Lennox Lewis, biografie, poveste de viata, cariera de box

Campionul mondial absolut în greutate în rândul boxerilor profesioniști, participant la Jocurile Olimpice, unul dintre puțini al căror nume este înregistrat în Sala Internațională de Hall of Fame.

Primii pași în lumea boxului

Descoperind lumea boxului Lennox sa schimbat, el nu mai era un băiat înspăimântător, peste care toată lumea este agresată. Pregătirea zilnică și munca grea pe ei înșiși nu erau zadarnic, la vârsta de 17 ani a devenit favoritul lumii printre juniori. În 1984, a devenit adult și a fost capabil să participe la Jocurile Olimpice, care a avut loc în Los Angeles. Concurența a fost frenetică, presiunea principală a fost vârsta lui, Lewis a fost cel mai tânăr participant printre boxerii participanți. În ciuda tuturor, el a fost capabil să se arate din partea cea mai bună și sa dus la sferturile de finală, unde a fost învins în lupta cu Biggs din Statele Unite. Revenind acasă după competiție, a constatat că a devenit popular în țara sa natală. Succesul său în jocuri a fost apreciat destul de mult și a oferit o taxă mare pentru transferul la liga de profesioniști. Cu toate acestea, atletul tânăr și-a construit deja propriul plan pentru viitorul său, iar primul punct în el a fost medalia de aur a Jocurilor Olimpice.

Calea către vis

1985 ia dat o medalie de argint la Campionatul Mondial de la Seul. Succesul în 1985 a fost urmat de un succes strălucit în competiția organizată de Comunitatea Națiunilor. În 1987, el reușește să câștige al doilea loc în competițiile pan-americane. În același an, Lewis câștigă titlul de campion al Americii de Nord. În cele din urmă, în 1988, Jocurile Olimpice au loc în Seoul, iar Lennox are șansa de a câștiga aur. După ce a câștigat trei victorii uimitoare pe drumul către medalia de aur râvnit, Lennox sa confruntat cu lupta finală cu Riddick Bowe. Lupta a fost cu adevărat uimitoare, ambii luptători pentru primele câteva minute din ring au fost practic inactivi, încercând să înțeleagă nivelul de abilități al adversarului lor. Bowe era mai experimentat, ceea ce îi dădea un avantaj în desfășurarea luptei, performanța lui putea fi văzută în timpul cârligului drept și al unei abuze puternice și ascuțite. În ciuda experienței bogate a lui Bow, după primul bătut, ai putea observa că Lennox are o tactică clară care vizează partea dreaptă mai puțin protejată a adversarului. După ce a încheiat crucea dreaptă în maxilar, imediat după încheiere, Lewis nu a lăsat arbitrului alte opțiuni decât să anunțe al doilea knockdown și să termine lupta. Sfârșitul meciului a însemnat victoria completă a lui Lennox în Jocurile Olimpice și prima sa medalie de aur.