10 fraze care resping clienții

10 fraze care resping clienții

Această frază vă pune imediat într-o poziție de scuze și dacă o persoană nu a crezut anterior că îl distrageți, el începe să gândească așa. Dacă nu oferiți nimic util și valoros - nu contactați deloc. În caz contrar - nu vă faceți timp, ci încercați să ajutați, încercați să rezolvați problema. Clientul nu trebuie să creadă că îl distragi sau îi pierzi timpul.







2. Aș dori / Am nevoie de ...

În procesul de cumpărare, oamenii nu-ți pasă de nevoile și dorințele tale. De ce ai nevoie de clientul nu-i pasă - trebuie să-și rezolve problema. Vorbește numai despre ceea ce vrea sau are nevoie de client.

3. Poți avea încredere în mine.

Această expresie este o ștampilă. Ea dorește imediat să răspundă: "De ce?". Această frază este folosită de majoritatea celor care vinde foarte greu și de cele mai multe ori ceea ce nu aveți nevoie.







4. Pentru a fi sincer ...

Ea dorește imediat să răspundă: "Ai mințit înainte?".

5. Aveți bani pentru asta?

Sau: vă puteți permite? O întrebare similară, ridicată pe frunte, cauzează respingerea. Bineînțeles, chestiunea banilor este importantă, dar este prea devreme să o ridicăm.

6. Este foarte simplu (inteleg) ...

Cel mai adesea folosim această expresie, dacă clientul întreabă: "Nu înțeleg asta și asta. “. Puteți simți că întregul proces de deservire / primire a produsului este foarte simplu. Dar dacă clientul nu-l înțelege imediat (și nu trebuie să), după această frază, se va simți cu siguranță prost.

Încercați să nu folosiți jargonul și cuvintele care se aplică numai în zona dvs. și nu sunt folosite frecvent în viața de zi cu zi. Nu știi la ce nivel va veni clientul, poate că se confruntă cu acest lucru pentru prima dată și astfel de cuvinte și expresii îl vor înstrăina.

8. Dar asta nu e tot ...

Asemenea standardizări împiedică toți cei care au urmărit "magazinul pe canapea".

9. Ce vrei?

În cazul în care clientul este primul care intră în contact, o astfel de formulare este "nesoluționată". Încearcă să folosești fraze mai moi.

10. Vă recomand ... (sau aș recomanda-o)

Cauzează gânduri negative: eu știu eu ce vreau. Această frază poate fi utilizată cu clienții pe care îi cunoașteți deja și cu care aveți deja comunicare, el însuși vă solicită această recomandare. Cu un nou client este mai bine să lucrezi la contrast și comparație.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: