15 Motive pentru a începe să faceți mersul în stil scandinav

15 Motive pentru a începe să faceți mersul în stil scandinav

Menținerea corpului în stare bună înseamnă să arate bine și să fie sănătoasă. Du-te la sala de sport, începe ziua cu jogging sau se angajeze în unele alte activități a devenit la modă. Oamenii experimentează, încearcă ceva nou, aproape și confortabil, potrivit gusturilor lor. O să vă spun despre mersul nordic - dacă nu vă place să alergați și plimbările obișnuite vă par plictisitoare, atunci mersul în stil scandinav va deveni "mijlocul de aur".







Această imagine a căzut în inima mea. Era ceva ușor, puțin perceptibil în mersul lor. În ciuda vârstei lor - cam 70 de ani - au mers foarte viu, au stat de vorbă între ei fericit, fără să-și bată suflul, și au fost învăluiți în senzații de adevăr, fericire, bucurie de mișcare. Am decis: mă voi întoarce la Moscova și cu siguranță o să încerc. Nu mai repede decât să fii făcut. M-am întors și am găsit în instructorii Krylatskoe, care au arătat tehnica însăși și i-am dat imediat "bastonul drept" în mână.







Tehnica de mers pe jos scandinave poate fi comparată cu schiul, dar cu lipsa schiurilor și prezența bastoanelor, ceea ce vă permite să practicați acest sport în timpul verii. De fapt, a fost propus de Finn Mark Cantan în anii '90 pentru schiori, astfel încât să nu-și piardă forma în sezonul cald.

Stickurile sunt folosite special, nu schi. Acestea sunt de două tipuri: fixe și telescopice, pentru ajustarea pentru creștere. Și acest lucru este foarte important, deoarece lungimea greșită a bastoanelor poate supraîncărca mușchii. Pentru lecții, se recomandă să purtați pantofi confortabili pentru a evita stresul asupra articulației genunchiului, precum și din motive de siguranță. În timpul mersului, este necesar să se monitorizeze corectitudinea tehnicii: bastoanele, picioarele, respirația și mâinile nu ar trebui să fie îndoite la cot.

În ce mod acest tip de activitate afectează corpul și care este unicitatea acestuia?

15 "PENTRU" Mersul scandinav

Încercarea de noi este întotdeauna utilă - este o căutare fără sfârșit a dvs. și a capacităților dvs. Poate că asta este exact ceea ce ați căutat de mai mulți ani. Ascultați-vă corpul, întotdeauna vă indică direcția corectă.

Îți plac textele noastre? Alăturați-vă în rețelele sociale pentru a fi conștienți de toate cele mai recente și interesante!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: