8 designeri ruși de jucărie

8 designeri ruși de jucărie

Vasily Perfiliev,
Anastasia Shcherbakova

Când am început, mulți au spus că nu sunt competitive, cauta similitudini cu jucării alte branduri, a afirmat că în Europa și cu atât mai mult nu facem nimic. Dar am știut cu siguranță: ceea ce facem este produsul potrivit și de înaltă calitate. Avem ideea noastră și stilul nostru propriu - a funcționat. După ce am participat la cea mai mare expoziție europeană de la Nürnberg, am fost convinși că trebuie să continuăm afacerea.







8 designeri ruși de jucărie

Mai întâi veni cu ideea unei jucării, facem schițe pe hârtie. Din mai multe schițe selectăm cele mai bune. Apoi trageți desenele de pe computer. Se întâmplă, se întâmplă foarte repede (de regulă, acestea sunt cele mai bune jucării), dar se întâmplă - sunteți angajat timp de câteva luni și nu obțineți un rezultat bun. Apoi, facem un prototip, studiem forma, culoarea și lucrăm la erori. Lăsând întotdeauna copiii să joace o jucărie nouă pentru a vedea cum funcționează, acesta este cel mai interesant moment. După corectarea tuturor deficiențelor și a testelor, oferim jucăriilor producție. Producerea lotului durează 90 de zile. Stilul de grafică este foarte important. Poate fi urmărită în toate jucăriile noastre.

Începând cu afacerea noastră, am creat un mic atelier de lucru la Moscova. A început să producă runde mici. Când și-au dat seama că era timpul să ne extindem, am început să căutăm o fabrică care să aibă echipamente adecvate și să îndeplinească toate cerințele noastre. Acum, în atelierul nostru din Moscova se produc prototipuri, iar circulația se află la cea mai bună fabrică de jucării din lemn situate în Ningbo (China) ".

8 designeri ruși de jucărie

Mass-media occidentală scrie despre fată Santani din Rusia, care produce jucării "ultra-realiste". Animalele de blană asemănătoare blănii create de un fan al "Lovecraft", anime și, probabil, seria "Jocul Tronurilor". Curând Santani promite să deschidă propriul magazin de pe Etsy, dar între timp vinde jucării prin intermediul grupului „VKontakte“ și un magazin din Moscova.

Păpuși Ozozo

"Pentru noi, designul jucăriilor este o modalitate de a distrage atenția de la activitatea principală, producția de îmbrăcăminte pentru copii. Visați și transformați-vă într-un copil adult.







8 designeri ruși de jucărie

Industria jucăriilor? Putem spune că nu există așa ceva în Rusia. Este mai ușor să aduceți ceva din China și să-l vindeți decât să inventați și să organizați producția în țara dvs. de origine. Prin urmare, dacă daredevils apar pe piață, ele sunt aproape imediat vizibile și audibile. Trăim cu mare respect persoanele implicate în producția de produse de calitate în Rusia.

În vânzări, ca întotdeauna, problema principală este prețul. Nu toți își imaginează cât de mult timp și bani au nevoie să-și petreacă pentru a produce ceva calitativ, emoțional și interesant în Rusia. De îndată ce astfel de oameni încearcă să facă ceva cu mâinile lor, problema prețului lor dispare. În ultimii 20 de ani în Rusia pe rafturile magazinelor, a fost practic bunuri ieftine și discutabile din China, astfel încât respectul pentru manopera de calitate nu este deloc adus în același mod. Și în China se poate face bine, ca și în alte părți, dar pentru o remunerație adecvată.

În ciuda complexității activității de cusut, cu fiecare lună crește numărul de iubitori de jucării și îmbrăcăminte. Mă bucur că noi magazine deschise ale formatului nostru, de exemplu, ponaroshku-store.ru, babyswag.ru, fivekids.ru, kosmonavt-shop.ru și jupon-pantalon.ru. Și tendința de apariție a unor astfel de magazine este încurajatoare, nu numai la Moscova și Sankt-Petersburg, ci și în alte orașe rusești ".

Jucarii moi Fedor si papusi din portelan Space Girls

8 designeri ruși de jucărie

"Fedor Toy a apărut ca o continuare a dragostei mele mari pentru jucării. Prin educație, sunt arhitect, dar în cea mai mare măsură am fost întotdeauna fascinat de design, grafică, ilustrație și nu planificare urbană. Întotdeauna am fost inspirat de modele tradiționale rusești, basme și personaje tradiționale ruse, împreună cu jucării de design de origine scandinavă.

Inițial, am făcut eu toate jucăriile. A luat-o de la prima la ultima cusături, a căutat pânză și cârpe pentru haine pentru păpuși și chiar a tăiat primele cutii cu un cuțit proeminent. Acum am o asistentă, o croitoreasă frumoasă care ajută să facă față afluxului de interese și cererii pentru jucăriile mele. Recent, prietena mea Lisa Smirnova a apărut în Fedor Toy. Vrem să dezvoltăm în mod activ jucărie Fedor, nu numai pentru a face jucării. Este interesant să lucrăm cu noi materiale, forme, stiluri, schițe de schimb și schițe.

8 designeri ruși de jucărie

Bineînțeles, puteți pune producția pe flux, alegeți o cârpă ieftină, oțiviți sigiliile în mii și sunteți de acord cu vânzarea în primul magazin care sa întâmplat. Dar noi nu facem și nu vom face asta. Este important pentru noi ca jucăriile să fie plăcute la atingere - de aceea le facem din bumbac italian. Nu suntem atrași de tăierea cu laser cu o margine arsă - prin urmare, meșteșugurile din lemn sunt tăiate manual. Acest lucru costă, de asemenea, bani.

Din păcate, publicul rus nu este încă pregătit pentru astfel de jucării. Toți sunt obișnuiți cu piața maselor anti-estetice. Cumpărătorul este mai ușor să vină la o condiție "Lumea copiilor" și să plătească pentru un plastic roz. Mulți ca munca noastră, dar după ce au aflat că nu sunt 200 de ruble, dar 2000, oamenii fug. Deși în aceeași seară aceștia părăsesc aceleași 2.000 de ruble pentru cină într-o cafenea. Mulți încă nu știu cum să aleagă pentru ce să plătească. "

Jucarii din lemn Fanfan







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: