5 moduri de a învăța să gândești pozitiv

Gândirea pozitivă este abilitatea de a evalua evenimentele și de a-și exprima opiniile despre ele din perspectiva a ceea ce are o persoană, nu a ceea ce nu este. Amintiți-vă de exemplul clasic al unui pahar în care apa este exact jumătate. Paharul este pe jumătate plin sau jumătate gol?







Un pesimist este supărat, dar un optimist este fericit. Se pare că noi înșine alegem cum să răspundem la acest eveniment. În orice situație, o persoană poate găsi ceva care să-l inspire sau ceva care îl deprimă. Principalul lucru care focalizează atenția: pe pozitiv sau negativ.

Cu această ocazie, există o poveste interesantă despre rețea. Doi vânzători de pantofi au fost trimiși să deschidă o filială undeva în Africa. Primul vânzător vine într-o regiune nouă și vede că toată lumea se plimbă desculț. El îl cheamă pe șef și, din păcate, îi spune: "Șeful, aici toată lumea se duce desculț". Ea vine în Africa un al doilea furnizor, de asemenea, vede că toate desculț și strigăte de bucurie în telefon: „Boss, trimite dublu lot dvs. de pantofi! Aici totul merge desculț, „In primul caz, un om a scăzut mâinile, în al doilea - este în anticiparea un succes incredibil, el a fost încurajat și este în creștere. Nevoia de gândire pozitivă este explicată prin legea de atracție:







Lecțiile unei vieți fericite: O persoană primește mereu din viață ceea ce așteaptă

Să luăm în considerare încă un exemplu. Astăzi a început să plouă. Optimist se uită pe fereastră și a crezut: „Ciuperci apar“ Un gând pesimist: „umed, umed, deoarece nu prinde gripa.“ Rezultă că după ploaie, optimistul va avea ocazia să adune ciuperci și un pesimist - să se îmbolnăvească de gripă. Chiar dacă optimiștii nu au timp pentru a merge în căutarea pentru ciuperci, el le va vedea cu siguranță la cineva și să gândească: „Am știut că va exista ciuperci“ În cazul în care pesimistul nu este un motiv pentru gripa, el, Pere dulce seara, dimineața se trezește cu un nas înfundat și crede: "Știam că era ploaie ..."

Fiți atenți: ambii au obținut rezultatul așteptat. Prin urmare, de fapt, este imposibil să convingem un pesimist și un optimist. Ele primesc confirmare în fiecare zi a temerilor sau așteptărilor lor. Și în acest caz este împlinită aceeași lege:

Școala viitorului: destinul nostru este rezultatul gândurilor noastre

Totul depinde de modul de gândire. Dacă gândurile pozitive predomină, atunci viața unei persoane este plină de evenimente pozitive. Situația: "Felicitați-mă! Am rupt un călcâi ", însoțit de gândul:" Deci, în curând voi cumpăra pantofi noi ", va duce la achiziționarea de pantofi noi. Acest lucru dovedește modul în care o atitudine pozitivă influențează viața unei persoane.

Lecții de viață: Cum să câștig capacitatea de a gândi pozitiv?

Faptul că este mai bine să gândim pozitiv decât negativ nu este o veste. Mulți oameni știu despre asta. Dar este un lucru să știi și este diferit să trăiești așa. Acum hai să vorbim despre cum poți dezvolta abilitatea de a gândi pozitiv.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: