Chiar și din iubire!

Pe piatra - a fost îndeplinită, pentru Efron, pentru care eu sunt de așteptare pentru ziua lui optsprezecelea, șase luni mai târziu sa căsătorit, aproape în prima zi a cunoștință noastre descoperite și mi la dat - cea mai mare raritate! - margele genoveze carnelian, care până astăzi cu mine [6; 149-150].

Ariadna Sergeevna Efron:

S-au întâlnit - șaptesprezece și optsprezece - 05 mai 1911 în deșert, presărat cu pietricele mici Koktebel, Voloșin mal. Ea a colectat pietre, a început să o ajute - o frumusețe frumos trist și blând al tânărului, aproape un băiat (deși ea a crezut că era homosexual, sau mai precis: fericit) - cu uimitoare, imens, într-o jumătate de față, ochii; privindu-le toate după ce a citit dinainte Marina ghicit: dacă găsește și dă-mi un carneol, am de gând să se căsătorească cu el! Desigur, carneol că a găsit-o dată, la atingere, pentru că nu rupe ochii gri, de la verde ei - și pune-l la palma, roz, interior de iluminat, o piatră mare, pe care ea a păstrat toată viața lui, care a supraviețuit în mod miraculos la acest zi ... [1; 151-152]

Anastasia Ivanovna Tsvetaeva:

A fost o seară, ne-am așezat pe podea în trei din camera Marina în tătară, pe saltea, și a băut cești mici de cafea turcească negru: fără motive (cu guschey - tătară). Noi o știm acum, vizitând Koktebel sat cafenea (tătară) - Marina, Serghei și cu mine.







Da, dacă aș putea să cred, aș spune: Seryozha a stat între mine și Marina. Dar nu am putut să spun așa. Serghei îl iubește pe Marina - și îi iubea dragostea reciprocă, iar Marina era fericită. Excitarea fericirii ei mi-a fost transferată pentru ea, cu bucurie! Pentru ea, care nu a fost niciodată fericită încă din copilărie, întotdeauna singură, mereu în suferință.

Seryozha stă pe covor, subțire, ușor înțepenit, - este bolnav, nu face plajă! - mâna în mod obișnuit îndepărtează de pe frunte o frunză întunecată și, zâmbind cu adâncul, absorbit, zâmbind, plin de bucurie, ca tot ce face, bea o ceașcă mică de cafea. Are o față îngustă, o întindere întunecată a sprancenelor și sub ele atât de uriașe, incredibil de frumoase și de ochi mari. Ele sunt gri-verzui și stralucesc cu bunătate și fericire - a fi atât de iubit, atât de apreciat, atât de plăcut, de a fi cu noi acum!

Și bucuria mea este suficientă pentru mine - m-a luat în sine, el este al nostru și amândoi suntem ai lui și cât de minunat este faptul că el este fratele meu fără cea mai mică confuzie. Când începe să vorbească despre el, despre mama sa, despre fratele său, cu care a crescut, precum Marina și cu mine, despre un alt frate care a murit înainte - eu cad în această copilărie - cu capul meu.

Am terminat cafeaua, a penelor câteva grupuri de viță de vie, avem cumva Marina îmbrățișat mâinile genunchi, buclele ei blonde boyishly scurte (atât de brusc, după ani de visat despre ea, un astfel de miracol dintr-o dată pe cap stabilit) aproape s-au înecat în întuneric, lumina numai lumina sumbru intră în fereastră - lumina stelelor? - pentru ramurile strugurilor sălbatici. <…> Forțele de tineret lui Marina, peste măsură de trist, singuratic toate visele ei de somn, adunat cu toții: să-l ridice, l-au bătut gnuvshuyu pierderea, să-i dea viață! Nu și-a luat ochii de pe el. Fiecare moment cu el a fost de cunoaștere și admirația tuturor mai adânc în suflet, cel mai scump dintre toate. Prețios, incomparabil. Această inimă, această viață a luat toate forțele sale, absorbind-o complet. În privirea lui, în aspirantul ei, era tot viitorul ei. El nu a iubit pe nimeni încă. El a intrat în mâinile ei ca un porumbel. El tăcea. El a fost dat unui vis ca ea. Ca și ea, și-a iubit copilăria. Și-a pierdut mama ca noi. A crescut cu fratele său, ca Marina cu mine. Sa născut în ziua nașterii, când avea un an. În poemele sale, el a înțeles fiecare linie, fiecare imagine. A fost complet de neînțeles cum au trăit până acum [15; 385-387].

Elizaveta Pavlovna Krivoshapkina:

Când au mers împreună, ea a vorbit de obicei și a râs animat, iar el, înalt, foarte frumos, a zâmbit cu bună-credință, a privit-o de sus [1; 73].

Ariadna Sergeevna Efron:

Distribuiți această pagină







Trimiteți-le prietenilor: