17 Legenda lui Valery Harlamov

17 Legenda lui Valery Harlamov

Anul Nou Anul Nou. Lucrătorii uzinei de apărare Kommunar au organizat o mascare în casa casei de cultură "Steaua Roșie" pentru această ocazie. Tânărul spaniol Begonia. care au emigrat în URSS în timpul Războiului Civil. devine rău: are contracții. Șoferul ambulanței conduce la spital la viteză maximă. dar copilul se naste direct in masina. Astfel, sa nascut unul dintre cei mai rapizi jucatori din istoria hocheiului sovietic, Valery Kharlamov.







Frumos? De fapt, este o invenție. legenda.

Această poveste în cartea "Trei viteze Valery Kharlamov" este spusă în numele marelui Anatoly Vladimirovich Tarasov. Creatorul hocheiului sovietic a împodobit puțin adevărul. așa cum spun ei. din cauza iubirii pentru familia și Kharlamov. se pare. din cauza titlului frumos. Cu toate acestea. mare este posibil.

Legenda № 1. M-am nascut in masina de ambulanta

Încheiem apoi. cu ceea ce au început. Ei bine, atunci. nașterea lui Kharlamov în mașina de ambulanță este un mit. inventat de Tarasov. Begonia Kharlamova și adevărul a început să dea naștere în "Steaua Roșie" în noaptea de Anul Nou Vechi. Dar a fost luată în siguranță la spital. Și Valery sa născut aproximativ în 10 dimineața fără incidente speciale. Cu excepția cazului. probabil. reacția mamei. Când la văzut. ea a țipat. de ce capul lui este alungit. ca un castravete. Și asta pentru că. că mama a fost împiedicată în timpul nașterii ", - a spus Tatyana Kharlamova. sora mai mică a lui Valeria.

Legenda № 2. A fost numit în cinstea lui Valery Chkalov

În rusă "Wikipedia" este scris. că Kharlamov a fost numit după Valery Chkalov, un pilot de test sovietic. erou al Uniunii Sovietice. Practic. acest lucru este adevărat. deși cu rezervare. Istoria lui Chkalov este confirmată de tatăl lui Boris Kharlamov, Boris. "De ce i-au numit Valeriy? Chkalov. Valery Chkalov. Pilotul legendar. Un favorit la nivel național! Acestea sunt zborurile sale sub podul ... Capul se rotește de la ei ", a spus el în cartea" Necunoscut Kharlamov ".

În același loc. cu toate acestea. Boris Sergeevici a făcut o rezervă. că mai are un frate mai mic Valery. care era foarte aproape de ei. Cine știe. nu numai că zborurile lui Chkalov au inspirat Boris și Begonia. În ceea ce privește pagina de pe Wikipedia, era în mod clar îndrăgostită de Kharlamov: cele mai multe fapte de acolo au găsit confirmări în literatură.

Legenda № 3. Ca copil, a fost descoperită boala de inimă

Este încă dificil de înțeles. de ce copilăria dureroasă a lui Kharlamov nu a fost indicată în "Legenda nr. 17 ". Într-o poveste generală, acest lucru se potrivește perfect. Kharlamov a fost un copil extrem de dureros. De la naștere, avea indigestie - indigestie a alimentelor. din cauza a ceea ce a stat în spital de mult timp. Potrivit părinților. până la vârsta de 13 ani, Valery a luat toate bolile. care ar putea fi apucat. Frecvența amigdilită ar fi trebuit să lase Kharlamov fără un sport mare: în primăvara lui 1961, el a fost din nou bolnav de angină. în timpul căruia doctorii i-au găsit defectul inimii.

Valerka a suferit adesea de angină. Unul câte unul. unul câte unul, - a spus Tatyana. - Și a existat un astfel de caz. Numai că a avut o durere. a mers la baie să se spele. Am vrut să aprind lumina cu mâna dreaptă. și ea atârna ca un bici. Fratele meu a căzut. Medicii au diagnosticat "paralizia copiilor", care a fost rezultatul numeroaselor răceli.

Legenda № 4. Tarasov a încercat să nu observe Kharlamov de mult timp

Spune-le corect. care vede adevărul în mijloc. În film, relația dintre Tarasov și Kharlamov este mult mai întrețesută. decât era în viață. Anatoly Vladimirovici a văzut imediat perspectiva lui Valery. dar a fost mult jenat de cresterea (173 sau 174 de centimetri), care chiar si la standardele modeste ale hocheiului sovietic era atunci. să o spui ușor. nu restante. Cu toate acestea. în Chebarkul Kharlamov a fost trimis exclusiv pentru a câștiga experiență înainte de debutul în echipa principală. Tarasov știa deja. că acest jucător de hochei va fi cel puțin un profesionist puternic.

Dar povestea unei călătorii în Japonia a fost locul unde urma să fie. Chiar și după revenirea din regiunea Chelyabinsk, Kharlamov a fost invitat în turneu cu baza CSKA. Sa dus la aeroport. dar apoi sa întors acasă: în ultimul moment, preferau un prieten al lui Alexander Smolin. care a fost citat apoi deasupra lui Valery. "Așteaptă puțin. O să le dovedesc tuturor ", a spus Kharlamov. când sa întors acasă de la aeroport.

Legenda № 5. Am urcat cu Gusev la turnul de răcire al CHP din Chebarkul

Una dintre cele mai importante scene din "Legende nr. 17 "este un episod în Chebarkul. când tânărul exilat Valery Kharlamov și Alexander Guskov (de fapt - Alexander Gusev) au urcat turnul de răcire al centralei termice. Acolo Kharlamov. riscă viața ambelor. a reusit sa-si faca prietenul inapoi la antrenament si sa nu mai bea.

Despre acest lucru acum câțiva ani în ziarul "Sport Express", a declarat Alexander Gusev. "Noi nu am atârnat niciun cablu în Chebarkul. este doar ridicol. Și, în general, în film mult de înfrumusețat. Aici. " de ce sunt eu - Guskov? Sa dovedit. ca și cum noi, împreună cu Valery, în Chebarkul, am urmărit numai femeile și am băut o vodcă. Am fost indignat. Și au trecut de mine. Au scris Guskova. Dar scenariul. Slavă Domnului. curățat ".

Legenda № 6. Tarasov a pus tînărul Kharlamov să protejeze porțile







O altă scenă spectaculoasă din film: Anatolie Tarasov pune încă "privirea" lui Kharlamov fără un club pentru a apăra poarta în formare. și partenerii de la CSKA să-i arunce cu toată puterea. Această poveste este adevărată pentru 99%, toți veteranii acelei echipe au confirmat-o. Cu o singură rezervare. că Tarasov nu sa gândit la acest lucru asupra lui Kharlamov. deseori practica lucruri similare pe alți jucători noi de hochei. împrumutând un exercițiu în America de Nord.

În general, Anatoly Vladimirovici a fost probabil antrenorul cel mai rentabil din istoria hocheiului mondial. în mod constant vine cu ceva nou. Când am pregătit CSKA pentru seria Super. A luat echipa în pădure și ia forțat să se prăbușească în copac la viteză maximă. exercițiul a fost numit "Bay Canadian". Sau aici: pentru a crește concentrația lui Vladislav Tretyak. Tarasov a cerut lui Vladimir Shadrin și lui Eugene Zimin să bată portarul cu cluburi. în timp ce ceilalți aruncă pe țintă. Principalul lucru este rezultatul.

Legenda № 7. Decizia de a crea triplele Mikhailov-Petrov-Kharlamov a fost spontană

În ceea ce privește legendarul trei. ideea de a înlocui pe Benjamin Alexandrov cu Valery Kharlamov a fost fixată în capul lui Tarasov la turneul internațional de la Moscova din 1968 (mai târziu - Premiul Izvestia). Atunci se jucau în mod continuu. Ce sa întâmplat în continuare. nu are nici un rost să spunem.

Legenda № 8. Am intrat într-un accident înainte de Super Series. dar recuperate

Poate. acest moment în film "impodobit" cel mai mult. Potrivit complotului. Kharlamov se află într-un accident înainte de Super Series-72. se recuperează lung și zboară în Canada cu un picior neîncălzit. Depășirea durerii. Valery face un hat-trick în primul meci și aduce o victorie senzațională echipei URSS cu un scor de 7: 3.

De fapt. totul era complet diferit. În Canada, Kharlamov a zburat sănătoasă. și într-un accident a căzut patru ani mai târziu - 26 mai 1976 pe Leningradsky Prospekt. Și nu a intrat în camion. dar într-un post. încercând să se apropie de oameni care părăsesc autobuzul. Iată totul ca în film: două luni el a fost culcat cu o fractură a tibiei drepte. Apoi a învățat să meargă din nou sub supravegherea chirurgului Andrei Seltsovsky. iar în secție a fost înființată o sală de sport.

Legenda № 9. Bobby Clark în cursul seriei Super a rupt în mod special Kharlamov

Cât de corect să scrie colegii. dacă Războiul Rece avea un simbol. atunci numele lui ar fi Bobby Clark. Acest moment a influențat în mod semnificativ dezvoltarea hocheiului în America de Nord. În al șaselea joc al seriei Super-72. deja sa mutat la Moscova. Clark la viteza de a prinde Kharlamov și backhand lovit club pe piciorul drept în gleznă. Acesta a fost punctul de cotitură al întregului turneu: acesta și toate jocurile rămase pe care echipa sovietică le-a pierdut.

Ulterior, a recunoscut al doilea antrenor al canadienilor, John Ferguson. că Clark a avut o instalare pentru a se retrage din jocul Kharlamov. iar acest lucru a fost confirmat de jucătorii acelei echipe. Clark. cu toate acestea. încă declară. că instalarea "ucide Kharlamov" nu-și amintește. În același timp, el repetă: "Dacă nu aș fi tăiat atunci. atunci nu ar fi ieșit din locul lui Flin Flon. Oriunde era adevărul. hochei profesioniști în acea noapte, odată pentru totdeauna a învățat lecția principală: "Pentru rezultatul pe gheață, orice mijloc este bun".

Legenda № 10. Kharlamov a oferit un milion de dolari pentru a se muta la NHL

Este pentru anumite necunoscute. ce figura a fost oferită lui Kharlamov pentru trecerea la clubul NHL. dar o astfel de propunere a fost într-adevăr. Nu în fața seriei Super. așa cum se arată în film. dar după primul ei meci. "Fără Petrov și Mihailov nu pot fi de acord", a glumit Kharlamov. când l-au abordat cu o propunere. Oamenii erau serioși. așa că au început să pregătească trei contracte. Bineînțeles. în zadar.

Cu toate acestea. Tatăl lui Kharlamov va spune mai târziu. că Valery sa gândit o vreme la oferta de a scăpa. "M-aș juca cu mare plăcere acolo", a amintit Boris Sergheevici cuvintele fiului său. "Înțelegeți doar. dacă mă rup acolo. nu vei locui aici. Te vor aprinde. îngropat ... "

Legenda № 11. M-am certat cu mama mea din cauza hocheiului

Mama lui Kharlamov. Begonia. sa născut în Țara Bascilor. I. judecând după numeroasele amintiri. personajul ei din "Legendă nr. 17 "este transmisă cu precizie. Dar scenariștii au venit cu o poveste despre ceartă și despre conflictul de lungă durată cu fiul său. Dar a existat un alt caz: la unul dintre meciuri, ea a sprijinit cu voce tare Valeria. că poliția a luat-o pentru o femeie țigănă și a dus-o la secția de poliție. Când Kharlamov a aflat despre asta. a cumpărat cel mai mare televizor la acel moment și la adus părinților săi. "Foarte mult vă întrebați. vizionați jocurile mele acasă ", a întrebat Valery.

Legenda № 12. A fost foarte popular cu femeile

Tatyana Kharlamova a spus detalii interesante despre viața privată a fratelui ei. Ar putea aranja o întâlnire. ci trimite-i o sora. citând locurile de muncă. Sa căsătorit cu Kharlamov lui Irina Smirnova. care la acel moment îi dăduse deja fiul lui Alexandru. Din întreaga linie de dragoste din "Legenda" adevărul este numai acela. că soția viitoare a luat-o mai întâi pe Kharlamov pentru un șofer de taxi. În amintirile pe care le va spune sora. că în Valery 81 era aproape de un divorț. Adevărat sau nu. nu vom ști niciodată.

Legenda № 13. A plăcut să bea

În mijlocul fanilor de atunci, au existat legende despre asta. ca jucători de hochei de odihnă. Da, este un păcat să se ascundă. ei înșiși glumesc. când au primit două zile de odihnă între întâlniri: "Orașul ne este dat pentru jaf". "Regim" dacă în acei ani în URSS existau. atunci numele lor au rămas necunoscute. În ceea ce privește Kharlamov. atunci își putea permite alcoolul. "Fratele meu nu era înfometat până nu bea. poate bea. pentru a scuti de tensiune ", - a explicat sora Tatiana.

Legenda № 14. Am vorbit cu spaniola

Singura dată. când Kharlamov a vizitat Țara Bascilor. au avut loc în 1956. Mama și-a luat fiul și fiica. Când spaniolii au avut ocazia să se întoarcă în patria lor. plecând la Bilbao pentru a rămâne acolo pentru totdeauna. Dar câteva luni mai târziu sa întors din cauza dorinței ei pentru Uniune și soțul ei. O scenă cu lupte cu tauri și Valery. desigur. a fost complet inventat. dar asta a vorbit cu ușurință în spaniolă - este într-adevăr.

Sora Valery își aminti. că el a învățat partenerul spaniol toți prietenii din curte. Cu mama sa Kharlamov adesea putea comunica în limba maternă. și conaționalii din Begonia au fost acasă tot timpul. "Închei cu hocheiul. du-te în Spania pentru a ridica hochei. O astfel de țară - și fără hochei dispare "- se întrebă dacă în glumă. fie în serios Kharlamov în conversații cu Valery Vasiliev.

Legenda № 15. Tikhonov a deblocat Kharlamov din cauza unei displaceri personale

Poate. în această listă această legendă este cea mai grea. pentru că a jucat un rol tragic. Mulți fani ai hocheiului chiar după moartea lui Viktor Vasilyevich Tikhonov nu-l pot ierta decizia de a nu include pe Kharlamov în ultima echipă pentru Cupa Canada-81. care a fost planificat ca ultimul mare turneu în cariera sa. Potrivit dușmanilor lui Tikhonov. Motivul acestei decizii a fost o încălcare îndelungată a regimului de către Kharlamov.

Legenda № 16. În anul accidentului, am vrut să-mi termin cariera

Această poveste a fost adusă la scurt timp înainte de moartea sa, Boris Kharlamov. În anul 81, reformele lui Tikhonov erau în plină desfășurare. El la îndepărtat pe Mikhailov. eliminat Petrova. Era logic. că următorul ar fi Kharlamov. Inițial, acest lucru ar fi trebuit să se întâmple după Cupa Canadiană. dar antrenorul. cel mai probabil. a decis să o facă înainte. "Ne-a spus Valera. aici voi câștiga Cupa Canadiană. Voi termina institutul. Voi obține o diplomă și îmi închid patinele pe unghie ", a spus Tatyana. N-am avut un frate timp de o lună.

Legenda № 17. Kharlamov a jucat toată viața sub nr. 17

Pentru a termina, ar fi de dorit un lucru puțin cunoscut: Kharlamov a jucat și sub alte numere. cu excepția celei de-a 17-a. Prima sa Cupa Mondială a câștigat cu numărul "12", pentru că a fost prețuit de Eugene Zimin. Și cel mai faimos portret al lui Kharlamov. pe care aproape că ați văzut cu siguranță. făcut din Nr. 14 pe umăr. De ce a jucat cu el Superseries-77. pentru anumite nu este cunoscută. Și nu este atât de important. pentru că ne amintim chiar Kharlamov - cu figura legendară "17" pe spatele lui.







Trimiteți-le prietenilor: