320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva

Continuând tema discutată pe termen lung despre codificarea sunetului, căldură de lămpi, fire de aur, bucăți de mahon și dispozitive pentru demagnetizarea CD-urilor, am decis să împărtășesc o parte din cercetarea mea. Îmi amintesc ultima oară (împotriva sm.CD MP3 Ascultați muzică bună.), Am rezolvat diferitele bitrate-ului prin care codifică muzica contemporană și principala întrebare ridicată este - este posibil de a discerne diferența între codificare și 320K în format fără pierderi, spunând limba muncitorilor și țăranilor " .







Așa că am efectuat un alt experiment. A fost făcută muzică de marcă (nu pentru posesia altor producători). Probabil pentru cititorii străini trebuie să se clarifice faptul că în Kazahstan există un jucător foarte mare care a monopolizat de fapt piața muzicală, o companie numită "Meloman". Rădăcinile ei cresc din orașul glorios Ust-Kamenogorsk, iar ramurile se întind spre Moscova și mai departe.

Deci, am pe CD-ul meu un CD cu licență. Îl jefuiesc, adică toate acele "cifre", care sunt scrise pe CD, copiate cu atenție pe PC.

320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva

Cum de ce? Mi-e rușine de densitatea ta! La fasciculul laser nu sa abătut pe lateral și în mod eronat nu a confundat zero cu unitatea. Judecând după opiniile martorilor oculari, efectul este simțit imediat, după ce am folosit un demagnetizator (nu mi-am rupt degetele, nu aș spune chiar cu voce tare)

Prin urmare, îmi cer scuze pentru abordarea lamer, discul nu a fost supus procesării corespunzătoare înainte de experiment. Poate că rezultă rezultatele obținute.

După copierea de pe discul magnetizat, obținem un fișier în format fără pierderi. Urmează următoarea etapă - conversia la 320 kb. Această operație este efectuată de un program special numit foobar. Teoretic, după această operațiune ar trebui să existe o scădere a calității sunetului, observată la amplificatoarele cu tuburi cu fire aurii. Dar nu voi fi alungat, dacă îmi amintesc articolul precedent, am observat diferența de sunet între 320K și formatul fără pierderi.

După ce am primit două fișiere, soția mea și cu mine am început să realizăm un experiment orb - adică încercați să determinați în cazul în care calitatea maximă, și în cazul în care defecte. În mod surprinzător, diferența nu a putut fi determinată. Cu toate acestea, nu putem avea încredere în zvonul nostru amator. Echipamentul este, de asemenea, foarte special, deși a fost folosit destul de mijloc. Amplificator industrial pentru 1500 $ și difuzoare la un preț de jumătate din amplificator. Mai ales adus de la locul de muncă.

320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva






Deci, pare fără pierderi
320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva
Deci, arata ca 320 kbit

Diferența, după cum se dovedește, este vizibilă atunci când imaginile sunt superimpuse între ele, dar este minimă și, în cea mai mare parte, în afara percepției urechii umane.

În vizualizarea animată pentru comparație

Cu toate acestea, simt exact că înainte de diferența a fost! Apoi mi-a venit gândul potrivit. Am descarcat aceeasi compozitie din cateva site-uri, cu bitrate revendicat de 320K. Toți au sunat. mai rău!

320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva
320 kbit, dar primit de pe Internet

Pentru a distinge în mod normal un sunet digitizat de 320 k. De la pierderea la o persoană obișnuită este aproape imposibilă. Cu toate acestea, dacă descărcați (oh, adică cumpărați) muzică deja în format 320K, există riscul ca digitizarea să fi fost efectuată prost și acest lucru poate duce la o deteriorare semnificativă a sunetului.

Ce ar trebui să fac? Descărcați CD-uri fără pierderi sau cumpărați și digitizați-vă. În acest caz, vi se garantează obținerea celui mai bun rezultat posibil. Dacă, desigur, nu ați uitat să vă estompați înainte, curățați karma și aliniați discul în jurul lumii.

Îi plăcea? Sprijiniți proiectul, împărtășiți un link cu prietenii în rețelele sociale:

Voturi pentru 0 voturi vs Răspundeți

4 ani 5 luni în urmă

Din păcate, amatorii de muzică au păcătuit întotdeauna. Deși, o dată în absența Internetului, a fost convenabil. A fost posibil, de exemplu, să cumpărați un disc exclusiv pe o "comandă" 🙂
Și în detrimentul testelor, dacă este vorba despre frecvență, atunci există și o ambuscadă. Este tocmai cunoscut faptul că există persoane cu auz peste 20 kHz. Ei vor auzi cu adevărat diferența. Și brusc eu sunt. )) Este necesar să verificați

Voturi pentru 0 voturi vs Răspundeți

4 ani 5 luni în urmă

Deci, există teste speciale, în opinia mea, am început să aud la 16kHz, nu mai amintesc de "partea de jos" ...

Voturi pentru 0 voturi vs Răspundeți

4 ani 5 luni în urmă

320 Kbps împotriva fără pierderi - proiectul autorului eva

Am în biroul meu, la un moment dat, un monitor cu un CRT, ceva specific demonstrat. Nimeni, cu excepția mea, nu mi-a auzit scârțâitul. Chiar și testele au fost efectuate. Dacă o persoană nu spune - nu aud. Dacă trebuie avertizat - procentul de 30% nu a început să audă. Mi-a scrâșnit ca un țânțar sub ureche. Prin urmare, intervalul auditiv extins nu este în niciun caz proprietatea cea mai plăcută a lui 🙁

Există și teste speciale

Interesant, pe internet acolo? Și cum să vă asigurați că nu este coloana care a încetat să se reproducă, dar nu ați putut? Dacă brusc într-adevăr extins 🙂

Voturi pentru 0 voturi vs Răspundeți

4 ani 5 luni în urmă

Ramil pe reparații, întreținere Pajero 4 - jurnal de bord. "Există 2 moduri în care știu cum să curăț sistemul de combustibil și camera de combustie. 1- purificatorul este turnat în rezervor conform instrucțiunilor din ... "6 noiembrie, 10:54

Vladimir Sobolev despre Imaginați-vă că ați fost la mijlocul anilor '70. "Cubul lui Rubik în anii '70 va fi aproape un miracol. Și cu atât mai mult persoana care o poate colecta. Cred în fiecare sferă ... "5 noiembrie, 17:44

Oleg pe Imaginați-vă că ați fost la mijlocul anilor '70. "Probabilitatea că ei cred că vor avea tendința de a zero. "5 noiembrie, 17:35

Oleg pe Imaginați-vă că ați fost la mijlocul anilor '70. "Singura decizie corectă nu este să dovedești nimic, pentru că poți ajunge ca un spion american în Gulag sau într-un spital liniștit ca o legume ..." 5 noiembrie 17:34

Vladimir Sobolev privind avantajele și dezavantajele din Rhodos. "Poate că nu tratează foarte bine rușii, mai ales din cauza politicii. Nu pot spune că am observat ceva negativ ..." 5 noiembrie, 16:56







Trimiteți-le prietenilor: