20 de ani de la începutul războiului cecenesc în republică vor fi marcate ușor mai mari decât de obicei

20 de ani de la începutul războiului cecenesc în republică vor fi marcate ușor mai mari decât de obicei

20 de ani de la începutul războiului cecenesc în republică vor fi marcate ușor mai mari decât de obicei
Fotografie de Maxim Polyakov

Și, deși războiul nu sa încheiat până acum, potrivit lui Pasechnik, situația din Cecenia se schimbă astăzi. Grozny sa schimbat dramatic.

- Rezultatul este încă acolo, concluziile sunt făcute. Cel de-al doilea cecen nu mai era atât de masiv și nu atât de distructiv, nu cu rezultate atât de oribile. În vara acestui an, m-am dus în Cecenia cu capul. Am fost uimit de ceea ce am văzut, mulțumit de comunicarea cu oamenii - ei visează la pace. A existat un război, copiii răzbunat părinții lor, și este clar că nu toate resentimentele implicit reciprocă la stânga, acest lucru necesită timp. Dar oamenii doresc să treacă acest segment al istoriei cât mai repede posibil, această aspirație se simte în totul. Dacă militanții nu ar fi fost ajutați din afara Rusiei, conflictul se va sfârși mai devreme. Între timp, trăim într-o stare de semi-război. Este evident că, în condițiile politice actuale, se fac încercări de a complica viața noastră, aprinde conflictul - a spus consilier la cap.







Președintele Comisiei pentru drepturile omului al Komi "Memorial" Igor Sazhin, dimpotrivă, consideră că stabilitatea depinde de alți factori:







20 de ani de la începutul războiului cecenesc în republică vor fi marcate ușor mai mari decât de obicei

Fotografia de pe pagina principală a voinenet.ru

Să le arzi în iad

Lasă-i să fie blestemat pentru totdeauna Elțin și a lui gasca sângeroase carnagiu dezlănțuit în Cecenia. Fie ca cei care au dat ordine și ordine să trimită soldați de recruți și polițiști din regiunile Rusiei să fie blestemați pentru totdeauna și întotdeauna. Sângele de zeci de mii de oameni ceceni și sângele soldaților ruinate și polițiști pe conștiința acestor nemernici. Nu, și nu va fi iertare pentru ei. Arde-le pentru totdeauna în gena focului. amin

„Dacă nu se poate lua sub control - Achiziționați această regulă Aici [Rusia] și pentru a pompa resurselor în regiune, încercând să măsuri economice face sustenabilă politic în cazul în care acest lucru va continua, nici un conflict se va intensifica ....“

- Așa e.
Eu despre același gând, după ce am citit titlul.

Dar astăzi - tot felul de sancțiuni. petrolul devine mai ieftin.
Ar putea fi foarte bine că râurile de bani care intră în Cecenia vor deveni superficiale.
Ce poate provoca. "murmurând" în locurile locale. Nemulțumirea.

Și care sunt opțiunile pentru acțiunile guvernului rus? Doar două - se exclud reciproc:

1. Reveniți la creșterea fluxului de numerar
și acest lucru este în - cu astfel de prețuri de petrol, cu o astfel de ruble, cu astfel de prețuri pentru produse! (sărăcirea țării) - întreaga țară se "grăbește".

2. Relansați contingentul militar și de poliție din Cecenia din regiunile Federației Ruse.

Cred că autoritățile din Federația Rusă (în cazul în care sperie „radicalii“ din Cecenia, și rusă) sunt ridicol de prost pentru a alege cel mai periculos (dar, cum ar fi, tolerant și toate costumele) opțiune - două jumătăți de măsură. - Un pic de la primul și un pic de la al doilea.

Și două sau mai multe jumătăți din suma nu dau nici măcar zero. - Acesta este întotdeauna un rezultat negativ.
Vor exista "nemulțumire" în Cecenia și în Rusia. - Aceasta este deja o mare țară Khan planificate.

Nu va exista nici un război ruso-cecen. Putin probabil că va reuși în curând dezintegrarea și dezintegrarea Rusiei. Atacul Rusiei asupra Ucrainei a fost înălțimea idioatului și a debilizării. Ce se întâmplă dacă țara este condusă de nemernici? În Maddas ele nu pot fi plasate, deoarece au putere și se consideră serios să fie sănătoși mental de către oameni.







Trimiteți-le prietenilor: