5 Motive pentru care nu voi fi client al băncii de "centru de credit"

Cum alegem băncile? În conformitate cu lista de servicii, prețul, calitatea serviciilor și a serviciilor. Alte lucruri fiind egale, factorul decisiv este serviciul și orientarea către client.







Vă ofer 5 exemple diferite de clienți ai BankCredit Credit, care nu mai doresc să fie clienți ai acestei bănci:

  1. formalismul față de clienții permanenți
  2. Indiferență și nedreptate față de timpul personal al vizitatorilor
  3. Internet banking cu recuperare de parole atât în ​​era pre-Internet
  4. notificare la conturi ca și în momentele fără comunicare mobilă
  5. stimularea unui împrumutat cinstit pentru a atrage un garant pentru complicitate

5 Motive pentru care nu voi fi client al băncii de

Și acum vom examina fiecare caz în detaliu.

Formalism față de clienții permanenți

Este vorba despre o ramură specifică a CCA pe Tole bi, 143, cea mai mare din Almaty, dar acest caz, aruncă o umbră asupra întregului „Credit Center“. Clienții, un cuplu căsătorit cu un copil (1,5-2 ani), au venit la bancă pentru a retrage bani din conturile lor (bani pe 2 conturi). Cu ei a fost o altă persoană care trebuia să ia banii retrași și să acționeze asupra aranjamentului. Client 12 ore luate în departamentul cozii electronice card bancar pentru retrageri cu speranța că în cele 13 de ore de afaceri la banca va fi finalizat (într-un copil sub regimul zilei pentru prânz și somn).

Coada la box-office a ajuns la numai 13-30, iar când la retragerea de bani din contul dvs., clientul a raportat că soțul ei, de asemenea, trebuie să-și retragă bani din contul său, dacă este posibil să se îndepărteze amândoi dintr-o dată, angajatul băncii a spus, că trebuie să luăm și să treacă așteptați din nou coada.

Da, clientul putea lua imediat 2 cupoane. Dar banca ar putea ajusta astfel de momente pentru confortul clienților, de exemplu:

  • când la intrare clienții sunt întrebați ce fel de serviciu este necesar și îl trimiteți imediat acolo unde este necesar. Un astfel de consultant asistent în sală este în multe alte bănci, iar în Bank CenterCredit există doar un gardian la intrare.
  • sau clienții cheltuiesc pentru un angajat separat (ca să spunem așa, un manager VIP, un birou VIP-cash), atunci când un client cu un copil are nevoie de operațiuni pe mai multe conturi și alte nuanțe.

Ca urmare, pentru a economisi timp la așteptare repetate, clienții apelat la șeful de departament, care este mai degrabă a declarat pe scurt că era necesar să se ia doar 2 treci, și numai după ce menționează o eventuală plângere la Oficiul pentru Protecția Drepturilor Băncii Naționale a consumatorilor Kazahstan de servicii financiare catadicsit pentru a instrui casierul casa de bilete VIP pentru a servi clienții.

După cum sa dovedit, biroul de bilete VIP în departamentul de acolo. Clienții care au filmat o cantitate destul de mare de bani doar pentru acești clienți în bănci sunt de box office VIP, dar la intrarea în Banca cu privire la informat și nu cere, și șeful departamentului a avut serviciul bazându-se ca o favoare personală, deși astfel de situații apar atunci când banca Ea nu prezintă nici o concentrare a clientului.

Cu privire la indiferența și la nerespectarea timpului personal al vizitatorilor

5 Motive pentru care nu voi fi client al băncii de

În Centrul JSC BankCredit există un terminal pentru primirea banilor pentru completarea cardului BankCredit Bank, plata pentru servicii și așa mai departe.

Un client este adesea suplimentată prin card de numerar de sora lui - de fiecare dată când toate în numerar nu mai puțin de 40 de minute (uneori, timp de o oră!), Dar nimeni nu la banca câteva luni de carte zero obișnuit nu i-au spus despre posibilitatea de cartele de reincarcare prin intermediul terminalului coadă la casier !

Clientul a văzut accidental terminalul într-un loc neclar, și-a studiat opțiunile și și-a dat seama că poate să-și umple cardul surorii prin terminal - și asta e mai multe ore de viață pierdută în coada de așteptare la casa de marcat!

Unele alte bănci informează în mod activ clienții cu privire la disponibilitatea terminalelor și a opțiunilor acestora, în birourile care consiliază clienții cu privire la utilizarea terminalelor, iar aici terminalul era nemișcat în timp ce clienții se aflau în linie.

Internet banking, creat pentru a face clienții simpli - în cele din urmă, totul se complică

Nu există nicio funcție de notificări prin SMS în conturi. persoane

Mulți clienți și persoane juridice pentru o lungă perioadă de timp, dar în zadar cere băncii să pună în aplicare un astfel de serviciu, în ceea ce directorul LLP ar putea afla dacă banii primiți de contrapartidă în cazul în care plata a fost, trebuie să acționăm după cum urmează:

Etapa 1 - directorul solicită contabilului său întrebarea privind primirea / plata plății;







Pasul 2 - contabilul solicită băncii această întrebare;

Pasul 3 - contabilul informează directorul asupra rezultatului. Dacă banii nu au sosit sau nu au fost încă trimiși, repetarea acțiunilor din primul pas)

Dar dacă există o notificare prin SMS a numărului mobil al reprezentantului autorizat (manager sau contabil) în contul unei persoane juridice, cât de mult timp și nervi ar salva toate părțile procesului!

Anterior, acest serviciu a fost la BTA Bank și cine de la bănci poate acum să introducă un astfel de bar la piață și să se întâlnească cu clienții?

Concentrați-vă pe garantul de creditare

5 Motive pentru care nu voi fi client al băncii de

Creditele ipotecare sunt grave și pe termen lung. Prin urmare, destul de des atunci când se întocmesc împrumuturi ipotecare, băncile cer sau solicită garanții.

Personal, consider că este permisă, atunci când garantul este soțul (a), deoarece "într-un singur ham" pe buget și proprietate. Implicați garantul de frați - nu comme il faut, t. au propria lor familie și bugete - vor sau vor. Încă înțeleg când un părinte de 50 de ani este oficial garant al unui împrumut de 25 de ani, dar numai la cererea părintelui și fără atitudinea dependenței debitorului. Implicarea altor rude în garanți, sau chiar mai mult, nu este deloc cosmar pentru mine.

Centrul bancar JSCCredit este foarte îndrăgit de garanți. La început, clientului i se spune că este necesar un garant! Oricine! Principalul lucru este să fii în viață, să nu fi cu dizabilități și nu să fii pensionar. Nu stiu nici un debitor BCC fara un garant (desi in FB banca mi-a scris ca va cauta in portofoliu si ca ma va lasa sa-mi dau seama - au tace deja cateva luni).

Aceasta este o distribuție inteligibilă a riscurilor de credit, dar dacă clientul aderă la aceleași principii ale garanților kosher pe care le am, dar am decis să cumpăr o locuință înainte de căsătorie?

În general, dacă doriți un sincer oamenii responsabili doresc să ia de credit fără implicarea garanților - nu este de SA „Banca“ CenterCredit“, chiar și în cazul în care venitul dumneavoastră mai mult decât suficientă, istoricul de credit fără cusur a debitorului și a altor indicatori sunt normale.

Și cum alegi băncile pentru tine? Ați avut astfel de povești despre "puncte de cotitură" atunci când ați ales băncile?

1. și 2. se aplică tuturor băncilor. A fost ca și faptul că, în EB banca stând într-o coadă de 30 de minute, ma uit la ea nu se mișcă, am venit să întreb un manager conversând Meet cute „Avem calculatoare blocat, vă rugăm să așteptați.“ Sa întors și a plecat. M-am gândit, dacă au spânzurat calculatoare, iar ei nu au deranjat să informeze clienții de așteptare în gol, ei nu apreciază timpul lor (mea), să nu mai vorbim de respectul banal. Nu vreau să devin client al unei astfel de bănci.

și în cazul în care clientul are nevoie pentru a retrage mai mult de 10 mii de ruble, atunci ele trebuie să fie comandate, care este, doar 10 mii de ruble pentru o zi sunt aduse la casier fără ordin. În același timp, există depozite ruble în Evraz))

în CCA, am avut aceeași situație de două ori - merg direct la șeful departamentului, plec și scriu pe Twitter. Cea mai mare scuze

și Banca de Economii și Kazkom I slujesc)) există un consultant la intrare, întrebând „ce vrei?“)) și BEAC terminalul său oferă în mod activ clienților lor)) în Kazkom există chiar și o funcție de rezervare coadă prin Houmbank -I face on-line și când am venit. click pe butonul devine mașina „rezervațiilor“, da-mi o carte care, imediat după - nu este resimțită ședinței în coada de așteptare, fără armura)

în Oamenii mă duc uneori să trimit bani la cartea de pensie a bunicii mele - cel mai important este să alegi un departament unde nu dai pensii (aici este Furmanov-Kalinin, de exemplu)

dar știu de un funcționar public, care este de serviciu atât de enervant Halyk (și proiectul sn Halyk), care, la cererea contabilitate el trimite harta personală a KKB și încercările angajaților rezistență contabilitate a spus că ei nu au dreptul de a impune pe el o carte de Halyk)

Ei bine, eu sunt cu cardurile ZP - care sunt) sa folosit)

Nu există nicio bancă ideală) există profesioniști care depășesc în unele privințe dezavantajele)) bine, că există încă o alegere pe piață și vă puteți combina))) pe care o fac)

Dana, vă mulțumim pentru inițiativa și interesul acordat pentru îmbunătățirea calității serviciului băncii noastre!
Pentru a fi mai convenabil, a răspuns la punctele.

Pe numărul 1. Într-adevăr, fiecare individ trebuie să primească un bilet de coadă pentru un anumit serviciu. Avem nevoie de acest lucru pentru a stabili timpul de așteptare, serviciul furnizat, precum și timpul pentru care clientul este deservit. Și deoarece biletul este unul, atunci o singură persoană o poate folosi. Acest ordin de serviciu este stabilit nu numai aici, ci și în alte bănci, organizații financiare și agenții guvernamentale.
În plus, angajații noștri pot apela un anumit număr la rând, dacă este necesar să servească persoanele cu dizabilități, femeile cu copii mici și alți cetățeni care au nevoie de asistență promptă.

Pe numărul 2. În acest an, vom adăuga manageri suplimentari la birourile noastre pentru a face serviciul mai rapid și mai bun. Ei vor întâlni clienți, vor sfătui, vor redirecționa către IPT, ATM-uri, vor vorbi despre produse și servicii noi.

La numărul 3. Vă puteți conecta la sistemul StarBanking nu numai în ramuri, ci și prin ATM. Puteți restabili o parolă uitată în alte moduri:
- utilizați funcția "Resetați parola" prin ATM;
- Apelați asistența clienților pentru produsele online.

Pe numărul 4. Anunțurile SMS pentru persoanele juridice pe care le vom lansa în curând.

La numărul 5.
În cazurile în care potențialul finanțator nu este suficient de venit a confirmat pentru serviciul de împrumut, vă sugerăm o opțiune alternativă pentru a obține un împrumut, cu condiția ca garanția unei persoane fizice sau juridice, sau sozaomschika cu dovada de venit. De asemenea, în cazul în care un potențial debitor este vârsta de pensionare sau a unei datorii restante fapt în istoria de credit, posibilitatea de finanțare a sozaomschika prezența sau garantului cu factori de compensare.
Dacă venitul confirmat sau indirect este suficient pentru a servi împrumutul, nu este nevoie de implicarea unor terți.

Și mulțumesc din nou pentru faptul că totul este pictat în detaliu. Pentru noi, este important să îmbunătățim nivelul serviciilor și să eliminăm deficiențele.

Nu am scris că restul sunt super)) în fiecare bancă argumentele sale pro și contra, întrebarea este: cine mai pasă mai mult) personal combin produse de la bănci diferite))

Privire de ansamblu a tuturor băncilor pentru toate produsele și criteriile. - Aveți vreo idee despre ce este acest volum? de obicei în comparație cu sarcina: un împrumut de mașină, un depozit, un card pentru decontări, servicii de gestionare a numerarului etc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: