5 sfaturi despre cum să evitați exacerbarea psoriazisului la sfârșitul iernii, viața sănătoasă, sănătatea, argumentele și

De ce există o exacerbare?

De obicei, simptomele de psoriazis nu sunt exacerbate fără motiv: există întotdeauna declanșează. În primul rând, imunitatea este slăbită. Hipotermia, deficit de vitamina, împreună cu stresul, mediu sărac și dieta săracă conduce la faptul că spre sfârșitul iernii, proprietățile de protecție ale organismului este slabă.







A doua provocare - este alcool, care în timpul sărbătorilor de obicei curge ca apa. Între timp, alcoolul este contraindicat la pacienții cu psoriazis, chiar și în cantități mici. Băuturi alcoolice agrava psoriazis, provoca „focar“, a bolii, ceea ce duce la răspândirea plăcilor psoriazice și să faciliteze tranziția de psoriazis într-o formă fără complicații în psoriazis eritrodermic.

5 sfaturi utile pentru cei care au psoriazis

Tratamentul psoriazisului necesită multă răbdare și diligență pentru pacient. Scopul este de a traduce boala într-o formă "de dormit".

1. Tratați cu mare atenție alegerea tratamentului. medicamentele care suprimă imunitatea, care includ creme hormonale pe scară largă, ar trebui utilizate exclusiv sub supravegherea unui medic.

Pentru a controla în mod independent psoriazisul, medicii recomandă medicamente non-hormonale, cum ar fi, de exemplu, aerosolul Skin-Cap. În compoziția sa - Activated pritition de zinc - această substanță ajută la eliminarea manifestări neplăcute ale psoriazisului: reduce inflamația și mâncărime, îmbunătățește aspectul pielii. În orice caz, înainte de începerea tratamentului, este necesar să vă amintiți contraindicațiile existente și să citiți instrucțiunile de utilizare.

2. Nu utilizați remedii populare necontrolate pentru tratamentul psoriazisului. În cel mai bun caz, veți pierde timpul și banii pentru nimic și, în cel mai rău caz, veți dăuna corpului.

3. Nu neglijați procedurile de fizioterapie. în special, terapia cu lumină. Mai ales în sezonul toamna-iarnă.







4. Amintiți-vă: pacienții cu psoriazis sunt folositori să petreacă ceva timp la soare. Prin urmare, dacă există posibilitatea de a scăpa timp de cel puțin două săptămâni de iarnă de Rusia în regiunile calde, acest lucru va fi benefic pentru corpul vostru.

5. Este necesar să urmați o dietă. care vizează menținerea corectă a echilibrului acido-bazic în organism. Dieta ar trebui să fie de 70-80% din produsele care formează alcaline și numai 20-30% - de produse care formează acid. Prin produsele schelocheobrazuyuschih includ aproape toate fructele suculente, cu excepția afine, coacăze, prune mari, prune și afine. Produsele care formează acid conțin proteine, amidon, zaharuri, grăsimi și uleiuri. Acestea includ carne, cereale, brânză, zahăr, cartofi, fasole, unt și ulei vegetal, cremă și produse din carne. Eliminați alcoolul, minimizați consumul alimentelor care conțin proteine, amidon, zaharuri, grăsimi și uleiuri.

Cine este la Marea Moartă, toată lauda, ​​spunând noroi și apă acolo ajutor foarte bun. Dar cine nu ajunge acolo din diferite motive, nu dispera, avem de asemenea suficientă apă și noroi - sunt în multe sanatorii din Rusia. Am fost tratat în Crimeea, noroi Saki pe ele, în ultimul an nu sa întâmplat să meargă și a fost agravarea, a trebuit să fie tratate medikomentozno - injectii de vitamina B, vitamina Berokka unguent Rederm acum se simt bine, pielea este curat.

Ajută-mă sau ajută-mă, te rog, la mine foarte mult timp o psoriazis de o parte pilară a capului. Timp de mulți ani, am suferit, și a mers la medicii și au încercat o mulțime de lucruri nu ajuta. Nici doctorii nu pot ajuta. Înainte de ultimul an, unguentul mamei mele m-a adus și, pe un miracol, psoriazisul a început să dispară. Am fost fericit îngrozit și dimineața și seara și m-am bucurat. Dar nu pentru mult timp, psoriazis intr-un fel a aparut pe abdomen, între sâni, la genunchi (un pic), pe coate, atunci când frotiu, sunt patch-uri doar albe de piele (sau sub piept doar puncte albe), ca o oprire - roșu și dacă mă zgârie - decojite. Nu știu ce să fac, ar fi mai bine să rămână pe cap. Obișnuiesc să fiu isteric când mă uit la stomacul meu. La mine, o astfel de senzație care trece sau are loc într-un singur loc - apare în altul și la ce, dacă nu, pete - și va apărea în vechime. Vreau să încerc Xamylol. Citiți recenzii pozitive. Te rog spune-mi cum să-l curățați cel puțin pe stomacul meu, am 20 de ani, este doar de nesuportat, dintr-o dată voi purta un costum de baie nu va separa. Ajutați-vă, spuneți sau spuneți că frotiul poate încă să comprimă ce să bea?

Probleme actuale

popular

Care este cel mai corect sistem de evaluare din școală?

Cele mai interesante din regiuni

Pentru a închide notificarea, glisați-o cu degetul spre stânga

Nou pe AIF.ru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: