5 Rugăciune din cele 39 de psalmi care vă vor ridica povara de nesuportat

5 Rugăciune din cele 39 de psalmi care vă vor ridica povara de nesuportat

Ultimele luni au fost grele și descurajante pentru noi din cauza unor circumstanțe presante și foarte grave din familia noastră. Sunt sigur că trebuie să treceți prin toate aceste lupte. Și dacă ești ca mine, severitatea cea mai devastatoare a tentației de a „soluționa“ în viețile tuturor celor pe care-i iubesc amenințat să distrugă pacea mea, bucuria și mulțumirea în mijlocul circumstanțelor mele.







Și când mi-am deschis inima dragostei mele prietene, m-a dus la Psalmul 39 și ma inspirat să rămân cu Dumnezeu pentru o vreme. Ce cadou minunat! Mă voi concentra doar pe primele patru versete. Atât de multe bogății și comori sunt ascunse în ele! Permiteți-mi să vă împărtășesc câteva rugăciuni incredibil de puternice care izbucnesc din aceste versete:

Psalmul 39: 1 spune: "Am așteptat cu răbdare Domnul".

Rugăciune de așteptare: Tată, ajută-mă să aștept cu răbdare să simți prezența ta dulce și liniștitoare în mijlocul haosului, confuziei și durerii! Cred că tu ești răspunsul fiecărei vieți a oamenilor dragi pentru mine, a problemelor lor, a bolii, a situației, a relației sau a frustrării. Numai Tu poți corecta, restabili și vindeca. Dă-mi capacitatea de a-mi pune povara la picioarele crucii lui Hristos, astfel încât să văd cum vă mișcați în puritate și acuratețe pentru a face ceea ce este dincolo de puterea naturii umane. Ajutați-mă să încredințez complet viețile, mințile și inimile celor pe care-i iubesc, pentru ca tu să-ți poți face munca chiar mai bine în ei, în jurul lor și prin ei. Te rog să-mi arăți cum să-mi las mândria și nevoia mea de a rezolva totul sau de a veni la salvare. Dă-mi dorința de a nu sta în calea ta și te lasă să te miști!

Răspunsul lui Dumnezeu la rugăciunea așteptărilor:

Psalmul 39: 1 spune: "Și sa înclinat spre mine și a auzit strigătul meu".

Rugăciunea mea: Cât de uimitor este faptul că tu, Dumnezeul universului, te-ai aplecat literalmente și mi-ai auzit strigătul! Cât de mult vă prețuiesc! Cât de recunoscător este inima mea și cât de mult îți datorez să spui că ai găsit timpul să-mi auzi plânsul de lacrimi pentru ajutor. Dintre durerea mea, îmi iei atât de mult grijă de mine - mult mai mult decât mi-am imaginat vreodată! Mulțumesc, părinte Abba, că m-am aplecat în față și mi-am servit duhul rupt. Vă mulțumesc că pot fi mereu sigur că mă ascultați și mă auzi când plâng în Numele Tău!

Psalmul 39: 2 spune: "El ma scos și dintr-un șanț teribil, dintr-o mlaștină mistuitoare".

Rugăciunea mea: Loving Isus, Tu auzi nu numai strigătele mele pentru ajutor, dar a atras Meria din șanț - un loc teribil unde am fost umplut cu disperare și descurajare și îndoială și depresie. Când am fost înec într-o mlaștină, mi-ai umplut de speranță și mi-a permis să vadă lumina în mijlocul celei mai întunecate locuri și perioade, pe care am cunoscut doar. Inima mea este plină de recunoștință că Tu mă scosese măcar din mlaștina care mă sugea. Am fost bătut, dar n-am cedat (2 Corinteni 4: 9), pentru că Tu Mi-ai lovit dușmanii la picioarele mele.







5 Rugăciune din cele 39 de psalmi care vă vor ridica povara de nesuportat

Psalmul 39: 3 spune: "Și mi-a pus picioarele pe o stâncă și mi-a stabilit pașii".

Rugăciunea mea: Dumnezeule milostiv, după ce M-ai luat, Mi-ai pus picioarele pe pământ ferm, ca să pot merge fără să mă împiedic! Știați că am nevoie de o bază solidă - un loc sigur în care aș putea merge cu încredere și pe care aș putea să dansez din nou cu admirație. Tată, m-ai ajutat să găsesc un echilibru când m-am aplecat pe marginea abisului. Mi-a fost atât de frică să cad, pentru că presiunea era prea puternică, iar groaza furtunii nu părea să se oprească. Dar m-ai întins mâna în mijlocul tuturor astea și mi-am salvat gândurile din ispită să cad în disperare. M-ai pus acolo unde nu voi mai fi bătut de ridicol și de minciuni ale dușmanului sufletului meu. M-ai pus pe Stânca, care este Isus Hristos!

Psalmul 39: 4 spune: "Și a pus un nou cântec în gura mea - lauda Dumnezeului nostru".

Rugăciunea mea: Duhul Sfânt, bucuria mea a dispărut, până când m-ai salvat și m-am umplut de gură cu o laudă proaspătă și nouă pentru Dumnezeul slavei! Tu mi-a dat speranța din nou, și lumea, și viața, și în mijlocul luptei circumstanțelor mele, mi-a amintit că am păstrat privirea pe Duhul Sfânt. M-ai ajutat să înțeleg cum să fii mereu fericit, chiar și atunci când viața pare nedreptă crudă - mai ales în raport cu cei pe care îi iubesc cel mai mult și de cei cărora le pasă cel mai mult. Te rog să mă înveți să cânte cântece noi în fiecare minut, pentru că adorarea regelui împăraților este dorința cea mai prețuită. Dă-mi voie să rămân în Cuvântul Tău, pentru că sabia, care lovește inamicul, taie adânc. Cântecul meu să fie răspunsul tău, ca recunoștință pentru tot ce ai făcut pentru a mă salva de gândurile și acțiunile distrugătoare. "Slavă glorificării și, mai presus de toate, laudă și laudă numele tău! Tu, Doamne singur, ai făcut cerurile, cerurile cerurilor și toată oștirea lor, pământul și tot ce este pe el, mările și tot ce este în ele, și le toate acestea conserva, și oștirea cerului ți se închină „(Neem 9 .: 5.6).

Dumnezeu a făcut toate acestea pentru că:

Psalmul 39: 4 spune: "Mulți vor vedea și se vor teme și vor avea încredere în Domnul".

Când alți oameni văd cum Dumnezeu mi-a permis să treacă prin circumstanțele victoriei, ei vor tremura, care pot face Dumnezeul meu minunat, Atotputernic. Ei vor să creadă într-un Dumnezeu care poate face ceea ce a făcut, face acum și va continua să facă pentru mine, voi chema la El. Fes.5 1: 16-18 spune: „Bucurați-vă întotdeauna. Rugați-vă fără încetare. Pentru tot ceea ce da mulțumiri: căci aceasta este voia lui Dumnezeu, în Hristos Isus „Scriptura nu înseamnă că ar trebui să ne bucurăm din cauza situațiilor noastre dificile și dureroase, dar sugerează că ne bucurăm, realizată rugăciuni și mulțumire între ele. le.

Cum facem asta?

Portalul nostru Facebook:

Când ne vărsăm inimile spre Dumnezeu în rugăciune, de cele mai adânci, mai întunecate locuri de disperare, trebuie să avem credință că el înclinat să ne asculte, ne va extrage din groapă, și din nou ne-a pus pe piatra, astfel încât să putem merge la o laudă victorios și că mulți ar trebui să vadă bunătatea și puterea Lui și să se încreadă în El.

Dumnezeu va folosi circumstanțele cele mai devastatoare pentru slava Sa prin tine! Rugăciunile voastre, înălțate din șanț, pot salva și pe alții din șanț. Stați ferm în momentele de suferință și "așteptați cu răbdare Domnul". El este acolo și așteaptă să recunoașteți prezența Lui în încercările voastre. Credeți că El se va pleca și va auzi strigătele voastre de disperare pentru a vă întinde mâna și a vă arăta credincioșia Lui. Și apoi nu țineți ce ți-a salvat în secret! Dă-L laudă și slavă, că "mulți ar trebui să vadă, să se teamă și să se încreadă în Domnul".

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: