5 Principalele emoții umane pe care le înțeleg și cum să trăiești cu ele

Mi se pare că, dacă știm din copilărie ce înseamnă emoțiile noastre principale, modul în care se manifestă și ce anume spun - ar fi mult mai ușor să trăiești! Și acum ne prindem cu voi, deoarece înțelegerea emoțiilor poate simplifica foarte mult viața și vă poate face mai înțelepți! Să verificăm!






Din păcate, în copilăria noastră, educația noastră emoțională nu a primit atenția corespunzătoare. Și ne-a afectat sănătatea psihică.

Au fost momente când trupul, mintea și inima mea încercau să-mi spună lucruri foarte importante de câteva luni, dar nu am reușit să o înțeleg. Și, cel mai important, emoțiile sunt foarte importante pentru gândirea logică, trebuie să fim capabili să înțelegem ce încearcă să ne învețe.

Deci, indiferent dacă doriți să guverneze schimbări semnificative în viața ta sau nu sunteți siguri în relațiile lor romantice, sau pur si simplu nevoie de ajutor pentru a înțelege ceea ce emoțiile de bază încearcă să-ți spun, o descriere a celor cinci emoții umane principale și subtextul lor vă va ajuta să vă înțelegeți.

În cele din urmă, aș vrea să remarcăm că mi-am restrâns lista la cinci emoții de bază, pentru că eu cred că ele stau la baza celorlalte emoții ale noastre. Adică, există sute de manifestări emoționale care ar putea fi luate în considerare, așa-numitele emoții "secundare", dar toate se ridică din aceste cinci elemente de bază.

1. Fericirea

În mod implicit, aceasta este realitatea noastră emoțională. Simțim că atunci când nevoile noastre de bază sunt satisfăcute. Suntem fericiți când ne simțim în siguranță, implicați în viață și cei dragi.

Pe de o parte, starea de trezire a fericirii se poate manifesta într-un sentiment de calm și mulțumire relaxat, și, pe de altă parte, se poate manifesta ca un sentiment de bucurie, fericire, extaz sau sentimente de iubire.

Prin urmare, lipsa fericirii indică faptul că nevoile de bază ale oamenilor nu sunt îndeplinite.

Tristețea îmbrățișează corpul și mintea noastră atunci când trăim o formă de pierdere în viața noastră. Acesta poate fi mic, cum ar fi de la o înghețată căzut pe pământ, sau distructiv, la fel ca în ruptura relațiilor sau pierderea unui loc de muncă sau a unei persoane dragi, pe care am iubit.

Iar adevărul este că tristețea nu poate fi evitată, dar și tu o poți trata ca un proces de reverență pentru a te vindeca. În plus, permițându-vă să experimentați pe deplin tristețea, vă veți face doar o persoană mai puternică și mai înțeleaptă.







Simptomele fizice ale tristeții includ adesea un sentiment de greutate în piept, tensiune în zona maxilarului și mușchii gâtului, lacrimi în ochi.

3. Aroza sexuală

Dintre cele cinci emoții de pe această listă, aș spune că acesta este unul dintre cele mai adesea neglijate. Acest lucru se datorează faptului că mulți oameni cred că sentimentele sexuale sunt strâns legate de starea de fericire, dar mi se pare că acestea sunt destul de diferite și ar trebui să se vorbească separat despre sexualitate.

excitarii sexuale la toate persoanele cu experiență în diferite moduri, dar senzațiile fizice generale sunt de multe ori o combinație de sentimente de căldură în piept și inghinală, roșeață vizibilă a feței și a pieptului superior, încetinit de respirație și propagarea de senzație de excitație, care se raspandeste in cele din urma pe tot corpul .

Dorința noastră sexuală este una dintre cele mai puternice forțe motrice din viața noastră (în final, tocmai aceasta este responsabilă pentru continuarea genului). Când înțelegeți cum să vă folosiți în mod corespunzător energia sexuală, puteți obține mai mult. Energia noastră sexuală poate fi transformată în creație și această putere nu este ca oricare alta.

De asemenea, este important să ne amintim că energia sexuală (precum și orice altă emoție vă confruntați) create de tine și trăiește numai în corpul tău. Astfel, chiar dacă credeți că mai logic să se gândească: „Am văzut (e) este om foarte atractiv, și a fost el trezit în mine aceste sentimente“, el este într-adevăr ai trezit încrederea lor. Oamenii nu vă pot "face" trist, furios sau fericit. Trebuie să înveți să-ți asumi responsabilitatea pentru propriile emoții. Și cu sentimentele noastre sexuale funcționează chiar mai mult decât cu alții.

Unul dintre cele mai tari lucruri pe care le-am învățat vreodată prin studierea dezvoltării copilului, este că nu putem învăța să se târască înainte de a învăța să se simtă furios (sau secundar emoție de dezamăgire poate acționa în acest exemplu). Nu putem învăța imediat să ne târăsc, pentru că trebuie să fim suficient de răi pentru situația noastră actuală, trebuie să fim supărat că nu putem să ne mișcăm. Când vrem să ne mișcăm, atunci va exista o perturbare a imobilității.

Încearcă-ți mânia și apoi folosește puterea pentru a se antrena.

Furia este un sentiment care apare când suntem blocați într-un fel (adică există un obstacol între noi și rezultatul dorit) sau când ajungem ceea ce nu vrem.

Când ești nervos, mușchii încordați (maxilarului, pumnii, grupuri mari de muschi sub stres, etc.), si te simti ca energia este încercarea de a face acest stres părăsească corpul tau. Mânia vă face să vă ștergeți picioarele pe pământ, să țipați sau chiar să loviți pe cineva.

Frica este concepută pentru a menține securitatea. Dar, uneori, ne împiedică prea mult (de exemplu, teama că alți oameni ar putea crede că vă pot împiedica să vă construiți cariera de vis). La capătul inferior al spectrului acestei emoții, puteți să vă simțiți frică sub formă de nervozitate, de exemplu, înainte de prima dată sau vorbind în public.

Cu toții am auzit despre principiul "luptei sau a alerga". Este necesar la capătul superior al spectrului de teamă, atunci când credem că amenințarea ne poate provoca daune reale (fizice sau emoționale).

Sarcina dvs. principală este să învățați să diferențiați motivele îndepărtate de entuziasm de amenințări reale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: