Ultimile minute ale meciului cu cuvintele jucătorilor noștri au pierdut vdevyaterom - ziarul rusesc

Pentru a vedea raportul de fotografie al lui Ilya Zubko

Ieri, echipa națională de fotbal a Rusiei a avut loc cel mai important meci în acest an. Într-un oraș mic din Maribor, o echipă internă condusă de Guus Hiddink a contestat dreptul de a merge la Cupa Mondială din Africa de Sud cu echipa slovenă.

Vedeți povestea foto a lui Konstantin Zavrazhin

Erau trei fii ai tatălui, doi inteligenți, al treilea - un jucător de fotbal. "

O aterizare serioasă a 1.500 de fani ai Rusiei a aterizat chiar în Slovenia. Sectorul fanilor ruși a fost condus de președintele rus Dmitri Medvedev, care a găsit timp în programul său aglomerat de a sprijini personal jucătorii. Alături de șeful statului, numeroși politicieni ruși, oameni de afaceri, inclusiv ministrul sporturilor și șeful Uniunii fotbalului rus, Vitaly Mutko, au fost văzuți pe trotuar.

Nu este un secret faptul că, în afară de prestigiu, obținerea numărului de participanți la Cupa Mondială oferă dividende bune.

Deci, în opinia lui Vitaly Mutko, în cazul succesului echipei naționale, Uniunea Internațională de Fotbal a așteptat aproximativ opt milioane de euro.

Din acești bani, ponderea jucătorilor de fotbal este de 100 de mii pe frate, fără a lua în considerare bonusul pentru fiecare meci al rundei de calificare. Banii rămași ar merge pentru a stimula echipa națională, să plătească pentru zboruri, cazare, rezervând o bază în Africa de Sud.

Din primele minute ale slovenii din drepturile proprietarilor cu capul înainte s-au grabit la poarta lui Igor Akinfeev. Uneori era foarte periculos. Deci, în al patrulea minut Nilivoe Novakovic folosit atelajului apărătorilor noștri și mi-a venit unu la unu cu portarul rus. Se pare că scopul a fost inevitabil, dar Akinfeev a salvat miraculos echipa! După alte cinci minute, Serghei Ignashevich aproape tăiat mingea în plasa lui după lumbago de pe flancul. În acest moment pentru Rusia a jucat barul.

Și despre a noastră? În atac, rușii nu au reușit.

Una dintre cele mai proeminente figuri din domeniu, în prima jumătate a anului și a fost în vârstă de 44 de ani, arbitrul norvegian Terje Hauge. Judecătorul a stabilit orice încălcare. deși, mai ales de la jucătorii echipei noastre. Ca urmare, în minutul 25 cartonașul galben a fost arătat și lui Diniyar Bilyaletdinov. În minutul 35 avantajul echipei slovene a fost aproape copleșitor. Alte câteva momente i-au risipit pe Novakovici.

Se părea că, pe baza primelor 45 de minute ale jocului, scorul de pe tabloul de bord va rămâne legat. Din păcate, "un gol în vestiar" cu un minut înainte de fluierul a fost construit Zlatko Dedich. Scorul a fost 0: 1 după ce prima repriză nu a fost potrivită echipei rusești. A fost o speranță că Guus Hiddink va putea să găsească cuvintele potrivite în vestiar și să-și scuture echipa.

A doua jumătate a început cu două substituții. Pavlyuchenko și Yanbaev au părăsit terenul. În schimb, antrenorul olandez al rușilor a eliberat Alexander Kerzhakov și Serghei Semak.

Un număr mare de erori ne-au împiedicat să creăm ceva mai mult sau mai puțin periculos în fața porții altcuiva. Cu toate acestea, slovenii s-au aflat din nou într-o poziție de șoc, dar Akinfeev a stat pe ultima linie ca un zid.

La minutul 68 au avut loc evenimente care vor fi discutate în presă de mult timp. Momentul periculos de la poarta Khadanovich sa întors. eliminarea lui Alexander Kerzhakov! Alexandru în subcategoria sa dus la minge, apoi a lovit șeful portarului. Acest episod a fost interpretat de arbitrul norvegian care nu a fost în favoarea rușilor. Hauge a decis că lovitura noastră a lovit în mod deliberat portarul. Alexandrul încurcat a părăsit terenul în mod plictisitor, iar portarul gazdelor a primit doar un carton galben.

Cu zece minute înainte de final, aproape de marginea terenului, a fost aproape întregul personal de coaching al echipei rusești. Cu cinci minute înainte de fluierul final, șansa de 100% nu a fost realizată de Yuri Zhirkov. Khadanovich a respins lovitura lui Yuri, iar Pavel Pogrebnyak nu a avut timp să termine. În timpul adăugat, Hauge "a terminat" Rusia - înlăturând Zhirkov. Fluierul final a explodat "Lyudski vrt". Slovenia se deplasează în Africa de Sud, iar al nostru, la fel ca și ucrainenii, rămâne în afara celui de-al 19-lea Cupa Mondială.