3 Alennik - o ficțiune de reamintire

În cea de-a patra zi de ședere a juniorului Korzhyns în Minsk, seniorul Korzhin după micul dejun a spus:

"Suprafața este acum goală." Ar trebui so ia Nina. Una din aceste zile, fata mea, vei scăpa de un apendicit. Îți rănește sângele.







Spuse, dădu din cap lui Sanya și mamei sale, îl luă pe Nina de mână - în timp ce stătea, în rochia ei de îmbrăcăminte - și mă conduse atât de încet și rapid încât nimeni nu respira și nu respira.

Și Nina tocmai a reușit să se întoarcă și să se uite la Sanya cu o privire somnambulistică.

În coridorul clinicii Alexey Platonovici ia înmânat pe Nina în mâinile unei surite în vârstă:

- Lasă-mă să te prezint, Alena Sidorovna. Aici e fiica mea cu apendicită. Faceți tot ce este necesar, dimineața.

A lăsat Nina în grija acestei sori și a căzut mai departe pe coridor. Și deschizând ușa de la capătul coridorului, a bătut:

- Nick Nick, ești bucuria mea! A sosit!

Petiția a fost trimisă la cererea lui Korzhin și - pentru doi.

Dar al doilea, extraordinar, se va întoarce la Minsk după Ziua Victoriei, în fluxul soldaților care nu se vor întoarce la munca civilă. El se va întoarce într-o formă mai rea decât Bobrenok: cu un fragment de coajă într-un loc incomod și periculos pentru extracție. Dar Korzhin și Bobrenko vor găsi o cale de a se apropia de acest fragment și îl vor extrage în siguranță.

Și astăzi - ce să spun! Vă mulțumim că unul este deja aici, pe propriile picioare, cu mâinile intacte ale unui adevărat chirurg, cu aceeași manieră calmă și cap de grijă. Pe ea a apărut o mulțime de păr gri, care nu se putea observa imediat în lumina sa, cum ar fi grâul.

Astăzi este o zi plină de bucurie pentru Korzhin, pentru Darya Zakharovna și pentru cei care au trebuit să lucreze cu Nikolai Nikolaevich Bobrenk.

Astăzi este o zi plină de bucurie pentru Grabushka. El a avut-o pentru că a venit singur, iar al doilea, Neconvenționalul, la urât, mulțumesc lui Dumnezeu, nu! Dar Grubushok urmărește de la fața locului în carieră să includă în lucrarea fostului său coleg de clasă Nikolai profesorul lor comun. Cu câtă plăcere îi conduce să se uite la bătrânica, care este sub vârsta de optzeci, cu care fricosul - oh-oh-oh! Și pentru a face deja agitație, de Dumnezeu, nu este necesar.

Se uită la bătrâna. Lasă camera. Ei merg pe coridor. Profesorul spune:

- Ea a fost cu mine timp de trei luni înainte de război, deja cu un burlac solid. Nu am vrut să fac operație. Am avertizat: veți veni în doi ani - nu voi opera.

"Și nu. Poți, eu o să speculez. Și astfel, după ce a supraviețuit războiului, unul din Karolichhevici a ajuns la clinică și a întrebat:

"Stai! După ce l-am omorât pe fiii mei, nepoții mei, și mi-am sufocat gâtul, nu pot respira.

"Încercați?" Întrebat Bobrenok.

"Vom încerca", a răspuns profesorul.

Și fața strălucește deja. Iar el îi prezintă pe iubitul său în biroul directorului, unde în loc de o canapea decentă există, în prezent, un pat de fier coborât și spune:

"Întinde-te și dormi cât vrei." Dar ... nu mai mult decât înainte de mâine dimineață.

Mâine dimineață se apropia încet, se apropie, devine dimineața de azi.

Nina stătea în salon timp de patru ani. Trei femei încă dormeau, nu dormea ​​noaptea. Nu i sa permis să adoarmă un gând neașteptat: chirurgii aproape că niciodată nu operează pe rudele lor - Alexey Platonovici a operat el însuși Sanya. Și totuși, acum, când atât de multă energie a fost risipită, când nu este sănătatea, cu a lui proprie, se poate agita și ...

În continuare "și ..." Nina nu a ajuns. Dar, înainte de această scrisoare amenințătoare, totul sa repetat din nou și din nou. Chiar și începutul a fost clar prezentat - deși nu cunoștea bine anatomia - cum scalpul lui Aleksei Platonovici începe să tremure în mână și tăie din greșeală un vas de sânge mare sau trunchi de nerv. Nu doar un fel de nervi, ci un trunchi, din care diferă nervii. Și sa dus la ochi să vadă un vas, apoi trunchiul - la rândul lui.

Moartea ei proastă, Nina, a văzut deja cu o claritate deplină. Am văzut fața lui Sani - atât de tragică încât nu poate fi descrisă. Am văzut fețele lui Alexei Platonovici și a lui Varvara Vasilyevna - și destul de tragică.

Un val de milă pentru ei și Nina se înfășura, un val atât de cald ca o pilă. Și Nina nu a observat că ea adormă în cel mai nefericit timp dimineața.

Când sa trezit, s-au ridicat în salon, au mâncat micul dejun și sora lui Alena Sidorovna a stat lângă ea.

- Bineînțeles. Cu boala sa despărțit. Ay-ay-ay, ești îngrijorat! Ei bine, absolut nimic. Să înghităm pulberea.

- Să fii mai puțin îngrijorat. Ei bine, aici. Curând după ce vei veni. Snooze pentru moment. Alexei Platonovici o va face în trei minute - nu vei avea timp să te uiți înapoi.

Fumătorului invizibil Nina, pulberea liniștită avea un efect redus. Stătea și se uită pe fereastra largă. Putea vedea o mulțime de cer în nori mici.

Încerca să se gândească doar la cer. Despre locul unde se incheie acest cer si incepe cerul altor planete. Și destul de departe - cerul stelelor. Și de acolo o mică minge pare a fi Pământul. Și pe minge este mai mică decât cea mai mică granulă de nisip - ea, Nina, întins pe pat înainte de operație.

Un grăunte de nisip se află și se îngrijorează ...

Dar aici soarele apărea în afara ferestrei, ca și cum ar fi alunecat de pe acoperiș, sub care se afla Nina. Dar se strecoară în norul soarelui, îl face plictisitor, neputincios și se închide complet.

Cât de ciudat, gândește Nina, că orice nor nesimetric poate scădea, obscur, chiar și soarele poate fi invizibil.

Se pare că a avut mai mult decât suficientă gânduri tristă înainte de operație. Deci nu, nu e de ajuns: din nicăieri - ciorile! O întreagă turmă de ciori lacomi. Impresia generală este că ei zboară cu toții la fereastra lui Ninin. Nu înseamnă că cel mai tragic lucru care i sa întâmplat deja în cap - se va întâmpla?

Cand nu exista nici o indoiala, Alena Sidorovna a venit si a dus-o in sala de operatie.

De obicei atât începători, cât și chirurgi experimentați și, uneori, cu o diplomă științifică, au venit să privească operațiunile lui Korjik. De obicei, când el însuși a avut o operație de apendicită, nimic deosebit de complicat, a făcut-o timp de trei până la trei minute și jumătate.

Astăzi, pereții camerei de operații au fost susținuți de cei care au fost curioși să privească la fenomenul rar: Korzhin va opera propria lui, știi tu, fiica lui!

Iar atunci când Korzhin a spus: este posibil ca o anestezie să fie necesară de data aceasta, un doctor de științe medicale și-a oferit serviciile - să se ridice complet înarmat, cu o mască gata, pentru fiecare caz de incendiu.







Acest doctor a fost acum înarmat cu capul Ninei. Bobrenok a fost un asistent. Și Korjin, făcând el însuși calmantele, a luat un bisturiu din mâinile lui Darya Zakharovna.

Nina era împrejmuită de câmpul ei chirurgical printr-un mic ecran atașat la marginea mesei. Ochii și fruntea erau acoperite cu un prosop.

Simțea doar primul anestezic, adică o injecție anestezică. Apoi - nimic ... Nimic de genul ăsta. Apoi s-au tăiat ca o distanță ... rigidă.

Și imediat vocea lui Korjin:

- Hid. Nu este în loc!

Unele mișcări sub inimă. Unele teroare neagră. Totul, totul înăuntru, este presat în gât. Nina sufocă ...

Se luptă, ea sparge sufocarea, să spună:

Ei râd. Sfârșitul este pentru râs.

Un râd scurt și o tăcere de atenție intensă.

"Bastard, am ales platoul de ileu!" Am atașat.

Tăcere. Cea mai bună luptă cu spițe, focare de inflamație. Și Nina pare: totul este înghețat. Nu pare nimic de ajutor. Ravenul gălește, e moarte.

- Bine, a devenit mai ușor?

Ciudat, este mai ușor și mai ușor. Senzația sfârșitului este îndepărtată.

"Da", răspunde ea.

Tăcere ... dar nu atât de presantă. Mâinile într-un șoaptă șoaptă fac ceva.

- Nick-Nick, întrebi, în care remorcă a venit la Minsk.

Nina - cu o tăietură, cu un intestin mutat în șervețel - declară cu mândrie și insultă:

"Am peste cinci ani."

"Oh, îmi cer scuze, vorbesc cu ea despre Voltaire, despre Socrate." Ei bine, bine ai venit în locul ăsta?

"Bine", răspunde Nikolai Nikolayevich.

Pentru ceea ce ar fi de dorit să te uiți sau să vezi, asta va pune într-un loc, că acolo sau fac ...

Acest lucru poate fi văzut. Când Nina a fost pusă pe masă, ea a observat deasupra lui o lampă cu un disc plat rotund și a văzut în ea reflecția ei.

Adunând spiritul, ea spune celui care stă în cap:

- Acum, ridicăm prosopul.

Pe disc, ca într-o oglindă: patru mâini în mănuși strângeți, cravate cusături.

Korzhin cu o voce veselă:

- Scuză-mă, cum știe?

Nina, cu vivacitatea nou-născutului:

- Din lampă, Harul tău.

"Oh, femei!" Fără o oglindă, nu pot nici măcar aici.

Râsete generale. Cineva raportează:

- Alexei Platonovici, au făcut paisprezece minute.

Curățați ecranul, mergeți la scaunul cu rotile de la masă.

"Pot să văd cine ma torturat așa?"

Chinuitorul sa dovedit a fi roz, urât, ca o râmă de râs. Nina, a fost foarte dezamăgit și surprins:

De vreme ce torturarea aproape sa dublat dimensiunea normală a anexei, Alexei Platonovici a fost ofensat:

"Adu-i un rinichi al unui bătrân." Poate, va aranja mai mult, pare mai tare vrednic.

Ei râd din nou și, fără a arăta rinichi, o iau pe Nina departe. Korzhin este înconjurat, întrebat dacă mai trăiește ... bine, cum pot să spun ... sentimente sau emoții, lucrul cu rudele mele.

- Este posibil ca da. Nu a fost timp să observați.

- Deci, este posibil ca toate la fel - da?

- Aceasta este a treia operațiune, Alexei Platonovici vine încă două, Nikolai Nikolayevich pune, făcând astfel o mișcare politicos-rătăcire, bineînțeles în aer, fără a atinge pe nimeni.

- Da, da, cum să nu înțeleg! Eliberează-ne de prezența noastră, nu intervenim, dispărem!

Când s-au spălat ei înșiși, Nikolai Nikolaevich a spus:

- Trebuie să te culci. Am avertizat: cu următorul - nu vă grăbiți.

- Probabil că ai dreptate. Dar nu "stai jos". Stați jos.

- Stai jos. Nu am mai văzut o astfel de muncă de multă vreme. Mi-a lipsit. - Și - o privire la gâtul lui Alexei Platonovici: - Nu ne lua o pastilă ...

- Pentru noi! Ce Bobrische! Acesta nu este încă un anevrism.

E în regulă. Si stiti, este intotdeauna un moment dureros cand ajungem pe servetel si cavitatea umple aerul. Inginerii ar veni cu un filtru împotriva impactului aerului. Așa cum spune lucrurile sărace: sfârșitul.

- Da. Expresiv spus. Râsul era inutil.

"Ce sucuri!" Voi opri operațiunea în sala de operații.

- O vei face bine. Trebuie să explici ceva. Este timpul să cheltuiți mai multă energie calculată, Alexei Platonovici.

Profesorul peste ochelari se uita la elevul său, la scumpul său bloc, de unde nici războiul nu tăia o bucată și spuse:

- Ei bine, aici și odihnit. Simt afluxul de prospețime.

Operațiile s-au terminat. Alexei Platonovici merge pe coridor. Iar stagiarul se îndreaptă spre el din rândul noilor locuitori într-o stare "în afara lui însuși":

"... de îndată ce a fost transferată din scaunul cu rotile în pat, literalmente în cinci minute - a aprins o țigară!" Vreau să-mi scot țigara - nu-i dau, e târâtă cu lăcomie. Scuzați-mă, dar a trebuit să țip.

după teama și necazurile operației - nu vă stingeți setea și întârzieți? Sau stingeți această sete? În acest caz, aș fuma calm o țigară. Dar unde este fata mea?

- Pune-o într-o parte separată.

"Cine a făcut așa bine?"

- Grabushok, iar alții cred ...

- Deci, după cea mai grea operație, în general, și în apendicele-apendice, cel de optzeci de ani, într-unul separat? Te rog să schimbi locurile!

"În ziua operațiunii ... nu poți să transporti din nou bătrîna?"

- Nu poți. Dar mâine, după îmbrăcare, imediat, aici. Transmiteți-o la Grubushka și ... altora.

Locuitorul sa grăbit să se transfere, iar profesorul a mers obosit la Nina, în timp ce se afla într-o sală separată.

Această obrăznicie jalnică, credea el, este toadiană față de superiori și vysshidyaschimi. Nick-Nick, Daria Zakharovna, extraordinar, deci nu comanda.

Dar alții - din păcate! Și când respingeți un astfel de truc murdar, în ochii lor este ingratitudine sau nebunie.

A găsit-o pe Nina să treacă prin revista cu o mișcare prudentă și prudentă.

"Te doare să-ți miști cotul?"

Poți, binele meu. Nu poți să faci piruetă.

Se așeză pe un scaun, alături de el:

- Ea trăiește bine. Dar merită tuse - ce durere. Și ceva este rupt. Poate cusca rupturile?

"Cusăturile nu se vor rupe". Dar nu există niciun mijloc pentru a vă scuti de o tuse, de fumătorul pe care îl simțiți nefericit, că nu există nici măcar mijloace de a amâna tusea pentru ziua de mâine. Apropo, de unde veneau țigările tale?

- Acum îți arăt "Nooo" pentru un astfel de transfer. Am pus-o în colț.

"Până la recuperarea completă."

- E prea dureros să râzi.

"Nu este nimic, este o durere frumoasă și utilă".

- Lasă-mă în ziua de azi?

- Mai târziu. Acum vi se va da codeină și veți încerca să dormiți în tăcerea unei încăperi separate. Mâine va fi adus aici un pacient grav și veți fi dus la spitalul general dacă nu vă deranjează.

- Și dacă mă opun?

"Vor fi transportate în continuare."

Nina a râs neintenționat și a crăpat în durere, deloc frumos.

- Nu e insultător? Râsete - și apoi trece prin burtă!

- Sunt de acord, este foarte insultătoare. Dar apoi, făcând un cerc răcoritor înăuntru, un râs plăcut zboară în cer și străbate universul cu o briză ușoară.

După masa de prânz și de dormit timp de patruzeci de minute, ia spus lui Sanya:

"Încearcă-mă pe roba mea".

De ce să încercați - era ușor de ghicit. Sanya și-a scos haina și a pus-o.

"E un pic scurt pentru tine, dar e doar asa." Deci, ai sunat în umeri.

- Nu l-am auzit, se gândi Sanya, jumătate din tine rămase. Și cheagul ăsta sare în jurul gâtului. Mama este frică să se uite la el și să privească la tot. "

"Acum, fiule, mișcați-vă: Vreau să văd un astfel de doctor de la cap la picioare." Nu, încă departe, de acolo, în colț.

- Și de ce nu aici, la perete?

- Unghiul este întotdeauna mai departe decât pereții.

Văzând că nu era fără motiv, iar tatăl, ca mic, aștepta o plăcere, Sanya se duse într-un colț. El a început și a spus: "Trebuie să venim mai des".

Alexei Platonovici sa uitat la fiul său și sa bucurat:

- E minunat. Martorica Nina, că soțul ei a fost pus într-un colț.

- Pentru ce? Întrebă Sanya din colț și repetă pentru el că ar trebui să se vadă unul pe celălalt mai des.

- Pentru ce? Vă va spune ea însăși.

- Tată, când va fi operația?

- Și ea îți va spune și despre asta. Acum, hai să luăm ceai, să-l turnăm în termos și să mergem: tu - tânărului, eu - bătrânei. Mi-a aranjat să "îndrăznesc" prin mintea ei densă!

Trei zile mai târziu, Alexei Platonovici a adus-o pe Nina acasă. Da, pe picioarele ei. După multe operații, a ridicat pacienții în a doua sau a treia zi.

Pare a fi ceva ireal. Acest lucru a provocat o dezacordare zgomotoasă. Știi tu, Korzhin sa aplecat prin toate măsurile!

Și acum, în anii șaptezeci, o fac peste tot. Deci, și cei care nu au mormăit în cel de-al patruzeci și cincilea an. Ei își amintesc că nu își amintesc dezacordul lor oral și scris - sub forma unor critici clare în unele publicații medicale. Dar acest lucru nu este atât de important. Ceea ce este important este faptul că a apărut o măsură de recuperare utilă și accelerată, numită "cu treizeci de ani în urmă" "prin orice măsură!".

Shva Aleksei Platonovici s-au retras, ca de obicei, în ziua a șaptea. A zecea Korzhins a plecat spre Leningrad.

Când au spus la revedere și când au stat în mașină și deja în Leningrad, Sanya și-a spus: "Trebuie să venim mai des, cu toate mijloacele".







Trimiteți-le prietenilor: