5 Povestiri despre cum să înveți un copil să colecteze jucării


Curățarea jucăriilor îngrijorează părinții în sine și ca parte a educației unui copil independent și pregătirea pentru o grădiniță. Ce riscuri are mama, care nu atrage bebelușul să restaureze ordinea, crede că este mai rapid și mai ușor să facă totul în sine? Psihologul Anna Bykova, în noua sa carte "Cum să devii o mamă leneșă", spune exact ce "mamă leneșă" este utilă pentru dezvoltarea copilului.








Cum de a învăța un copil pentru a elimina jucăriile? Această întrebare mă întreabă foarte des. După popularitate, problema curățării jucăriilor se întâmplă imediat după "cei trei lideri" (formarea de olita, probleme cu somnul și apetitul). Pentru a fi sincer, nu știu un singur algoritm de lucru, ca urmare a faptului că fiecare copil va începe imediat curățarea. Toți copiii sunt diferiți. Avem nevoie de abordări diferite, de argumente diferite. Prin urmare, pur și simplu citez "povești de jucărie" ca un material pentru gândirea și căutarea unei soluții care să se potrivească unei anumite mame și unui anumit copil.


Prima poveste: ce fel de jucării


Gradinita, un grup de copii de trei ani. O situație tipică: au luat toate jucăriile de pe rafturi, au jucat și au căzut imediat. Nimeni nu vine în minte că jucăriile trebuie eliminate. De ce?


Îi sun pe copii pentru mine.
- Băieți, vă place să jucați în grădiniță, întorcându-vă acasă?
- Da!
- Și dacă ai stat la grădiniță pentru noapte? Dacă ați uitat să luați? Doriți asta?
- Nu!
- Aici și jucăriile au case proprii, unde le place să se întoarcă după meci! Jucăriile nu-i plac atunci când sunt aruncate oriunde și uitate acolo. Să revenim cu toții la casele lor, unde vor fi bine. Unde locuiesc păpușii?


Moralul. Este mai ușor să transmiteți un gând unui copil, dacă vă bazați pe experiența lui.


A doua poveste: un basm pentru curățenie


Sasha are trei ani. Cu imaginația lui, se pare că chiar și jucăriile nu sunt necesare. Pentru a se distra, are nevoie de o rolă de hârtie igienică. Autovehiculele se deplasează de-a lungul unei autostrăzi acoperite de zăpadă, iar piesa este o rolă de rulou moale dublu-strat, rulată peste apartament. "Oops", cred, "nu am avut timp să ascund ultima rolă. E prea târziu, nu vrei să mergi la magazin, va trebui să folosești batiste de hârtie. "


Și la acea vreme a început o furtună de zăpadă. Se învârte stratul dublu moale al benzii. Nu știu ce sa transformat. Întregul etaj era acoperit cu resturi mici. Satisfăcută Sasha se află "în zăpadă", dușându-se cu "fulgi de zăpadă".


E timpul pentru un vis. Ar trebui sa ma curat inainte de culcare. Dar avem nevoie de mama, nu de Sasha, Sasha este mulțumită de zăpadă. Și mama nu aranjează o mizerie. Dacă mama mea ordonă: "Strângeți gunoiul!" - Sashka va obiecta: "Nu este nimic! Este zăpadă! Lăsați-l să mintă! ". Deci, trebuie să convingem copilul că trebuie să colectăm zăpada.


Sasha culese cu atenție toate "fulgii de zăpadă" din pachet.
Bătrânul, Arseny (a auzit totul) ma întrebat cu atenție despre etica unei astfel de motivații:
"Mamă, mă înșelați?"
- Nu, nu am înșelat. Fac o poveste pentru Sasha și el o joacă. E rău pentru cineva?
Moralul. Orice activitate pentru copil va fi mai atractivă dacă poate fi transformată într-un joc.








Istoricul trei: împărțiți sarcina în bucăți


Sasha are patru ani. I-am pus in fata sarcina: sa indepartez jucariile. El începe să bea că este o lungă perioadă de timp, că există o mulțime de jucării, că el nu poate face față, că va obosi și că ar fi bine pentru el să ajute.


În grădiniță există o astfel de dezordine pe care am avut chiar un sentiment: este imposibil să-l curăț.
"În regulă", spun eu, "acum doar colectați mașinile în această cutie."
Sarcina este simplă și ușor de înțeles, iar Sashka se descurcă repede.
- Și acum doar cuburile din cutie. Și acum toți soldații din această cutie. Ei bine, aici, rămâne doar să ridice gunoiul.


Moralul. Dacă sarcina pare abstractă și impracticabilă, ea trebuie împărțită în anumite subtascuri simple.


Istoria a patra: câte jucării aveți nevoie?


O grădiniță nouă. Grupul tocmai a fost recrutat. Există mai multe păpuși, câțiva iepuri de câmp, mai multe mașini, o pereche de designeri. Sunt zece copii care, în timpul a două săptămâni de ședere în grădiniță, au învățat să-i curățeze jucăriile.


Copiii invata repede în cazul în care „live“ iepuri, păpuși, mașini și blocuri. Curățarea după meci a fost ușoară. Și apoi în grădină, le-au cumpărat noi jocuri și jucării: marionete deget, ceramica, „mic spital“, bile, chiar designeri, piramida, puzzle, mozaic, animale, cale ferată, trenuri cu vagoane, bingo, piesele de domino.


Am pus totul pe rafturi, în conformitate cu principiul fiecărei jucării - locul ei. Și dimineața, copiii au venit și au îndrăznit pe toată lumea pe podea. Nu cu rău, bineînțeles, și nu cu motive huliganice. Pur și simplu joacă așa. La vârsta de doi sau trei ani, mai des se fac manipulări simple cu obiecte: el a întors-o în mână și a aruncat-o pe podea. Mai multe jucării de pe rafturi, mai mult pe podea.


Dar acum e timpul pentru prânz. Rezistența și răbdarea pentru curățenie la copii nu rămân. Ei au reușit să ridice jucăriile de pe podea, ci să le clasifice și să le pună în locuri - aceasta este o sarcină imposibilă pentru ei.
Moralul. Jucăriile din zona de acoperire ar trebui să fie la fel de mult precum copilul poate curăța.


R. S. După aceea am lăsat setul anterior de jucării plus piramide. O nouă jucărie introdusă treptat, pe măsură ce copii își amintesc unde să curățească. Oferind o jucărie nouă, spunând cum să se joace cu ea, nu am uitat să-i arăt "locul ei de reședință". Nu era fără indicii: pe raft sau sertar am lipit imaginea jucăriei care "trăiește" acolo. Dacă copilul a uitat unde să pună piramida, el a căutat pur și simplu imaginea corespunzătoare de pe raft.


Istoria celui de-al cincilea: îl joacă pe cel care îndepărtează


Din punct de vedere periodic, nu numai noile jucării au apărut în grup, ci și copii noi. Nu puteau curăța jucăriile în conformitate cu regulile. Și unii încă nu au vrut să o învețe.


- Egorka, de ce nu te curăți? Toți băieții au pus jucăriile în locurile lor și continuați să jucați.
- Și sunt obosită.
Dacă ești obosit, stai aici pe scaun, odihnește-te. Pe măsură ce vă odihniți sau vă plictisiți, veniți și ajutați-ne.


A sta pe scaun este plictisitor. Dar nu vreau să ajut. Tipii au curățat jucăriile, au băut sucul și au mers pe jos. Și pe stradă există jucării: mașini, sovochki, lopate, bile.
- Egorka, de ce luați o lopată? Și brusc obosit?
- Egorka, nu atinge mașina de scris. Stai, odihnește-te.
- Egorka, ce luați mingea? De asemenea, este necesar să o puneți în aplicare și vă obosiți.
Egorka nu poate rezista:
- Da, nu voi obosi!
- Și vei curăța mai târziu?
- Da!
- E bine. Luați tot ce doriți, dar asigurați-vă că o aduceți înapoi.


Moralul. Cine nu curăță după el însuși, nu se joacă!


PS La domiciliu am realizat această regulă după cum urmează: dacă jucăriile după meci au rămas pe podea (asta e încăpățânare!), Le-am pus într-o cutie pe mezanin și le-am luat doar o săptămână.


P. P. S. Un participant la antrenamentul meu pentru părinți a povestit o poveste despre aplicarea aceleiași reguli într-un format obișnuit pentru basmul copilului:


- Jucăriile trebuie curățate. M-am obișnuit cu asta, i-am învățat pe fiul meu să facă asta, timp de doi ani am curățat jucăriile împreună și într-o bună zi fiul meu a scos: "Nu voi renunța și totul să fie așa". Lăsați-i să se culce și să se culce. Și dimineața ne trezim - jucăriile sunt aliniate la ușa din față, se pregătesc pentru ieșire! Dima pentru ei: unde ar trebui să se întâlnească? "Căutați noi proprietari și case noi, dar este rece pe podea". Priviți: cursele mașinilor s-au alunecat, cuțitele și o pereche de cărți au reușit să scape când tata a ieșit. Am mers să-i găsim împreună cu Dimka. Se pare că concierge a reușit să prindă pe fugari! Portarului i sa dat o bomboană în recunoștință pentru vigilența ei. Și jucăriile dorm mereu în locurile lor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: