12 cărți de piercing care ating inima

1. Erich Maria Remarque "Trei tovarăși"

12 cărți de piercing care ating inima

roman luminos și emoționant despre unul dintre prietenie și dragoste de sex masculin puternice, care sunt acum în preț și raritate. În tot romanul, va zâmbi și va plânge. Există un loc și antiheroes, și abnegație, bărbați și femei prezente vesele. Veți face cunoștință cu un pat blând, săraci Lily, cu Orlov, ai cărui părinți au fost împușcați, spaniolul Rosa, care a murit la varsta de 18 ani, un student soți Georgie Hase, și multe altele. Toate personajele poartă greul războiului: în carte, ne întâlnim în mod constant cu oameni pentru care războiul este încă nu sa terminat, iar mulți au turnat pierderile lor. Un număr uriaș de oameni care dorește să trăiască și să iubească viața. În ciuda tuturor, cartea are un loc pentru un zâmbet.







2. Jenny Downham "În timp ce trăiesc"

Cartea este un remediu pentru depresie. Inteligent, subțire, de apel cu durere, poveste adevărată și frumoasă Blindingly - nu, nu despre moarte, ci despre valoarea vieții, fiecare moment. Dupa ce a citit-ar putea dori să se bucure de tot ceea ce este în lume este simplu și frumos - un cămin cald, de familie zambitoare, aroma de cafea, jocuri cu câinele, desen o fiică, suna un prieten, achiziționarea unui nou parfum, chiar și procesul de aplicare a cremei pe fata, iar foșnetul paginile cea mai recentă carte și totul ... totul ... Pentru că înțelegeți că nu puteți să-l prindeți!

3. Stephen King "The Green Mile"

4. Annabel Pitcher "Sora mea locuiește pe o cămină"

12 cărți de piercing care ating inima
O carte naivă și emoționantă, povestea baiatului James, care vrea doar să fie totul în regulă. Și cine nu vrea? Toată lumea vrea. Dar, la urma urmei, ceva îl împiedică să fie un copil obișnuit, fericit, fără griji, de zece ani. Ea împiedică și cum. Nici prea mult, nici puțin, ci propria familie! Când Rosa a murit, nimic nu-i tremura în inima. Era un băiețel, iar Rosa - o fetiță urâtă. Și de ce ar trebui să plângă? Dar mama mea a fost plâns, tatăl meu a plâns, plâns Jasmine, așa că Jimmy știa foarte trist, dar el nu plânge, dar a ratat ulterior. Și este posibil să dai vina pe un copil de cinci ani care este onest în sentimentele sale?

5. John Boyne "băiatul în pijamalele în formă de panglică"

12 cărți de piercing care ating inima
O carte mică, simplă, dar foarte onestă despre greu. Am citit-o și am încercat să-mi imaginez să-mi imaginez Germania din timpul celui de-al doilea război mondial prin ochii unui băiat bine hrănit și elegant de la o familie "prosperă". Căruia nimeni nu spune că există un război. Cine nu înțelege cine este Führer-Furor. Cine nu are nicio idee despre cine sunt evreii. Cred, cred perfect că el este învățat să-și arunce mâna în salut și să strige "Zig Heil" și el o percepe ca și "Bună ziua!". El sincer nu înțelege de ce unii oameni sunt ținute în cazarmă în spatele unui gard de sârmă ghimpată, pentru că ele sunt la fel ca el, doar ele sunt chemate într-un mod special. Știm acest lucru din copilărie cu privire la Holocaust, despre ororile războiului și despre faptul că Armata Roșie a câștigat. Iar realitatea care sa întâmplat încă din copilărie a fost distorsionată și înăbușită, nu pentru el acum, în general. Grow - el trebuie să înțeleagă și să absorbi atmosfera unei adevărate arian și totuși lăsați-l să fie Ax-Vys și întrebări stupide. Războiul - invenția adulților, în lumea copiilor nu există război, nu există diferențe în ceea ce privește calitatea și valoarea culorii părului și părului.







6. Jojo Moyes "Până când ne întâlnim"

12 cărți de piercing care ating inima

Această carte ridică un ocean de probleme controversate și complexe. Cum să te comporți dacă un iubit suferă, astfel încât viața să nu fie drăguță? Dacă nu vrea să trăiască? Cum să susții o persoană a cărei viață sa schimbat irevocabil și nimic în această situație nu te supune? Și ce ar trebui să facă pacientul atunci când singurul argument în favoarea luptei pentru viață este teama de a provoca dureri rudelor? Când vine vorba de viata, lui sau altcuiva, nu contează pe ce parte a gardului esti, si ce decizie a fost făcut - este riscul ca un fel sau altul, inima cuiva va fi rupt.

7. Daniel Keyes "Flori pentru Algernon"

Aceasta este o poveste despre o persoană cu handicap mental numită Charlie Gordon, care lucrează într-o brutărie. Nu un idiot clinic, ci un nebun ... liniștit și pașnic. Are mulți "prieteni" care sunt amuzați pe cheltuiala sa, îi plătesc un ban - dar este fericit. Cum poate doar un câine acasă să fie fericit - adică, absolut și nelimitat.

Și trăiește până când se hotărăște să efectueze un experiment neurochirurgicale, care pentru câteva săptămâni îl face un geniu și o lumină a științei lumii. Refacerea tuturor coșmarurilor din trecutul său și punerea lui cu probleme pe care oamenii obișnuiți le rezolvă de ani de zile - o serie de alegeri etice ... dragoste, prietenie, autodeterminare. Și principalul lucru este răspunsul la întrebarea "Cine sunt eu?" Numai pentru toate astea nu are ani, ci câteva luni.
Cartea este emoționantă, adâncă, înțeleaptă și înspăimântătoare.

8. Catherine Stockett "Slujitorii"

12 cărți de piercing care ating inima
Este greu de imaginat că evenimentele descrise în romanul a avut loc în anii '60 ai secolului 20 și este în urmă cu doar 50 ani! Doar câteva jalnice cinci decenii în urmă, în America de democratic care învață întregul glob, cum să trăiască pe străzi a fost femei de culoare în aceeași uniformă albă ca zăpada a lucrătorilor pe piața internă, pentru care angajatorii lor sunt construite într-o toaletă separată de garaj, a însemnat un tabel separat și un feluri de mâncare separat, ei nu au putut răspunde înapoi gospodinelor sub amenințarea concedierii, sau mai rău acuzat de o infracțiune inexistentă.

9. Abraham Verghese "Disecția pietrei"

10. Mark Levy "Hoțul umbrelor"

12 cărți de piercing care ating inima
Narat în numele băiat de doisprezece ani, care descoperă brusc că el are darul de a comunica cu umbrele umbrele lyudey.Fakticheski prezentate ca suflete umane care pur și simplu vorbesc pentru noi toți, că ne temem să spunem sau să se ascundă pentru unele prichinam.Nesmotrya pe un mistic Titlul, complotul este destul de liniștit, uneori amuzant și provoacă un ușor zâmbet. Aceasta este una dintre acele cărți, atunci când aceasta devine atât de cald și foarte trist pe ultima pagină, că a fost de peste.

11. Victor Hugo "Les Miserables"

12. Anatoli Pristavkin "Norul de aur a petrecut noaptea"

12 cărți de piercing care ating inima
Care este fața războiului? Nezhenskoe, nu copilăresc. Ce culoare este războiul? Negru ca pitch.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: