6 - Cinci nuante de dragoste

Serghei Nikolaevich apare brusc lui Katya. Era deja destul de târziu, iar ea urma să meargă în pat, cum trezonul de la ușă o făcuse să-și schimbe planurile pentru moment. Când a văzut-o pe oaspete, era puțin încrezătoare; ea nu se aștepta să-l vadă în fața ușii apartamentului ei.







Oaspetele a fost în mod clar jenat, a pășit la ușă și a privit cumva la Katya, ca un cerșetor care chema apartamentul pentru pompieri. Periodic, acești oameni au rupt bariera portarului și au cerșit să-i salveze de foame, frig și alte nenorociri. Și deși Katya știa că au primit ajutorul pe care nu l-au primit în departamentul de alimente, ci în vin și vodcă, le-a servit întotdeauna. Dar este puțin probabil ca Serghei Nikolaevici să vină în același scop.

- Bună, Ekaterina Vasilievna. Sau pot să te numesc doar Katya?

- Bineînțeles, sună, Serghei Nicolaevici, va fi mai plăcut pentru mine. Intră.

Katya se așezase pe tânărul oaspete în fotoliu, stătea opusă. De când vizita soțului ei Nina a găsit-o într-o rochie scurtă, picioarele ei, strălucitoare de culoare albă, s-au aruncat în mod seducător. Aspectul bărbatului, care tocmai îi lipsea, ca o zbuciumă spre miere, Katya a vrut să le acopere cumva, dar nu a făcut-o. El vrea - să-l privească, poate că acesta este singura sa bucurie în viață. Deci, de ce să o luați de la o persoană?

- Orice cu Nina? - întrebă Katya, întrebându-se încă despre scopul vizitei sale.

- Cu Nina? Ce se va întâmpla cu ea, e întotdeauna bine.

- Ce te-a adus la mine într-o astfel de oră nerezonabilă?

- Da, înțeleg că am ales un timp nereușit pentru vizita mea. Scuzați-mă cu generozitate.

- E în regulă. Vrei cafea sau ceai? Sau vin?

"Nu mă poți învinui, eu conduc." Și cafea sau ceai? El a fluturat mâna. - Nimic nu este necesar. Nu am venit pentru asta, am venit să vorbesc.







- E foarte dificil. Nu-mi pot imagina cum vor începe astfel de conversații. Nu am mai fost într-o situație similară.

- Dacă ai venit la mine, atunci te-ai gândit la asta. Și odată gândit, atunci este ceva de spus.

"Nu m-am gândit doar că tocmai am făcut ceea ce m-am gândit."

- Mai mult, zâmbi Katya, înseamnă că nu va fi așa de dificil pentru tine. Haideți.

Serghei Nikolaiievici a făcut o mișcare ascuțită a capului.

- Ai dreptate, o voi spune așa cum e. Sper că nu mă învinovățești. Cu toate acestea, chiar dacă condamnați ... Sunt nebun pentru tine, nu am vrut o femeie ca tine. Aceasta este o adevărată amăgire. Nu pot face nimic, am un singur gând, o dorință: te vreau.

Ea este soția ta. Trebuie să o vrei.

"Din punct de vedere formal, fără îndoială, ea este soția mea".

Serghei Nikolaevici își făcu mâna fără speranță.

- Toate acestea sunt foarte trist și trist. Totul este din cauza blândeții mele. În afaceri, sunt o persoană foarte dificilă, dar cu femei sunt moale și pliabilă. Și o dată a zburat la mine ca un șoim și am dat-o. Dar nu am simțit niciodată poftă pentru ea. Și când, în câțiva ani, am oprit în cele din urmă relațiile maritale, m-am bucurat.

- Înțeleg ce vrei să spui, dar ce vrei de la mine?

- Fii a mea, sunt gata să-ți cheltui banii, îți îndeplinesc toate dorințele.

- Nu sunt în sărăcie, am destul. Banii nu înșel. Și eu îmi satisfacă dorințele.

- Ce poți seduce? Sunt gata să te căsătoresc cu tine. Divorțul de la Nina, de mult visez, dar nu a existat o scuză potrivită.

- Aceasta este o ofertă foarte măgulitoare, dar încă sunt bună la ea. Și pot fi amăgit de mine însumi, trebuie să simt că vreau și tu. Și nimic mai mult.

- Nu mă vrei?

"Este neplăcut să te supăr, dar nu."

- Dar poate nu o dată, treptat vei avea o atracție pentru mine.

- Nu, nimic nu se va schimba. Eu fie imediat, fie niciodată. Ne pare rău, dar această conversație nu va duce la nimic.

Serghei Nikolayevici, ca un cuib învechit, rătăcea cu mândrie spre ieșire.

Katya, în sfârșit, rămăsese singură. Vizita soțului Ninei a scos-o într-o reverie. Într-un timp scurt a refuzat doi oameni bogați. Dar putea să înceapă o astfel de viață, care este doar o poveste, și asta este departe de orice. Dar atunci trebuie să înțelegi de ce a făcut-o?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: