11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

Se întorcea pe Volga din dacha de lângă Kiev. Un tractor MTZ-50 cu un cultivator de motoare se mișca înaintea lui, iar Bykov se hotărî să-l înconjoare. Cu toate acestea, la depășire, sa produs o coliziune cu un camion GAZ-53. Sufletul a lovit ușa din dreapta. Din consecințele loviturii teribile a actorului nu sa salvat nici centura de siguranță.

La momentul decesului, Bykov avea doar 50 de ani. Leonid Fyodorovici Bykov a fost îngropat la cimitirul Baykovoye din Kiev.

El a murit, dar a rămas pentru totdeauna în memoria a milioane de ucraineni. Și astăzi ne amintim de această persoană talentată.

Leonid Bykov: Un optimist care nu a vrut să trăiască

Direcționarea vieții

Leonid Bykov vroia foarte mult să devină pilot, dar când a fost expulzat din Școala de zbor Leningrad din cauza dimensiunilor sale mici, a intrat în Institutul de Teatru din Kharkov. Actorul Bykov sa născut dintr-un vis neîmplinit: nu i sa permis să devină un pilot "mic" și a devenit un mare actor de disperare.







11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

El a fost ca tatăl său, care, suferind de boli de inima, îngrijorat că numai cu această „propoziție“ nu va ajunge la partea din față. Ca și el, fiind studentă, Lenya a vrut irezistibil să salveze copii coreeni care au murit. El a râs în umor alb-negru prin profunzimea tristeții când a scris: "Doamne! Așa cum am râs, imagina că în ziua Congresului URSS Cineastilor aș fi refuzat, și să fie colectate pe o coroană de flori ... „și un simț al umorului, el a fost ca o familie întreagă Bykovskaya. Matusa sa, Maria Bykova, înainte de moartea ei, ia scris familiei: "Vă las și luați cu mine căldura inimilor voastre. Vă urez tuturor un munte de fericire, un ocean de sănătate, un succes bun, o ploaie de sărutări și o bună dispoziție. Te voi aștepta acolo. Și oricine vine primul și știți - vor fi aplauze pline de tunuri. "

Biografia sa creatoare este aparent simplă: unsprezece ani pe scena Teatrului din Harkov, zece ani de muncă la studioul Lenfilm și nouă ani de muncă la Kiev.

11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

Imaginea "Unii bătrâni se duc la luptă" Bykov plănuia să tragă în Leningrad, dar regizorul ucrainean a fost chemat persistent la Kiev, iar în 1966 sa întors acasă. Numai, așa cum sa dovedit, "chemarea" - nu înseamnă "așteptați", la studioul de film Dovzhenko a fost întâmpinat cu cuvintele: "Понаїхали тут генії! Vizita sa! Și ce este Bikov?

Sensibil și sensibil, el se confruntă cu o astfel de atitudine. Din 1966 până în 1971 nu a apărut în niciun film. Într-o scrisoare către un prieten Nikolai Borichenko, Bykov scria: "Mi se pare că m-am pierdut. Nu găsesc altă definiție. Am rămas inactiv timp de trei luni. Refuzat cinci lucrări. Foarte mult este rău. Mă duc la salariu. Este o rușine ... "Ca rezultat, timp de 9 ani de muncă la studioul de film din Kiev i sa permis să filmeze doar 2 filme.







El nu a protesta sau dissidentstvoval, spiritul nu poate transfera mitocani politice, nu digestia oportuniștii nu au înțeles oamenii care sunt gânduri mărunte și sentimente meschine, și-a petrecut soarta lui greu, nu și-a învățat să pretinzi. El ar putea recomanda ministrului să se retragă sau să renunțe la banchet cu o persoană senior în favoarea pescuitului, el însuși a permis să lux fără precedent la acel moment - să spunem adevărul.

Până la vârsta de cincizeci de ani, a jucat douăzeci și doi de roluri, a făcut trei filme și a suferit trei atacuri de cord.

În toate adversitățile, soarta îi consolează pe Bykov cu un dar foarte scump - și-a întâlnit viitoarea soție, Tamara Kravchenko, la Institutul de Teatru din Kharkov. La sfârșitul institutului, o actrita muzicala uimitor de frumoasa a fost invitata de operetta din Kharkiv, dar ea a ales o alta cale - a fi o sotie.

Când a fost filmat "bătrânul", Tamara a plecat de la muncă pentru a se îngriji de mama lui Leonid, grav bolnavă. Când a apărut fotografia următoare, Tamara Konstantinovna a cumpărat un bilet, a mers la cinema și, în timp ce privea filmul, Bykov fumase și nu putea găsi un loc, așteptând verdictul. Soția unui astfel de om ca Leonid Bykov nu putea fi obișnuită. Leonid Fedorovici a scris: "Am trăit frumos cu viața ei". Fiica lor Maryana a reamintit: "După ce am trăit viața mea de sex feminin și am urmărit multe familii, pot spune că nu am întâlnit pe nimeni cu o mai mare fericire, o înțelegere mai bună și o atitudine mai atentă față de celălalt decât părinții mei".

11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

Direcționarea morții

Foto: Muzeul de Istorie Kramatorsk organizează întâlniri anuale ale memoriei marelui compatriot

11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

"NU orchestre, Casa Cinematografului și discursuri funerare, altfel mă voi ridica și plec - va fi jenant. Lasă-i pe cineva să spună cuvântul "rămas bun", asta-i tot. Nu ai nevoie de un circ, numit onoruri. După aceea, "derfolk" oricine poate. Și apoi să lăsați a 2-a escadronă să lovească "Dark-Skinner" de la început până la sfârșit ... ați observat că regizorul nu a fost diploma mea, ci vocația mea? Chiar și direcția mea de înmormântare. În da. Mulțumesc și până acum ... "- așa că Bykov la moștenit prietenilor săi.

Foto: florile actorului de la Kramatorsk au pus flori în fiecare an

11 aprilie, domnitorul nostru remarcabil Leonid Bulls a fost ucis tragic

1945 - a început studiile în școala specială de piloți Leningrad, de unde o lună mai târziu a fost expulzată pentru o creștere mică

1947 - a intrat în Institutul de Teatru din Kharkov

1951 - a devenit actor al Teatrului din Harkov. Taras Șevcenco

1951 - debutul actorului în filmul "Destinul Marina"

1954 - a jucat în filmele "Tamer Tiger", "Maxim Perepelitsa".

1961 - a jucat rolul principal în filmul "Aleshkina dragoste", a primit o invitație la Leningrad

1961 - 1968 - actor și director al studioului de film Lenfilm

1963 - prima lucrare regizoare - comedia "Bunny"

1965 - a primit titlul de artist onorat al RSFSR

1969 - 1979 - actor și director al studioului de film din Kiev. Dovzhenko

1974 - a terminat filmul "Sunt bătrâni în luptă". A primit titlul de Artist al Poporului din Ucraina, un premiu onorabil la festivalul de film din Baku

1976 - a lansat filmul "Aty-bata, soldații mergeau ..."

1977 - a devenit laureat al Premiului de Stat al URSS

1978 - a început să lucreze la comedia filosofică "The Newcomer"







Trimiteți-le prietenilor: