8 Energie și cum să o salvați

Energie și cum să o salvați

Vești bune - aveți nevoie de copii sănătoși și fericiți

8 Energie și cum să o salvați

La un moment dat am locuit într-un sat de coastă din Papua Noua Guinee. Copiii locali nu locuiau cu părinții lor, dar în orice casă le plăcea și au venit și au plecat la voință! Copiii în vârstă de 10 ani purtau copii în brațe și se ocupau de foc, unde se gătea cina. Până la vârsta de paisprezece ani, acești copii au făcut toată munca pentru adulți, erau încrezători în sine și erau mândri de realizările lor! Ca începător, am devenit ceva de atracție locală, așa că o duzină de copii dormeau pe veranda mea. Când am avut un atac de diaree tropicală în miezul nopții, trebuia să trec peste niște corpuri de culoare maro, ca și cum aș merge pe un covor viu!







Mi-a dat seama că este foarte ușor să fii părinte, pentru că toți sătenii și-au împărțit între ei îndatoririle și plăcerile. Putem spune că toți adulții locali erau părinți.

În societatea occidentală, nimeni nu va dori să împartă cu dvs. responsabilitățile părintești și nu este sigur pentru copii să se mute din casă în casă!

Nu este surprinzător faptul că fiecare dintre noi consideră că ar trebui să existe o „Supermom“ sau „Superpapoy“ și numai pentru a satisface toate nevoile copiilor: pentru a se distra, de a preda, dragoste și dezmierdare, hrana pentru animale, băutură, îmbrăca, se spală și pază. Dacă stați acasă cu copii, atunci cu siguranță vă simțiți obosiți de îngrijorările dvs. din casă. Poate crezi că mâinile tale sunt legate și ești lipsită de o companie adultă. De aceea mulți părinți - mai ales dacă au doi sau mai mulți copii sub vârsta de cinci ani - se confruntă permanent cu oboseală, iritație și probleme de sănătate cronice.

Când părinții sunt fericiți, sănătoși, liniștiți și au mulți prieteni, pot împărtăși fericit acest lucru cu copiii lor. Dar, dacă simțim oboseală, suprasolicităm, suntem bolnavi și suferim de singurătate, mai devreme sau mai târziu ni se pare că copiii sunt o amenințare și se transformă în rivali în lupta pentru supraviețuire. Această situație vă poate afecta, căsnicia și siguranța copiilor dvs.

Părinții care se confruntă permanent cu stresul ating un anumit punct atunci când nu mai pot îndeplini responsabilitățile părintești. Este foarte important să înveți să ai grijă de tine - numai cu această condiție vei deveni o mamă sau un tată bun. Copiii dvs. vor să vă vadă fericiți și sănătoși. Din acest mic capitol veți învăța cum să vă relaxați și să restaurați energia.

Fiecare dintre noi are nevoie de "combustibil"

Adesea întâlnesc părinții care nu înțeleg de ce nu pot face față copiilor. Ei așteaptă rezultate supraomenești, fără să-și dea seama că oamenii au nevoie și de "combustibil". Oamenii nu sunt doar alimentați de calorii alimentare - obținem energie prin iubire, aprobare, atingere și comunicare cu alte persoane.

Fiecare persoană cu care vă întâlniți sau vorbiți, sau vă ia energia, sau vă dă a ta. Prin urmare, unii oameni sunt numiți "vampiri". Și de aceea noi, ca un foc, ne temem să sunăm niște cunoștințe și suntem gata să mergem cu mașina o oră pentru a vedea pe alții - comunicarea cu care ne dă bucuria.

Copiii își împărtășesc energia cu noi, dar în majoritatea cazurilor părinții trebuie să "reîncarce" copiii. Prin urmare, atunci când o singură sursă de energie se termină, trebuie să se întâmple ceva.

8 Energie și cum să o salvați

Simți întotdeauna o lipsă de energie? "Combustibilul" dvs. este întotdeauna la zero?

Din anumite motive, tratăm corpul nostru ca o mașină - o duzină de benzină, anvelope cu jumătate de viteză, inspecția vehiculelor numai în caz de defecțiune!

Uită-te mai atent la prietenii tăi. Poate că unul dintre ei ajută la reînnoirea sau, dimpotrivă, epuizează sursa energiei tale. Veți înțelege că unii dintre "prietenii" dvs. sugerează pur și simplu energie, fără a oferi nimic în schimb. Deci, e timpul să găsim noi prieteni! Oamenii care au adus o dată bucurie (inclusiv părinții!), Pot deveni în cele din urmă o sursă de emoții negative! Dacă doriți, puteți încerca să schimbați modul în care comunicați cu oamenii pentru a restabili fluxul de energie pozitivă.

"Bună, dragă, am avut o zi groaznică!"

- Și am avut o zi minunată. Acum vă spun.

"Astăzi sunt doar probleme în birou".

"Ei bine, puteți să-mi spuneți, dar să ne gândim unde să mergem în vacanță".

Aceasta este o strategie subtilă - arată un simț al umorului și vei face viața mai ușoară pentru tine și pentru interlocutorul tău!

Douăzeci de părinți sub conducerea mea timp de câteva ore au venit cu modalități de a restabili energia. Avem multe idei minunate:

• Pretindeți-vă că ați fost născuți pentru a purta copii și ei vă vor lăsa în pace.

• Când partenerul dvs. revine de la serviciu, petreceți 10 minute cu el - schimbați vestea bună, stați împreună. (Dacă copiii pot sta liniștit, lăsați-i să se afle în aceeași cameră, dacă încep să facă zgomot, trimiteți-i în altă cameră.)

• Dați copiilor o jumătate de oră de atenție maximă în fiecare zi - în loc să vă petreceți orele cu reticența de a vă distrage de la afacerile lor. Lăsați copiii să vină cu ce vor să joace și ce să facă în acest moment. Ei vor astepta cu nerabdare treizeci de minute!

• Gatiti-va alimentele preferate in loc sa mancati tot timpul.

• Ascultați muzica preferată.

• Comunicați mai des cu alți părinți.

• Când vorbești cu un partener, îți exprimi în mod clar dorințele - poate vrei afecțiune, sex sau poate doar socializare. Încercați să înțelegeți și să vă avertizați reciproc dorințele. Dacă vorbim de obicei pentru a ușura tensiunea, încercați să vă masați unul pe celălalt. Și invers - dacă preferi intimitatea fizică, încearcă să vorbești.

• Păstrați o carte interesantă pe mâna pentru a vă distrage atenția înainte de a merge la culcare sau după cină.







• Nu vă fie teamă de a cere sprijin și ajutor - la vecini, clinici pentru copii, centre de fitness (cluburi mici în special, non-profit), cluburi sportive, playgroups și grădinițe, de formare pentru părinți.

8 Energie și cum să o salvați

• Când copilul se află într-o grădiniță sau cu o bona, nu vă grăbiți direct la magazine sau să lucrați - dedicați-vă acest timp pentru dvs.

• Amintiți-vă - ordinea ideală în casă numai pentru găuri și mumii egiptene. Dacă aveți copii mici, uitați de comandă pentru următorii câțiva ani! (Doar în caz, puneți un aspirator la intrare și spuneți oaspeților: "Și am fost pe punctul de a începe curățarea!")

• Evidențiați un colț al copilului în casă unde nu există obiecte de valoare, iar suprafețele și mobilierul pot fi curățate cu ușurință. Apoi nu trebuie să repetați o mie de ori pe zi "nu puteți", "nu atingeți", "nu vă urcați!"

• Lăsați-vă locuința să aibă un colț frumos și curat (de exemplu, dormitorul) unde copiii nu au voie să se joace - pentru a vă putea relaxa într-o atmosferă plăcută.

• Vorbiți, rezolvați problemele, faceți planuri în sufragerie, ședinți față în față, în timp ce copiii sunt implicați în afacerile lor. Niciodată nu se certa în pat! Pat - pentru lucruri mai plăcute.

Uneori, nou-născuții nu se obișnuiesc imediat cu mama, iar hrănirea și schimbarea scutecelor se transformă într-o luptă, provocând probleme și inconveniente mamei și copilului. Într-un spital, a fost dezvoltat un program care permite mamei și copilului să "facă prieteni". Programul este minunat în simplitatea sa și reflectă esența relației dintre copii și părinți. Personalul spitalului a realizat că mama și copilul se află într-un cerc vicios. Problema a fost rezolvată astfel: mama mea stătea pe podea pe pernă, tatăl meu stătea în spatele scaunului. Tatăl a masat ușor umerii mamei sale și sa întors astfel încât sa relaxat. Mama a ținut copilul în brațe și la mângâiat și, uneori, a îngrijit. În cazul unei mame singure, rolul tatălui a fost efectuat de un medic de sex masculin. Dacă tatăl suferea de stres, fizioterapeutul la făcut un masaj relaxant.

Natura unică a atingerii permite unei persoane să se relaxeze și să uite de tensiune, să infuzeze energia și să aibă încredere în abilitățile sale. Adesea subestimez eficacitatea masajului - dar nu actioneaza mai rau decit tranchilizante!

Dar nu am timp!

Părinții sunt cei mai expuși stresului, care își înființează baruri umflate și își împing dorințele la cel mai înalt nivel. - Dar doctorul, nu înțeleg nimic.

Tocmai am terminat să fac reparații în camera de oaspeți și am făcut o prăjitură pe trei nivele pentru petrecerea lui Tyson și brusc am avut o durere de cap teribilă. Raportează-mi o pastilă, altfel nu voi putea să coasă rochia lui Darlene - ea merge la disco! "

De fapt, părinții au doar trei îndatoriri simple și sunt la fel de importante:

• Aveți grijă de voi;

• să aibă grijă de relația cu partenerul;

• Aveți grijă de copii.

Anterior, dintr-un anumit motiv, sa crezut că părinții ar trebui să facă sacrificii și să pună mai presus de toate interesele copilului. Nu este surprinzător faptul că mulți tineri în general nu doresc în general să aibă copii. Părinții care de dragul copiilor complăcea în tot ceea ce, mai târziu, de multe ori adormi reproșurile: „După tot ce am făcut pentru tine ...“ sau „V-am dat cei mai buni ani din viata mea,“ Acești părinți simt că copilul ei ar trebui, și să provoace are un complex de vinovăție. Dar trebuie să înțelegeți că, ridicându-vă un copil, nu-i faceți o favoare - o faceți pentru voi înșivă.

Aveți grijă de tine și iubiți partenerul dvs. la fel de important ca și îngrijirea copilului. Dacă vă iubești pe voi înșivă, veți găsi fericirea și capacitatea de ao împărtăși cu alții - pentru a da cele mai bune și pentru a vă bucura de viață.

Îngrijirea partenerului vă va ajuta să înțelegeți că, în ochii unui soț, nu sunteți doar o gospodină sau o mașină pentru a face bani, ci și o persoană apropiată și iubită. Veți avea un sentiment de stabilitate, puteți să vă relaxați, dar în același timp să vă dezvoltați și să vă schimbați pentru a nu pierde interesul și gustul pentru viață.

Îngrijirea copiilor provine din aceste două condiții - dacă vă simțiți că educația copilului - unul dintre obiectivele dvs. de viață, ai grijă de tine și de un iubit-o și prietenii să sprijine și să aprecieze inițiativa dumneavoastră, vă va fi ușor să aibă grijă de copii. Sursa dvs. de energie va fi întotdeauna plină, iar copiii nu vor avea nimic de îngrijorat! Sfârșitul predicii.

Învață să spui "nu" - tehnica "refuzului moale"

Din fericire, mama lui, Ellie, a găsit recent o modalitate de a face față unui mic monstru. În primul rând, știe că toți copiii din această vârstă se comportă astfel - este normal și va trece în curând. În al doilea rând, ea a stăpânit doar tehnica "refuzului moale" - și a devenit un Supermama invincibil!

Ellie se uită la fel cum alte mame se luptă cu copiii și se aruncă literalmente cu o iritare în creștere:

Vreau o jucărie! Nu, nu este.

Vreau o jucărie! Nu!

Vreau o jucărie! Vreau o jucărie! Vreau o jucărie!

Mamele care se confruntă cu iritare și stres și supărat pe ei înșiși - ar trebui, pentru că ei trebuie să coboare la nivelul de tipete-flushed de doi ani și să le înece în scopul de a obține lui!

Ellie o face diferit. Pur și simplu spune "nu" - foarte liniștită (Ellie știe că copiii au o ureche minunată). Dacă Jerrem nu se calmează, ea repetă respingerea - la fel de ușor și simultan relaxează umerii și întregul corp (a durat câteva ore pentru a stăpâni această abilitate). Dacă Jeremy începe să țipă - mai ales într-un loc public - Elli arată cum îl prinde într-o armă și îl trage în mașină și, în același timp, se relaxează și zâmbește singur. Ea îi controlează sentimentele, nepermițându-i lui Jerrem să preia controlul asupra lor. Din când în când, este foarte tentat să strige la copil, dar merită să ne imaginăm cum Jerrem se va bucura de victoria sa, iar dorința de a se desprinde ca o mână înlătură.

Ellie este chiar puțin cam confuză: de îndată ce a învățat abilitatea de a "refuza moale", Jerrem a oprit-o.

Nutriția și comportamentul copilului.

Imaginați - este necesar să schimbați dieta copilului și el va avea un timp mai bun la școală, va deveni mai echilibrat, mai mult conținut și va începe să se comporte mult mai bine. Acesta este adevărul. Știți că dieta săracă este principala cauză a criminalității infantile? O nutriție adecvată vă va ajuta și voi - vă veți simți mai bine, veți simți o grămadă de energie, veți pierde în greutate, fără a reduce cantitatea de porții.

Uneori, cel mai important lucru este să te întorci la surse. Nutriția este sursa principală Este foarte important ce și când îți hrănești copilul: are un efect profund asupra psihicului său.

Iată recomandările principale.

2. MĂSAȚI ÎNAINTE DE A FACE CU TINE. Cel mai important lucru este micul dejun! Micul dejun oferă energie pentru întreaga zi. Pranzul și cina dense satura corpul cu substanțe nutritive, dar energia este irosită. Micul dejun ar trebui să fie principalul aport alimentar - acest lucru va preveni obezitatea, deoarece nutrienții intră imediat în sistemul circulator. În cazul în care un copil sau o cină adult mese, apoi se așază pe canapea sau se duce la culcare, calorii transforma într-un strat de grăsime. Puteți mânca cât doriți, numai într-un alt mod, distribuind cantitatea mâncată între mese - și scăpați de greutatea excesivă.

Vă sugerăm un mic experiment. In fiecare zi, timp de două săptămâni, lăsați copiii pentru micul dejun Alimentele bogate in proteine ​​- oua, omlete, carne sau pește. (În cazul în care copiii sunt whining care nu doresc să mănânce - mai puțin să le supraalimenta la cină) vei vedea că acestea vor începe în curând să se comporte într-o mai echilibrat și calm în școală și acasă.

4. AVERTITATI ADITIVII ARTIFICIALE, DURATE SI CHIMICE. Aditivii artificiali și coloranții au un efect complex și individual asupra copiilor.

Copilul dumneavoastră poate răspunde în mod individual la anumite alimente, dar unele suplimente nutritive sunt dăunătoare pentru toți copiii. Este necesar să se reducă consumul de zahăr la micul dejun și masa de prânz. Tartracina (E102), conținută în produse galbene, face copiii în special hiperactivi - pot fi purtați ore întregi! Fosfații (găsiți în produsele semifabricate - câini calzi, hamburgerii, brânză topită, supe instant și sosuri) produc, de asemenea, efecte imprevizibile.

Cel mai simplu și cel mai eficient mod de a ajuta copilul - să-l hrănească mic dejun sănătos, apoi în timpul zilei copilul pur și simplu nu vrea să mănânce junk food. În cazul în care copiii vor vizita prieteni ai căror părinți trăiesc încă în anii cincizeci și sifon umplute copii, prăjituri, înghețată și bomboane, în mod corespunzător hrăni copiii lor înainte de a pleca, și atunci ei nu doresc atât de dulce!

Nu întoarceți nevoia de a mânca chiar în obsesie. Încercați să păstrați în frigider numai produse utile - atunci când copiii se înfometa, pur și simplu nu vor avea de ales! Și din când în când, stricați copiii cu delicioase.

8 Energie și cum să o salvați







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: