5 pași pentru a preda copiilor la artă


Am fost recent la vizită cu copii. Colegii mei m-au invitat la o întâlnire. Băcam ceai cu un tort, vorbind cu veselie despre tot în lume. Apoi au trecut la tema copiilor. Când vine vorba de educație și educație, multe mame vor să vorbească despre experiențele lor.







Sunt profesor prin antrenament. Din școală am fost atras de științele umane, mă interesează istoria. A fost această știință care pentru mine părea atât de neatinsă, în același timp secretă și misterioasă, pe care am vrut să o cunosc toată viața mea.

Am visat să fiu arheolog, explorator, să scriu lucrările mele științifice. La început, a fost așa. De zile a trebuit să stau în bibliotecă, pe Internet în căutarea de informații. Am mers cu decanul la o conferință în regiunea noastră, am avut o practică interesantă, am scris articole, lucrări.

Mi-a plăcut foarte mult etnografia la universitate, culturologie. La urma urmei, istoria diferitelor națiuni este foarte interesantă! Toată lumea are propriul său trecut, cultura sa. Este păcat că elevilor nu li se spune acest lucru și subiecte interesante, în opinia mea, nu în programa școlară.

Când am practicat la școală, am făcut tot ce-mi făcea să-i fac pe copii interesați de studii de istorie și cultură. Ei chiar au scris rezumate pe aceste subiecte. La urma urmei, arta îmbogățește lumea spirituală, extinde orizonturile imaginației și gândirii copiilor.

Dar ce aș putea să fac? Întrebați-l pe directorul despre lecții suplimentare? Pe propriul lor entuziasm de a face o lecție atunci când elevii doresc să meargă afară, se încălzesc în soarele cald? Am decis să-mi aduc copiii în lumea artei. Și acum vă voi spune cum.

Totul începe mic, cred. Și oamenii merg la obiective mari în pași mici. Știi care este scopul meu? Copii sănătoși, educați și educați. Desigur, vor avea abilități generale în grădiniță, educație în școală. Dar cred că, ca mamă, trebuie să-i învăț foarte mult. În viitor, vreau să fiu mândru de ei, nu să mă roșesc la întâlnirea părinților și să-mi fie rușine de eșecurile lor.

5 pași pentru a preda copiilor la artă






Educația este un factor important. Și chiar vreau ca fiica și fiul meu să fie talentați, dezvoltați. Îi vreau peste tot să conducă și să vorbească pe subiecte diferite. Aici începem cu mici. Mergem la teatrul de păpuși.

În orașul nostru există diverse evenimente, expoziții. Învăț acest lucru din ziarele locale, pe Internet. De exemplu, când am lucrat ca jurnalist pe Internet, știam mai multe despre diferite evenimente. Intrarea a fost liberă pentru noi. Am mers cu copii la deschiderea bibliotecii, Ziua Mondială a Bibliotecii, unde am făcut un raport, iar copiii au jucat.

5 pași pentru a preda copiilor la artă

Au avut loc numeroase expoziții în muzeu, prezentări de cărți, "Bătălia poeților", unde, de asemenea, am luat parte. Câte puțin, fiica mea a început să se scufunde în munca mea și cu plăcere a mers la expoziții. Era interesată de picturi, artiști.

Nu există muzicieni în familia noastră. Da, și pentru fiica mea, nu am observat dorința de muzică. Cel mai mult pe care îl face este să găsească muzică în Vkontakte și să treacă la piesa pe care o place cel mai mult. În școala de muzică, o pot da numai dacă ea însăși are un astfel de interes.

4. Activități creative.

Acum pe rafturile de magazine și supermarketuri găsiți o mulțime de instrumente pentru creativitate. Toată lumea înțelege perfect cât de bună și necesară este. Cumpar produse de papetarie in vrac. Cred că cele mai multe unelte (perii, creioane, vopsele, plasticine) vor fi pentru copii, cu atât mai mult va fi creativitatea lor.

5 pași pentru a preda copiilor la artă

Fiica însăși face deja aplicațiile, trage, scrie. Iar fiul (2 ani) picteaza ceva incomprehensibil si amesteca culorile. Încerc să-l învăț să atragă ceva distinct (soare, ploaie, flori, picături).

Desigur, am citit totul, predat, dar fără mult entuziasm. Îmi plac acele momente când poți să te culci pe canapea cu o carte în mâinile tale. Apoi mă scufund în viața altcuiva, distras de propria mea persoană, mă tem de eroi și vis.

5 pași pentru a preda copiilor la artă

Așa trăim, mergând în pași mici în lumea artei. Dar este plin de culori, atâtea lucruri interesante! Și ce faceți, cum obișnuiți copiii dvs. cu creativitatea și arta?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: