Vyacheslav Fetisov - biografie scurtă, fotografie, video

Fetisov Vyacheslav Alexandrovich (20.04.1958) - legendarul jucator de hochei al URSS si Rusia, campion olimpic de doua ori. Șapte ori a câștigat campionatele mondiale de aur, de două ori a ridicat deasupra capului Cupa Stanley. A intrat în echipa simbolică a celor mai buni jucători de hochei din lume ai secolului. După terminarea carierei sportive, a intrat în politică.

"Tot ceea ce am obținut în viață este mulțumită tatălui meu. A ridicat un om în mine. Ma adus la hochei. Nu a fost niciodată mulțumit de jocul meu, așa că am încercat să fac mai bine și mai bine "

Carieră sportivă

În partea principală a CSKA Fetisov a fost adoptată în 1975, după care a împlinit vârsta de 18 ani. La început, poziția sa în echipă nu era stabilă și deseori rămânea pe bancă. A fost chiar un moment în care a fost trimis la echipa de tineret pentru a obține mai multă experiență. Dar, după aproximativ doi ani, Fetisov nu a devenit doar principalul "om al armatei", ci și liderul echipei. Și în sezonul celui de-al 77-lea, Fetisov a câștigat pentru prima oară medaliile de aur în campionatul URSS. În toate, el a obținut acest rezultat în cariera sa de 12 ori. În campionatul național, Vyacheslav a petrecut 480 de meciuri și a marcat 153 de goluri.

Pentru echipa națională a URSS, a început să apară în același an 1977. Și în primul sezon a fost recunoscut ca fiind cel mai bun apărător al echipei naționale. A interpretat în troica legendară împreună cu Igor Larionov și Alexei Kasatonov. Conduceți de liderii lor, echipa URSS a câștigat de două ori la Jocurile Olimpice și a câștigat de șapte ori la Campionatele Mondiale.

"În URSS, am fost plătiți foarte bine pentru protejarea onoarei țării de gheață. Dar aceste câștiguri păreau ridicole în comparație cu NHL. Iar Uniunea a fost o practică foarte proastă. După terminarea carierei sportivilor, oamenii au aruncat pur și simplu la bord. Așa că am decis să merg în Occident pentru a-mi câștiga bătrânețea. În plus, în acel moment, am câștigat tot ce pot. Am vrut noi provocări "

În 1989, Vyacheslav Fetisov a luat cea mai dificilă decizie din viața sa. El a vrut să meargă în străinătate și să joace într-un club NHL. Înainte de Fetisov, niciunul dintre jucătorii sovietici nu a făcut asta. Această decizie a fost luată ostilă de conducerea clubului, a sportului și a țării. Fetisov a descurajat, apoi a amenințat, apoi a început să repare diferite obstacole. Dar Vyacheslav totuși a plecat.

În NHL Fetisov a jucat pentru două cluburi - "New Jersey Devils" și "Detroit Red Wings". A jucat în Vest timp de aproape 10 ani și în acest timp a câștigat de două ori Cupa Stanley.