2106 Și 21013 - așa cum am cumpărat - Zhiguli, experți - de conducere

Tatăl meu a fost gri. Și prietenul lui, care, în general, unul dintre primii cumpărat 2101 == este, de asemenea, gri. Șuruburile erau toate Fiatian. pedala - podea. Și centurile au costat 30 de ruble, a trebuit să cumpăr ...







Da, persoana sovietică este unic: cine altcineva ar putea lua masina cu farurile modificate făcute pentru următorul Congres al Partidului pentru modele noi si rupe-le cu carne în cozi! Europa Dull nu înțeleg că sunt al treisprezecelea motiv, de asemenea, nu le place, deși diferențele între minim penny (grila, barele de protecție, stopurile, grile din bare transversale, ușor diferit capacul frontal, scrumiera făcut în mod diferit - asta e tot) - aceste mașini sunt, în general, puțini oameni discerne. Dar întregul este construit din lucruri mici și este important să nu pierdeți nimic. Despre cea mai bună calitate a asamblării autoturismelor de la primele părți este, de asemenea, observată corect. Și despre carb - a fost necesar pentru realizarea unor standarde de mediu nu exista, și care este împins „Ozone“, și faptul că „Weber“ este mai bine, este un nu-brainer ...

Și când "m-am dus și m-am cumpărat", atunci nu există nici o plăcere. Ca și în Raikin: "Toată lumea se plimba în jur ca o cățea" Și 21013 ca un întreg a fost răsfățat de un "facelift" mizerabil sau ce să-l numim. Lămpile din spate cu catalofe încorporate, de tip Lada1200, cu toate acestea ... Cu toate acestea, barele de protecție și grila nu sunt rele. Dar pentru a stabili scaune în locuri de dormit a fost foarte dificil, deși pe 2101 a făcut-o fără ceremonie. De ce nu am înțeles ...

Acum, din anumite motive, nu pare uluitor. Am ocazia de a compara. Aici, de exemplu, a doua zi am condus la Izhevsk 412-m 1968 g, pe șasiul numărul 39. Mașină rece! Pe dinamica nu este mai rău decât "nouă". Și cât de plăcut este să comutați uneltele cu paleta volanului! Este păcat că în curând levierul 412 sa mutat pe podea.
Și cum rămâne cu faptul că moscoviți au fost cumpărați de cei care nu au putut cumpăra un VAZ ... "Masele" nu sunt întotdeauna corecte, mai ales atunci când există posibilitatea de a cumpăra "import".

Ei bine, despre dinamica pe care nici măcar nu vreau să o susțin: pentru că aceste cărți de referință sunt. Și junk astăzi și ar trebui să arate cool. Dar la acel moment a fost ciudat să comparăm. Cu toate acestea, ca întotdeauna, aceasta este opinia mea. Zhiguli au fost un progres: ei nu știau că mașina ar putea fi frumoasă, liniștită, spațioasă, dinamică. Moskvici a început imediat să pară ca un sicriu. Bine, n-am vrut să-l cert, mai ales acum că nu are sens.

O poveste familiară)) părinții în 1982 a cumpărat un nou VAZ-21053 cu fereastra din spate încălzite, perie pe farurile bateriei iugoslavă buton si care sa îngrijit cu conuri de sticlă, schimbând intensitatea luminii, centuri de siguranță Norme de centuri de rasucire mecanisme)) bej , de ce în acele zile era această culoare atât de populară până acum încât nu înțeleg. În acel an, m-am dus la prima clasă, dar impresia strălucitoare a copilăriei a fost aspectul mașinii din familia noastră))
Din acel moment a trecut mai mult de 30 de ani, dar această mașină este dragă pentru mine ca o amintire a tatălui meu și să o schimb sau să vând chiar și gândurile mele nu au avut loc!
În momentul de față, am doua și a treia mașinile moderne germane și japoneze cu motoare puternice indecente și foarte confortabile și salon mare, dar ... ..zhigulyator pentru mine va fi prima masina pe care am învățat să călărească, reglementa reglarea supapelor, schimbat piston inel și conectarea rulmenti tija, tragere ax la -35C grade îngheț, experimentat cu steaua calendarul divizat și faze schimbate jeturi în gurmanzii carburatorului și bujii set cu 4 electrozi laterali, a transmisiei de cârmă cu degete, mai multe l este cautat etanșări valve Getz si fire de înaltă tensiune NLC))) calea de ieșire semiautomata preparată inoxidabil






Masina a fugit relativ puțin pentru o astfel de vârstă respectabilă de 153 tone-kilometri, dar încă mai trăiesc amortizoare spate, răcire cuptor radiatorului ICE interior, brațele suspensiei față, toate sticlă, cu excepția familiei conducătorului auto și într-o stare foarte bună.
Si cel mai important, nimeni în afară de mine nuci și șuruburi de pe aceasta masina nu a răsuciți, chiar și atunci când eram foarte tânăr, vârsta 12-13)) a schimbat roțile, ajutând părinții, mai degrabă bijuterii controlul cricul și piciorul sari pe cheie cruce deșurubați șuruburile ))
chiar acum eu însumi în această plăcere nu refuz niciodată, deși mă plimb prima mașină doar de câteva ori pe an))!
Fiul cel mai mare, care este de aproximativ aceeași vârstă ca și mine în timpul zhigulyatora de achiziție a fost de predare de nuci twist pe această mașină, și nu pe BMW, care elementele individuale sunt în mod clar mai puțin fiabile și ușor de întreținut decât 21053))

Apreciez cu adevarat aceasta masina, datorita lui am invatat sa-mi rezolv sarcinile profesionale curente, pe care nu mi-am predat si nu am putut invata la universitate, studii postuniversitare, institut de cercetare))

Lasă acest articol să fie citit de cei care consideră "mașinile sovietice" tazami. " Personal, nu sunt un susținător al oricărei injectoare ABS, pentru că este o mașină electronică suplimentară. Cu mine, mulți oameni sunt gata să se certe, este confort. Dar sunt pe o mașină obișnuită cu carburator, am dormit, am reparat-o eu și am plecat fără servicii și o sută. Nu contează pentru mine că mașina este veche, principala fiind că o voi repara eu cu mâinile mele. Pe o sută mă duc acolo trei piei. Ce pot spune? Pe vechiul barei de protecție totul se termină. Acum, este rupt - comandă camionul de remorcare, plătiți pentru piese, plătiți pentru muncă, tot nu vă pasă de "rând". Sună banii în buzunar, altceva! Repară orice umăr.

"Lăsați-i să citească totul" - aș spune atât Amatori, cât și oponenți. Principalul lucru nu este să lupți. Dar am observat că pentru timpul său VAZ-2101 uneori părea o mașină foarte complexă! Feature-bogat! Și schema electrică a "șase", în general, părea oarecum abstruse. Astăzi este amuzant să vă amintiți :)

Toate acestea din sărăcia noastră, nu-mi amintesc cine a spus că trebuie să câștigi atât de mult pentru a da ocazia să câștigi un altul. Cu toate acestea, într-o mașină modernă, există multe lucruri pe care nu le puteți face singur fără instrumente speciale (schimbați același rulment al roții sau un amortizor).

Numai dacă este un hobby! Cu toate acestea, în timpul sovietic a fost posibil de a face un produs de mână. superioară față de ceea ce este pe tejghea. Și pentru a merge la VDNKh să te uiți la design-ul de radio amatori a fost o încântare. Acum este mort - totul este vândut ...

Michael, familia lui Andrei tot ceea ce spune în mod corect, așa cum au lucrat în mină, într-un predriyatiy mare îl Ministerului mare în cauză, planul a dat natural, astfel încât aceste întreprinderi mari să aloce un număr suficient de mașini și apartamente destul obținute rapid, astfel încât personalul acestor companii au putut de bine câștiga și să cumpere mașini, numărul de vehicule alocate întreprinderii este suficientă, aceasta nu este o întreprindere mică obișnuită, va da un exemplu: avem în oraș, în regiunea Moscova, a fost întreprinderea a fost și acum este, piatra, dolomită într-o carieră de pavaj, BelAZ 40 de tone de piatră și automotoare transportate, compania bubui pentru întreaga zonă aparține Ministerului siderurgiei al URSS, în mod natural a dat planul, și, prin urmare, izolat, de asemenea, un număr suficient de mașini și apartamente, câștigând bine toate și în străinătate au fost trimiși să lucreze în Irak, Iran, camioane BelAZ izolate, 4 autobuze pentru angajați a fost în cadrul companiei, 2 transport de cereale (lyase), Laz și Icar, că aceasta a fost compania bogată, chiar ministrul de la acea vreme, a mers la Tatra 630, care știe o mașină interesantă b Ylä, motorul V8 din spatele si aceasta masina a fost în garajul întreprinderii, în fiecare dimineață, răcit cu aer, conducătorul auto al regiunii a plecat la Moscova, și apoi înapoi la garaj, tatăl meu a lucrat la fabrica, așa că am totul și a reușit să prindă și să Tatra acest tip de ferăstrău, astfel încât este sistemul a fost la momentul respectiv, întreprinderile mari pentru a da mai mult de tot, și de exemplu, SRI obișnuită în cazul în care 2 autoturisme pe an să fie alocate, și că este bun, astfel încât oamenii spun că lucrează la astfel de instalații, mașini fără probleme cumpărate de la sistemul militar a fost distribuit, ofițeri, dacă Am servit în străinătate, că prea fără nici un fel de cumpărare masina Aprox, platind bine acolo.

Înțeleg. Dacă de la astfel de poziții, atunci da. Abundența este ca într-un anecdot despre Hrușciov, care a fost dat afară și nu putea cumpăra caviar din magazin. Aici, spun ei, a meritat să plece, de îndată ce caviarul sa terminat ... Oh, cum am visat să fiu o companie sovietică la o astfel de companie, și nu într-un institut de cercetări putred de inginerie contabilă în distribuție ...







Trimiteți-le prietenilor: